Γενικά Τι σημαίνει το δαχτυλίδι του κοκατίλ μου;

Evgeniar

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαϊ 2020
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Θα μπορούσε να μου πει κάποιος τι σημαίνει το δαχτυλίδι του κοκατιλ μου; Επάνω γράφει " 6RLP 11 NB10".

Αν είναι αυτό που υποψιάζομαι το πουλάκι πρέπει να είναι γεννημένο το 2011 και ο άνθρωπος μας το έδωσε για 1 χρόνου...
Πόσα χρόνια ζουν συνήθως;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Για τα υπολοιπα δεν ειμαι σιγουρη με αυτην την μορφή(σίγουρα άλλοι εδω θα ξέρουν και θα σας διαφωτίσουν) αλλά για το ετος γέννησης φαίνεται να ειναι οντως 2011... Είναι κλειστού τυπου δαχτυλίδι έτσι; (δεν ανοίγει) Τι χρώμα και υλικό είναι;
Αν σας ειπαν ετσι μπορείτε να αναφέρετε τουλάχιστον εδω το ονομα του εκτροφέα-εμπορα ώστε να γλιτωσουν άλλοι πιθανή μελλοντική εξαπάτηση απο τον ίδιο. Επίσης διεκδικήστε καποια αποζημίωση ή κάτι αν είναι έτσι.
Ζουν πάντως 15-20 χρονια, κάποια και 30 χρόνια.
Γενικά το πουλάκι πως είναι; υγιές; ημερο/ άγριο;
 
Καλημέρα... Δεν ήταν από εκτροφέα ήταν από ιδιώτη που δεν το ήθελε.. μου είπε ότι είναι ενός χρόνου γιατί το είχε πάρει μωρό..υποθέτω η και εκείνος γελαστηκε η όντως ήταν μεγάλο και το έδωσε.. μου πήρε φαντάσου πιο λίγα χρήματα από την νορμάλ τιμή..

Το δαχτυλίδι είναι μπρονζε.. Κλειστού τύπου.. Τώρα το υλικό δεν μπορώ να το καταλάβω.. κ κτηνίατρος μας είπε ότι είναι εξωτερικού..

Τώρα όσον αφορά την φυσική κατάσταση του πουλιού είναι ήμερο με πολύ καλό χαρακτήρα.. Απλά δεν είναι παιχνιδιάρικο και είχαμε και ένα θέμα υγείας επειδή και εγώ δεν ήξερα τα έβαλα κατευθείαν μαζί με την δικιά μου τη θηλυκια χωρίς να τηρήσω καραντίνα και αυτός είναι και ο λόγος που τα πήγαμε στον κτηνίατρο...

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ λοιπόν να διεκδικήσω απόζημιωση και αν αξίζει ο κόπος..

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να γίνει καλά το πουλάκι..
 
Καλησπέρα! Θα μπορούσε να μου πει κάποιος τι σημαίνει το δαχτυλίδι του κοκατιλ μου; Επάνω γράφει " 6RLP 11 NB10".
Το δαχτυλίδι διαβάζεται NB10 6RLP 11
NB = Ολλανδία
10 = έτος γέννησης 2010
6RLP = κωδικός εκτροφέα
10 = αύξων αριθμός πουλιού
Πηγή:
Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να γίνει καλά το πουλάκι..
Συμφωνώ απολύτως, με καλή φροντίδα και ενδιαφέρον θα σας κάνει παρέα για πολλά πολλά χρόνια ακόμα.

Να τα χαίρεσαι όλα!
 
Εντάξει αφου είναι και ήμερο θα περάσετε καλα μαζί (και το γλιτώσατε απο παραμέληση απο οποιον δεν τον ήθελε) ίσως για ζευγάρι να μην είναι ιδανικός αλλά μπορεί να μάθει καινούρια πράγματα ανεξαρτήτου ηλικίας. Περαστικά και καλη συνέχεια 🐦
 
Back
Top