Γενικά Τι σημαίνουν αυτά στο δακτυλίδι του καναρινιού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Harrys R.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Harrys R.

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2015
Μηνύματα
14
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα,

εδώ κι ένα μήνα έχω έναν σκουφάτο μαζί μου, το πρώτο μου καναρίνι (παρακάτω φωτογραφίες). Σήμερα έκανα μία προσπάθεια να το πιάσω στα χέρια μου για να δω τι γράφει το δαχτυλίδι του. Τελικά παρατήρησα τα εξής:

Χρώμα: Πράσινο
Περιγραφή: " Ε00 L81 E14 060"

Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνουν αυτά;
Εκτός αυτού έχω παρατηρήσει και κάποια πράγματα τα οποία με παραξενεύουν κάπως στο συγκεκριμένο καναρίνι, αλλά θα σας τα αναφέρω αργότερα. Ας δούμε πρώτα το δαχτυλίδι του :)
 

Συνημμένα

  • 12.webp
    12.webp
    32,8 KB · Προβολές: 88
  • 2015_02_08_23_06_54_386.webp
    2015_02_08_23_06_54_386.webp
    36 KB · Προβολές: 97
  • 2015_02_08_23_09_12_877.webp
    2015_02_08_23_09_12_877.webp
    31,8 KB · Προβολές: 92
  • 2015_02_08_23_09_53_529.webp
    2015_02_08_23_09_53_529.webp
    29,2 KB · Προβολές: 94
Γειά σου,

1. ΕΟΟ=Ελληνική Ορνιθολογική Ομοσπονδία
2. L =κωδικός Συλλόγου, 81=κωδικός εκτροφέα
3. Ε14=Το έτος γέννησης του δηλ.2014
4. 060=Αύξων αριθμός πουλιού.

Συγχαρητήρια! Έχεις ένα πουλάκι με ΕΛΛΗΝΙΚΗ ταυτότητα. Μπορείς να έλθεις σε επαφή με τον εκτροφέα του και να του ζητήσεις διάφορες πληροφορίες σχετικά με το γενεαλογικό του δένδρο, καθώς και την ακριβή ημερομηνία γέννησής του.
 
Ααα, ωραία!
Τουλάχιστον τώρα ξέρω τι γίνεται με το καναρίνο μου, κάτι ακόμη που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής:

- Αν και τα Gloster είναι καναρίνια τύπου, όχι φωνής είναι φυσιολογικό να μην μου κελαηδάει συνεχόμενα; Μήπως είναι λόγω της μικρής του ηλικίας; Από το peet shop μου είχανε πει ότι είναι αρσενικός.
- Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάποια βίντεο στο youtube για να μου πείτε.
Ανησυχώ κυρίως για έναν ήχο που κάνει, σαν να προσπαθεί να κελαηδήσει... Μήπως έχει τίποτα;!
 
Τελικά παρατήρησα τα εξής:
Χρώμα: Πράσινο
Περιγραφή: " Ε00 L81 E14 060"
Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνουν αυτά;
Η Ανάγνωση δαχτυλιδιών ταυτότητας των πουλιών | PetBirds είναι ένα θέμα που απασχόλησε πολλές φορές το petbird, περισσότερο για να βρούμε στοιχεία για τα πτηνά μας και Τι συμβολίζει ο χρωματισμός του δαχτυλιδιού στο πόδι; | PetBirds
Όπως σωστά σου ανέφερε και πριν ο @Stfns Στέφανος αυτά είναι και τα στοιχεία του πουλιού με σύλλογο του εκτροφέα τη ΛΑΣΥΚ.
Για μελλοντική χρήση και ενημέρωση μπορείς να διαβάσεις σχετικά εδώ κι εδώ .
Με λίγη προσοχή... Θα γνωρίζεις κάθε φορά... Τι υπάρχει πίσω από τα σύμβολα πάνω στο δακτυλίδι.
- Αν και τα Gloster είναι καναρίνια τύπου, όχι φωνής είναι φυσιολογικό να μην μου κελαηδάει συνεχόμενα; Μήπως είναι λόγω της μικρής του ηλικίας; Από το peet shop μου είχανε πει ότι είναι αρσενικός.
- Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάποια βίντεο στο youtube για να μου πείτε.
Ανησυχώ κυρίως για έναν ήχο που κάνει, σαν να προσπαθεί να κελαηδήσει... Μήπως έχει τίποτα;!
Δεν έχουν σε πρώτη προτεραιότητα τα καλά κελαηδήματα... κελαηδούν όμως όπως όλα τα άλλα καναρίνια (όχι τα φωνής) και θα έλεγα και όμορφα (σχετικά).
Φυσικά η ηλικία του παίζει το ρόλο της αν και πιστεύω μέσα στο επόμενο 20 ήμερο θα πρέπει να δείξει τα "χαρίσματά" του για να μη χάσει την αναπαραγωγική περίοδο. Αν είναι θηλυκό ή αρσενικό από τη φωτογραφία δύσκολα να το διακρίνουμε..
Έτσι ή αλλιώς... Είναι ένα όμορφο πουλί.
 
Είναι πράγματι πανέμορφο.
Μου κράτησε μούτρα βέβαια σήμερα για την λίγη ώρα που το έπιασα να δω το δαχτυλίδι του αλλά τώρα όλα καλά!

@misalouris , υπάρχει περίπτωση να κοιτάξεις και λίγο την ουρά του... φαίνεται στην 3η φωτογραφία. Είναι σε αυτή την κατάσταση από όταν το πήρα από το pet shop, ήταν μέσα σε ένα κλουβί μαζί με άλλα αρσενικα και υποθέτω πως θα υπήρχε ανταγωνισμός για το φαγητό. Που και που το έχω παρατηρήσει να πειράζειτο ίδιο την ουρά του, για να καθαριστεί λες;

Από αύριο λέω να του αγοράσω και μία εξωτερική μπανιέρα για το κλουβάκι του.
 
Είναι πράγματι πανέμορφο.
Μου κράτησε μούτρα βέβαια σήμερα για την λίγη ώρα που το έπιασα να δω το δαχτυλίδι του αλλά τώρα όλα καλά!
Είναι περήφανος/η δε θέλει στενές επαφές...
υπάρχει περίπτωση να κοιτάξεις και λίγο την ουρά του... φαίνεται στην 3η φωτογραφία. Είναι σε αυτή την κατάσταση από όταν το πήρα από το pet shop, ήταν μέσα σε ένα κλουβί μαζί με άλλα αρσενικα και υποθέτω πως θα υπήρχε ανταγωνισμός για το φαγητό. Που και που το έχω παρατηρήσει να πειράζειτο ίδιο την ουρά του, για να καθαριστεί λες;
Η ουρά του είναι "χάλια" και του χαλάει όλη την εικόνα αλλά θα στρώσει με την αλλαγή φτερώματος.
Συχνά σε κλουβιά με υπερπληθυσμό, με καβγάδες και με πατήθρες κοντά στα κάγκελα συμβαίνει συχνά να καταστρέφονται, να σπάνε ή να στραβώνουν τα φτερά τους... ειδικά της ουράς.
Αν υπάρχουν σπασμένα φτερά ή στραβά ή κατεστραμμένα όταν πέσουν θα βγουν νέα... καθαρά και κυρίως όμορφα... Να μην χαλάνε την εικόνα του φίλου σου.
 
Σε ευχαριστω πολύ, όσον αφορά για το θέμα της φωνής θα περιμένω λιγάκι μέχρι την άνοιξη και θα κρατήσω τα video σαν αρχεία για να δω την διαφορά που ίσως προκύψει. Καλό απόγευμα, σαν τελευταία ερώτηση αφήνω την εξής:

- Άραγες πρέπει να το δει προληπτικά κάποιος κτηνίατρος ή δεν υπάρχει λόγος;

Πάλι σας όλους ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)
 
- Άραγες πρέπει να το δει προληπτικά κάποιος κτηνίατρος ή δεν υπάρχει λόγος;
Αν έχει καλή στάση, θέση και συμπεριφορά που δεν σε παραπέμπει σε άρρωστο... ίσως δεν πρέπει να το δει...
Αν πάλι έχεις υπόνοιες... καλύτερα να πας.
 
Οκ, εύχομαι καλό απόγευμα σε όλους.
Υπέροχο forum! 👍
Την επόμενη πάντως φορά που θα θελήσεις να πάρεις καναρίνι κάποιου ιδιαίτερου η συγκεκριμένου είδους (όπως είναι τα γκλόστερ), καλό θα είναι (κυρίως για σένα) να απευθυνθείς- βρεις (μέσα από συλλόγους η από εκθέσεις) εκτροφείς που ασχολούνται με αυτό που σ'αρέσει και θέλεις να ασχοληθείς.
 
Σωστό, είχα ήδη έρθει σε επικοινωνία με έναν εκτροφέα αλλά τους είχαν τελειώσει όλα, δεν πειράζει κι έτσι καλά είναι.
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή πάντως :)
 
Ο @Stavros το στηρίζει...
Εσείς το κάνετε όμορφο...
Και με τις ερωτήσεις σας... το πιο ενημερωμένο !
Κι εσείς ανοικτή εγκυκλοπαίδεια.
Μπράβο σε όλους σας.
 
FOP 049 R11 069 ΜΠΛΕ ΣΚΟΥΡΟ. Να ρωτησω κ εγω με την σειρα μου από που προερχετε ο καναρινος μου; Απο ποια χωρα;

ευχαριστω εκ των προτερων


είναι γεννημενος 25-08-13
 
FOP = Πορτογαλία
049 R = κωδικός εκτροφέα
11= 2011 χρονολογία γέννησης (μπλέ δακτυλίδι)
069= α/α πουλιού.
 
Ποιος σου έδωσε τόσο ακριβή ημερομηνία για πουλί εισαγωγής μάλιστα;
από κει που το πηρα που είναι γνωστος του κουμπαρου μου, ειχαμε δει αυγουλακια από την καναρινα τοτε που εκανε. Κ μετα από 4 μηνες πηρα εγω. Όταν τον ρωτησα εγω για το δαχτυλιδι τι ακριβως είναι αυτό... Μου ειπε ότι επειδή του ειχανε μεινει τα μπλε σκουρα δαχτυλίδια εβαλε αυτά κ το 2013. Εγω τοτε δεν ηξερα από αυτά κ τι συμβολιζουν. Το ειχα ψαξει εν μερη λιγο κ ειδα ότι ηταν 2011. Το πουλακι όμως είναι Μαρακι μου με σιγουρια το 2013. Ηθελα να το βγαλω το δαχτυλιδι αλλα είναι δυσκολο κ δεν θελω να τον ταλαιπωρω

FOP = Πορτογαλία
049 R = κωδικός εκτροφέα
11= 2011 χρονολογία γέννησης (μπλέ δακτυλίδι)
069= α/α πουλιού.
ευχαριστω πολύ πολυ:)
 
Τι να πω... και που βρήκε αυτός το δαχτυλίδι του πορτογάλου; Εκτός και συγχωρέθηκε κανένα πουλάκι και πέρασε τα δαχτυλίδια στην γέννα του. Πολύ ακραίο αλλά δεν ξέρω. Για περίμενε καμιά άλλη ιδέα :)
 
Μια στιγμή. Αν είναι πράγματι όπως μας τα λές ΔΕΝ πρόκειται για κάποιο ξένο δακτυλίδι, αλλά για κάποιο Ελληνικό της ΠΟΟ που παλαιότερα έφερε τον ευρωπαικό κωδικό FOP .
Αργότερα έγινε FPO(δεν θυμάμαι αν αυτό έγινε μετά το 11- Πιθανόν). Bέβαια τότε κάπου υπάρχουν λάθη στην αναγραφή των στοιχείων γιατί σύλλογος της ΠΟΟ με κωδικό R δεν υπάρχει.
 
Back
Top