Γενικά Τι σημαίνουν αυτά στο δαχτυλίδι του καναρινιού;

Ιωάννης

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2008
Μηνύματα
24
Πόλη
Λεμεσός
Γεια σε όλους,
Εχω ενα Καναρινι κοκκινο αρκετο καιρο τώρα και μου είπαν οτι ειναι αρσενικό.
Εγω δεν μπορω να ξεχωρίσω. (Απειρος).
Καπου καπου κανει κανενα τσιου δεν κελαιδα;
Μηπως ειναι θηλυκό?
Το δαχτυλιδι εχει το χρώμα του χαλκου, και γραφει:
Κάθετα: ΑΒ
Οριζοντια:2169
Καθετα:06
Οριζοντια:084
Τι σημαίνουν;

Ευχαριστώ
 
AB=Holland
2169=Κωδ. εκτροφέα
06=ετος γέννησης 2006
084=αύξων αριθμός πουλιού.

Y. Γ Το χρώμα πρέπει να είναι κόκκινο.Ισως έχει λερωθεί ή είναι κάπως ξεβαμένο.
 
μπορει καποιος να μου πει τι σημαινουν τα εξεις στο δακτυλιδι;
BOF E07 147 141
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
BOF = Βέλγιο(χώρα προέλευσης)
Ε =2,9 χιλιοστά(διάμετρος δακτυλιδιού)
07 =2007 έτος γέννησης
147 =αριθμός εκτροφέα
141 αυξων αριθμός πουλιού

Υ. Γ Μήπως υπάρχει άλλος ένας αριθμός κάτω απο το Ε07;
 
μπορει ισως δεν το προσεξα καλα.. Θα το ξανα δω! Σ'ευχαριστω πολυ.
ποιο ακριβως στοιχειο λειπει;
 
Η σελίδα τους.
kbof
Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιο πρόσωπο συγκεκριμένο
που να μπορεί να μας δώσει τέτοια πληροφορία.
Η μορφή του θα είναι κάπως έτσικαι δεν υπάρχει το Νο του συλλόγου
ή το Νο του πουλιού(αν αυτά τα δύο-147 141- είναι σύλλογος και εκτροφέας)
 
μπορω να μαθω αν γινετε να παρει αριθμο εκτροφεα και καποιος που δεν ειναι επαγγελματιας. Απλα ρωταω αν γινετε με δαχτυλιδια να ξεχωριζεις τα αδερφια, για παραδειγμα ωστε να μην συμβει ποτε αιμομιξια, επειδη μπορει να ξεχασες ποια πουλια ειναι αδερφια και στην περιπτωση που ολα ειναι κιτρινα αυτο μπορει να συμβει πολυ ευκολα.
 
Αρκετοί από τους συλλόγους δίνουν μηδενικά (δηλ. χωρίς αριθμό εκτροφέα) δακτυλίδια και σε μη-μέλη.
Ωστόσο όταν γίνεις μέλος κάποιου συλλόγου, αυτομάτως θα πάρεις και δικό σου αριθμό εκτροφέα.
Κράτησε μια σημείωση στη λέξη "επαγγελματίας" γιατί η εκτροφή πτηνών δεν είναι επάγγελμα αλλά οφείλει να είναι χόμπι.
Το δακτυλίδι κλειστού τύπου εξυπηρετεί κατ' αρχήν τον ίδιο τον εκτροφέα να δημιουργήσει βάση δεδομένων εκτροφής (pedigree) αλλά και τους υπολοίπους να γνωρίζουν τα στοιχειώδη για το πτηνό. Το νούμερο του εκτροφέα δεν λέει και πολλά πράγματα εάν δεν γνωρίζεις ποιός είναι και τί ιστορικό έχει με την εκτροφή της συγκεκριμένης ράτσας που διαθέτει.
 
οταν ομως καποιος πουλα την εκτροφη του πως λεγετε;εμπορας; Προσωπικα δεν εχω πουληση ποτε καναρινι. Πως θα μπορουσα να γινω μελος σε καποιο συλλογο; Προσωπικα ασχολουμε μονο με χρωμα και σχημα χωρις να εχω καποια ρατσα. Κανει αυτο το κριτηριο;
{για μενα χομπι ειναι παντως, διοτι οταν εκκολαφθη ενα καναρινι αυτοματα γινετε ενα με το παθος μου που εχω απο 11 χρονων και μου ειναι πολυ δυσκολο ακομα και να χαρισω σε καποιο φιλο.}
 
Οι σύλλογοι είναι αρκετοί και φαντάζομαι οι υπεύθυνοι του site σίγουρα θα σου υποδείξουν κάποιους που υπάρχουν σε προηγούμενες συζητήσεις στο forum.
Όσον αφορά στο εάν κάποιος είναι "έμπορας" (για να χρησιμοποιήσω την έκφρασή σου...) εγώ αναφέρθηκα στη λέξη επαγγελματίας - κάτι που δεν είναι αυτόματα το ίδιο με αυτό που εννοείς...
 
Όταν φίλε μου αρχίσουνε και σου γεννάνε συνέχεια σαν τι σκοπευεις να τα κάνεις προσπαθείς να τα χαρίσεις κάπου αλλά και πάλι πόσα θα δώσεις, προσπαθείς να δώσεις σε κανένα PET shop μήπως και βγάλεις μέρος από τα έξοδα σου.
ΝΑΙ μπορείς να γραφτείς σε σύλλογο και να παίρνεις μέρος σε διαγωνισμούς για χρώμα και σχήμα (όταν λέμε σχήμα εννοώ ράτσα).
Υπάρχουν ο ΕΛΚΕ, ο ΑΛΟΠ, ο ΑΣΚΕ στην Αθήνα και υπάρχει και σύλλογος για BUDGERIGARS.
Ελπίζω να σε βοήθησα κάπου, μπες σε κάποιο σύλλογο θετικό νομίζω είναι μαθαίνεις και ένα δύο πράγματα για τα πουλιά.


Φιλικά Νίκος
 
καλο αυτο με τα πετ, μπορω να δινω που και που κανενα για τα εξοδα που εχουν τα αλλα! Καλη ιδεα, ευχαριστω. Ευχαριστώ και για τους συλογους,θα το ψαξω συντομα. Καληνυχτα
 
μια αλλη σκεψη το τι θα κανεις τα πουλια που σου περισευουν ειναι μια αγγελια στο θεμα χαριζωνται.
και να εισαι συγουρος οτι δεν θα σε φτασουν.
 
Back
Top