Γενικά Τι σημαινει το δαχτυλιδι ενος παπαγαλου στο ποδι;

ασπρουλα

PB New Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
32
Πόλη
Πειραιάς
μου ειχε ερθει πριν 6-7 μηνες ενα παπαγαλακι με ενα δαχτυλιδι στο ποδι... Τι σημαινει οταν εχει δαχτυλιδι στο ποδι;
 
αν σημαινει ημερομηνια γεννησης την πατησα γιατι το παπαγαλακι εκεινο δεν τα παει καλα με τα δαχτυλιδια κ το εβγαλε, δεν εχω ιδεα πως το εβγαλε γιατι ηταν πολυ σφιχτο..
 
δν πειραζει. Μια φορα εμενα ειχε μπερδεψει ενα και ειχε πριστει το ποδι τ, ασε. Τ περασα μεχρι να γινει καλα...
 
μου ειχε ερθει πριν 6-7 μηνες ενα παπαγαλακι με ενα δαχτυλιδι στο ποδι... Τι σημαινει οταν εχει δαχτυλιδι στο ποδι;
το δαχτυλιδι χρεισιμοποιητε για την ταυτοτητα του πουλιου δηλαδη αναγραφει:χωρα προελευσης, ημερομηνια γεννησεις και κωδικο εκτροφεα.

αν σημαινει ημερομηνια γεννησης την πατησα γιατι το παπαγαλακι εκεινο δεν τα παει καλα με τα δαχτυλιδια κ το εβγαλε, δεν εχω ιδεα πως το εβγαλε γιατι ηταν πολυ σφιχτο..
για να το βγαλει μπορει να ειναι ανοιχτου τυπου που μπορει να το βγαλει. Τα κλειστου τυπου περνιουνται οταν ειναι λιγο ημερον το πουλι ενο του ανοιχτου το βαζεις οποτε θες.
αν δεν γραφει τιποτα πανω τοτε ειναι ανοιχτου τυπου.
 
δεν δηλωνει κατι ιδιαιτερο το δαχτυλιδι αοιχτου τυπου. και να εγραφε κατι επανω θα ηταν ενας αριθμος για να ξεχωριζεις τα πουλια μεταξυ τους με τα ιδια δαχτυλιδια ανοιχτου τυπου.
 
εμενα ηταν κλειστου τυπου σε ενα κακαρικι και αγανακτησαμε μεχρι να τ βγαλουμε! Το ιδιο παθαμε και με το γκουλντιαν...
 
Back
Top