Διατροφή Τι σπόρος είναι αυτός;

Μου φαίνεται πολύ χοντρός για καμελίνα που λέει η Μαρία. Η φωτογραφία σου δεν είναι καλή αλλά μου μοιάζει για σιτάρι.

Σε τι μίγμα τον βρήκες;
 
Σε τι χρησιμεύει; :)

μου μοιάζει για σιτάρι.
Δεν είναι σιτάρι.
Η φωτογραφία έχει υποστεί μεγέθυνση.
Αντιθέτως μάλιστα είναι πολύ μικρός...
Πρόσφατα τον αγόρασα σε ένα pet shop αναζητώντας για foniopaddy. Φυσικά ο μαγαζάτορας μου είπε ότι δεν ήταν ο σπόρος που αναζητούσα αλλά ότι έχει παρόμοιες ιδιότητες με αυτόν...
Τον αγόρασα, λοιπόν, από περιέργεια αλλά θα ήθελα τα ''φώτα'' σας πριν τον χρησιμοποιήσω.:)
 
Γράφει το άρθρο και για σπόρους, των οποίων δεν έχει εικόνες. Διάβασε και τα γράμματα :)
Μάλλον καμελίνα είναι... 😀
Ο μαγαζάτορας δεν ήξερε να σου πει;
Σύνηθες φαινόμενο, αλλά είναι από τα καλύτερα καταστήματα που έχω επισκεφτεί... Όλα είναι πεντακάθαρα και περιποιημένα με ποικιλία πολύ προσεγμένων ζώων...
 
Η φωτογραφία έχει υποστεί μεγέθυνση.
Βγάλε σε παρακαλώ μια φωτογραφία ακόμη με μερικούς σπόρους πάνω σε λευκό χαρτί και άφησε δίπλα τους ένα κέρμα. Φρόντισε να υπάρχει αρκετό φως στο χώρο και τράβηξε τη φωτογραφία μόνο αφού πετύχεις την καλύτερη δυνατή εστίαση πλησιάζοντας ή απομακρύνοντας τη φωτογραφική - κινητό από τους σπόρους.

Στη συνέχεια, στείλε τις φωτογραφίες στο [email protected] χωρίς να κάνεις καμία επεξεργασία.
 
Πως χορηγείται στα καναρινια;
Μπορώ να τους τη δώσω σκέτη, 1 κουταλάκι του γλυκού ανά καναρίνι;
Λόγω του μεγέθους του αυτός ο σπόρος (και εγώ καμελίνα πιστέυω πως είναι) δίνεται ξεχωριστά σε αυγοτροφή μαζί με κία συνήθως ή και φιονοπάντυ γιατί και οι 3 σπόροι είναι πολύ μικροί! Οπότε ναι μπορείς να βάλεις 1-2 κουταλάκια του γλυκού σε μία αυγοθήκη ανά καναρίνι και να.. κόψεις αντιδράσεις! 😉
 
Μπορείς να την βάλεις στην αυγοτροφη..
Καλό θα ήταν να μην αναμιγνύουμε σπόρους (που αντέχουν με τις ώρες) και αυγοτροφή (που αντέχει λίγες ώρες με τέτοια ζέστη!)!
 
Λόγω του μεγέθους του αυτός ο σπόρος (και εγώ καμελίνα πιστέυω πως είναι) δίνεται ξεχωριστά σε αυγοτροφή μαζί με κία συνήθως ή και φιονοπάντυ γιατί και οι 3 σπόροι είναι πολύ μικροί! Οπότε ναι μπορείς να βάλεις 1-2 κουταλάκια του γλυκού σε μία αυγοθήκη ανά καναρίνι και να.. κόψεις αντιδράσεις! 😉
Με τι συχνότητα να τους βάζω;
 
Το θεωρώ παρά πολύ 1-2 κουταλάκια. Αν μαλιστα έχει και κια περιλλα παπαρούνα κτλ δεν βλέπω τον λόγο που το πουλί να πάει στο βασικό του μειγμα και να τραφεί. Το μόνιμα τι συνεπάγεται Αλίκη, τα ανανεώνεις κάθε μερα;
 
Καλό θα ήταν να μην αναμιγνύουμε σπόρους (που αντέχουν με τις ώρες) και αυγοτροφή (που αντέχει λίγες ώρες με τέτοια ζέστη!)!
Αν ας πούμε βάζουμε στο μπολάκι ένα κουταλάκι αυγοτροφη και λίγα σπορια τόσο που σε μια ώρα θα τα έχουνε φάει, ούτε έτσι θα γινόταν Αλίκη μου; :)
 
Back
Top