Ασθένειες Τι συμβαίνει όταν το budgie βγάζει σποράκια από το στόμα του;

Νανούκα

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2015
Μηνύματα
31
Καλημερα σε ολους σας και καλο μηνα!
Η ανηψια μου εχει ενα budgie εδώ και 8 μηνες και τον τελευταιο μηνα βγαζει σποράκια (απο κεχρί) απο το στοματακι του.
Ειναι ευδιαθετο, δεν εχει αλλαξει τιποτα στη συμπεριφορα του.
Να σημειωσω οτι του εβαζε καθημερινα κεχρι, σε σημειο που ο Ρον παραμελουσε τη βασικη του τροφη με αποτελεσμα να τρωει μονο το πρωτο.
Πηγε με τη μαμα της σε ενα pet shop, και της ειπαν απο τη στιγμη που του αρεσει το κεχρι τοσο πολυ, να του βαζει καθημερινα.
Πιστευετε πρεπει να το παει σε κτηνιατρο...ή απλα να του βαζει πιο αραια τη συγκεκριμενη λιχουδια;
Ειναι ανησυχητικο που τα βγαζει απ το στομα του;


Ps:Ζητω συγγνωμη προκαταβολικα αν ανοιξα σε λαθος μερος το θεμα...Απλα δεν ξερω αν υπαρχει πιθανοτητα να σημαινει κατι για την υγεια του αυτο που κανει...
ps2: σας στελνω κ το ρον σε φωτο να τον γνωρισετε :Ρ
 

Συνημμένα

  • 95612674_667733770672943_1207238014674141184_n.webp
    95612674_667733770672943_1207238014674141184_n.webp
    20,1 KB · Προβολές: 28
  • 96239813_232912027935144_1181053192503296000_n.webp
    96239813_232912027935144_1181053192503296000_n.webp
    16,7 KB · Προβολές: 28
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα @Νανούκα, δεν ξέρω γιατί βγάζει σποράκια από το στόμα αλλά σίγουρα δεν κάνει να τρώει κάθε μέρα κεχρί. Εδώ στο φορουμ έχουμε θέματα και άρθρα περί διατροφής. Ρίξε μια ματιά εκεί. Για την συμπεριφορά που βγάζει σποράκια από το στόμα Θα σου απαντήσει κάποιος πιο εξειδικευμένος στους παπαγάλους. Καλή συνέχεια.
 
τον τελευταιο μηνα βγαζει σποράκια (απο κεχρί) απο το στοματακι του.
Υπάρχει καθρέπτης στο κλουβί;
Το κάνει όταν είναι κοντά στην ανιψιά σου;
Το κάνει όταν είναι τελείως μόνο του;
Μια κοντινή καθαρή με φυσικό φωτισμό φωτογραφία του χαλινού θα βοηθούσε να δούμε αν βρίσκεται σε τυχόν αναπαραγωγική φάση.
 
Καθρεπτης δεν υπαρχει στο κλουβι, γι αυτο πιστευω εχει δεθει και τοσο πολυ με την μικρη.
Συνεχεια στην αγκαλια της θελει να ειναι ή στον ωμο της ή στο χερι της. Ειναι ελευθερος να μπαινει/βγαινει απο το κλουβι του οποτε θελει, οποτε ειναι πολλες οι στιγμες που επιλεγει να ειναι με τη μικρη.

Τα σπορακια δε τα βγαζει οταν ειναι μονος του, τα βγαζει οταν καθεται στο χερι της.
Δε φαινεται σα να τα κανει εμετο, ετσι οπως μου το εξηγησε. Βγαζει ενα-ενα απο το στομα του κ τα αφηνει στο χερι της.
Οσο για το αν ειναι θυληκο/αρσενικο θα σας γελασω, απο εκτροφεα το πηρε... Και της ειπε οτι ειναι αρσενικο.

Παντως δε πιστευετε οτι ειναι κατι ανησυχητικο ετσι;
 
Απο αυτο που περιγραφεις δεν ακουγεται κατι ανησυχητικο.
Ποσο χρονων ειναι η ανηψια σου;

Θελω να πω ειναι αρκετα μεγαλη σε ηλικια ωστε να καταλαβαινει αν ειναι εμετος ή αν ανεβαζει φαγητο να την "ταισει" πχ?
 
12 χρονων η ανηψια μου και το μπατζι της ο Ρον ειναι 8 μηνων 😊 Δυστυχως δεν ειμαι κοντα της για να πηγαινα να βγαλω μερικες φωτογραφιες για να εχετε καλυτερη εικονα αυτου που περιγραφω... εκεινη ειναι στην Ελλάδα, εγω στο εξωτερικο.
 
Παιδια απο οτι καταλαβαινω το πουλακι βγαζει τροφη απο τον προλοβο του στο χερι της μικρης για να την "ταΐσει" ως ενδειξη φιλιας... Σωστα;
Μηπως αν συνεχιστει δημιουργηθει μολυνση στον προλοβο ή δεν υπαρχει προβλημα;

Παντως η μικρη ειναι πολυ τυχερη... Πολλοι ψαχνουν ενα τοσο φιλικο παπαγαλακι αλλα λιγοι το εχουν... 😁
 
για να την "ταΐσει" ως ενδειξη φιλιας...
Όχι ακριβώς, την θεωρεί ως το ''έτερον του ήμισυ'' και για αυτό τον λόγο προσπαθεί να την ταΐσει.
Η μικρή πρέπει να τον χαϊδεύει μόνο στο κεφάλι και να αποφεύγει την επαφή στα υπόλοιπα σημεία του σώματος.
 
Back
Top