Γενικά Τι συμβολίζει ο χρωματισμός του δαχτυλιδιού στο πόδι;

amarillis

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
37
Πόλη
Ηλιούπολη
Σας αλλάζω λίγο το θέμα αλλά στο blog βρήκα αυτό, τι συμβολίζει ο χρωματισμός του δαχτυλιδιού στο πόδι. Το δικό μου καναρίνι είχε κόκκινο δαχτυλιδάκι, βέβαια ο εκτροφέας που το είχα αγοράσει μου είχε πει ότι είχε γεννηθεί το 2010 και ότι ήταν 2 χρονών το 2012 που το αγόρασα. Λέτε να μην ισχύει και να είναι μεγαλύτερης ηλικίας. Απλά μου κάνει εντύπωση ότι σε τόσο νεαρή ηλικία 4 ετών απέκτησε ουρική αρθρίτιδα;

Αυτή είναι μια λίστα με τους χρωματισμούς δακτυλιδιών των προηγούμενων αλλά και των επόμενων ετών:
2004 - χρυσαφί RAL 1018
2005 - σκούρο πράσινο RAL 6010
2006 - κόκκινο RAL 3002
2007 - μαύρο RAL 9005
2008 - σκούρο μπλέ RAL 5019
2009 - βιολετί RAL 4008
2010 - σκούρο πράσινο RAL 6010
2011 - κόκκινο RAL 3002
2012 - μαύρο RAL 9005
2013 - σκούρο μπλέ RAL 5019
 
Σας αλλάζω λίγο το θέμα αλλά στο blog βρήκα αυτό, τι συμβολίζει ο χρωματισμός του δαχτυλιδιού στο πόδι. Το δικό μου καναρίνι είχε κόκκινο δαχτυλιδάκι, βέβαια ο εκτροφέας που το είχα αγοράσει μου είχε πει ότι είχε γεννηθεί το 2010 και ότι ήταν 2 χρονών το 2012 που το αγόρασα. Λέτε να μην ισχύει και να είναι μεγαλύτερης ηλικίας. Απλά μου κάνει εντύπωση ότι σε τόσο νεαρή ηλικία 4 ετών απέκτησε ουρική αρθρίτιδα;

Αυτή είναι μια λίστα με τους χρωματισμούς δακτυλιδιών των προηγούμενων αλλά και των επόμενων ετών:
2004 - χρυσαφί RAL 1018
2005 - σκούρο πράσινο RAL 6010
2006 - κόκκινο RAL 3002
2007 - μαύρο RAL 9005
2008 - σκούρο μπλέ RAL 5019
2009 - βιολετί RAL 4008
2010 - σκούρο πράσινο RAL 6010
2011 - κόκκινο RAL 3002
2012 - μαύρο RAL 9005
2013 - σκούρο μπλέ RAL 5019

Πρόκειται για την παλαιότερη λίστα της COM . Mεσολάβησε το χρυσό του 2010 και έτσι
αυτή η λίστα είναι εντελώς λαθεμένη. Η νεότερη είναι αυτή πιο κάτω, απο την οποία και φαίνεται οτι το δικό σου ήταν του 2012
ceb4ceb1cebacf84cf85cebbceafceb4ceb9ceb12.jpg
 
Πρόκειται για την παλαιότερη λίστα της COM . Mεσολάβησε το χρυσό του 2010 και έτσι
αυτή η λίστα είναι εντελώς λαθεμένη. Η νεότερη είναι αυτή πιο κάτω, απο την οποία και φαίνεται οτι το δικό σου ήταν του 2012
ceb4ceb1cebacf84cf85cebbceafceb4ceb9ceb12.jpg
Αφού το 2012 που το αγόρασα μου είπε ότι ήταν 2 χρονών και είχε γίνει στο παρελθόν και 2 φορές πατέρας. Το βραχιολάκι του ήταν κόκκινο, δυστυχώς δεν το κράτησα έμεινε στη γιατρό που του το έβγαλε.
 
Για να το κόψει σημαίνει οτι ήταν κλειστού τύπου. Αρα έγκυρο δακτυλίδι εκτροφέα. Οπότε δεν μπορεί να μπεί σε συζήτηση ή σε αμφιβολία η χρονολογία κοπής του. :)
 
Για να το κόψει σημαίνει οτι ήταν κλειστού τύπου. Αρα έγκυρο δακτυλίδι εκτροφέα. Οπότε δεν μπορεί να μπεί σε συζήτηση ή σε αμφιβολία η χρονολογία κοπής του. :)
Δηλαδή το κόκκινο δαχτυλίδι είναι χρονολογίας 2012? γιατί ο εκτροφέας μου είπε ότι γεννήθηκε το 2010.
 
Αν το δακτυλίδι ήταν κλειστού τύπου μεταλλικό δεν υπάρχει συζήτηση... μήπως όμως ήταν πλαστικό ή ανοικτού τύπου;
 
Αν το δακτυλίδι ήταν κλειστού τύπου μεταλλικό δεν υπάρχει συζήτηση... μήπως όμως ήταν πλαστικό ή ανοικτού τύπου;

Δεν έχω ιδέα να σας πω την αλήθεια... Μάλλον πλαστικό, και το έκοψε με ένα ειδικό ψαλίδι σαν αυτό στη φωτογραφία. ψαλίδι δαχτυλιδιών.webp
 
Αν ήταν πλαστικό τότε σταματούμε να μιλάμε για χρονολογία μια και είναι ανεξάρτητη από το χρώμα του πλαστικού δακτυλιδιού. Η χρονολογία, σύλλογος εκτροφέας κλπ ισχύουν μόνο αν το δακτυλίδι ήταν σαν αυτά http://timbradoscanary-r74.blogspot.com/2012/07/blog-post_5636.html στη φωτογραφία.
Αν ήταν σαν αυτά ktiniatrikos.gr/products/4787-δαχτυλίδια-σήμανσης-πλαστικά-για-καναρίνια-3-mm.aspx τότε μιλάμε απλώς για δακτυλίδι σήμανσης και τίποτε περισσότερο. Όπως και να 'χει, θα περιμένουμε τις εξελίξεις από το φίλο σου. Και μην ξεχνάς τις φωτογραφίες με την εξέλιξη της κατάστασης.
Θα βοηθήσουν κι εμάς...
 
Ήταν πλαστικό σαν το δεύτερο. Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με το καναρινάκι μου όλοι σας. @PAIANAS πριν που αναφέρθηκα στους κτηνιάτρους δεν το γενίκευα... μιλούσα στον πληθυντικό γιατί το είδαν 2 διαφορετικές γιατρίνες που μοιράζονται το ίδιο ιατρείο. Προφανώς μια λανθασμένη διάγνωση δεν σημαίνει κάτι για τις 2 κτηνιάτρους, απλά τα καναρίνια είναι τόσο ευαίσθητα που πρέπει να έχεις εμπειρία στα πτηνά, όπως εσείς! ... Κάθε μέρα μαθαίνω και εγώ μέσα από ότι συμβαίνει στον "Μήτσο" (το όνομα του καναρινιού μου). Όσο για φωτογραφίες θα σας κρατώ ενήμερους.
 
Μαύρο δαχτυλίδι που γράφει:
LI
AOB
005
569
13H
μπορεί κάποιος να κάνει τη μετάφραση παρακαλώ;!
 
Εγω εψαξα για να βρω το δαχτυλιδι του καναρινιου μου αλλα το ποδι του δεν εχει τιποτα.
Ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο;
 
Δεν είναι απαραίτητο να έχει. Το ότι δεν έχει δεν σημαίνει τίποτα λιγότερο ή περισσότερο από το γεγονός ότι κάποιος δεν του το φόρεσε την πρώτη εβδομάδα της ζωής του πουλιού.
 
Εγω εψαξα για να βρω το δαχτυλιδι του καναρινιου μου αλλα το ποδι του δεν εχει τιποτα.
Ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο;
Δε χρειάζεται κανείς να ψάξει, είναι φανερά ορατό και από μακρυά. Αν δεν βλέπεις... απλά δεν υπάρχει.
 
Back
Top