Αναπαραγωγή Τι συνθήκες απαιτούνται για ζευγάρωμα σε κλειστό χώρο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Theo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Theo

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Λογω περιορισμένου χώρου στο μπαλκόνι σκέφτομαι να βάλω τα κλουβιά με τα ζευγάρια στο γκαράζ. Γνωρίζει κανείς τι απαιτείται όσον αφορά φωτισμό ή άλλες συνθήκες; Μπορούν τα πουλιά (καναρίνια) να ζευγαρώσουν έτσι;

Ευχαριστώ
 
Λογω περιορισμένου χώρου στο μπαλκόνι σκέφτομαι να βάλω τα κλουβιά με τα ζευγάρια στο γκαράζ. Γνωρίζει κανείς τι απαιτείται όσον αφορά φωτισμό ή άλλες συνθήκες; Μπορούν τα πουλιά (καναρίνια) να ζευγαρώσουν έτσι;

Ευχαριστώ

https://community.petbirds.gr/threads/Εσωτερικός-φωτισμός.1700/
https://community.petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγή-τον-Δεκέμβριο-με-λάμπα.8986/

Να συμπληρώσω οτι στην εσωτερική εκτροφή παίζει σημαντικό ρόλο, η υγρασία, ο ιονισμός της ατμόσφαιρας καθώς και η προσθήκη φρέσκου αέρα.
 
και εγω σε εσωτερικο χωρο εχω την εκτροφη μου. Ο φωτισμος σου πρεπει να εχει λαμπες που ειναι ειδικες για πουλια(εχουν τα περισσοτερα pet shop) και να ανοιγοκλεινουν με χρονοδιακοπτη. Περιπου 12-13 ωρες θελουν σε φαση αναπαραγωγης. Βαλε ενα οργανο μετρησης θερμοκρασιας-υγρασιας και αν δεις οτι εχεις ελληψη απο αυτα τα 2, βαλε θερμοφορο σωμα η υγραντηρα αντιστοιχα. Ελπιζω να σε βοηθησα... Οτι αλλο θελεις ρωτησε το.
 
εγω σε εσωτερικο τα εχω και μαλιστα σημερα περιμενα μικρα αλλα προστοπαρων δεν ειρθαν αλλα ανανεωση αερα δεν μπορω να πω οτι κανω. Επιρεαζονται πολυ τα πουλια; Ευχαριστω
 
Δημήτρη για το θέμα αυτό γίνονται μεγάλες συζητήσεις.
Για να μη σε βαραίνω με εξειδικευμένες αναφορές θα σου πώ οτι,
οι γνώμες προσανατολίζονται προς το ότι, η σωστή κυκλοφορία του αέρα στον χώρο, είναι ζωτικής σημασίας για τα πουλιά.
Αν μάλιστα υπάρχουν και παράγοντες που επιβαρύνουν
τον αέρα του χώρου( τσιγάρο κ. Α), τότε τα πράγματα γίνονται σχεδόν απαγορευτικά
για την διαβίωση των φίλων μας.
 
σωστο αυτο για το τσιγαρο. Ξεχασα να το γραψω παραπανω. Παντως ουτε εγω εχω εξαερισμο. Εχει βεβαια 1 παραθυρο εκει που τα εχω αλλα το ανοιγω οταν ειμαι εκει. Μετα το τελος της αναπαραγωγικης περιοδου θα βαλω ομως 1 μοτερακι εξαερισμου.
 
Ισως ένας μικρός εξαεριστήρας που να βγάζει τον αέρα απο το δωμάτιο
ώστε να δημιουργεί προυποθέσεις για κάποια κυκλοφορία μπορούσε να μπεί στον φεγγίτη.
 
Στο γκαράζ μήπως υπάρχει φόβος για επιδρομή κανενός αρουραιού; Και πόσο επικίνδυνο είναι;
 
ο αρουραιος θα μπορεσει να τα φαει; Πως θα σπασει τα καγκελα;(υποθετω).. το γκαραζ εχει αρκετο φωτισμο γιατι συνηθως δεν εχουν.. Ειναι καλη ιδεα να ταχεις εκει;
 
Back
Top