Διατροφή Τι τροφές να δίνω στα παπαγαλάκια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Manfredp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Manfredp

PB New Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2020
Μηνύματα
32
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα όπως έχω αναφέρει και παλιότερα εδώ και 7 μέρες έχω δυο παπαγαλάκια. Η τρωφη τους είναι κύριος απορεί και καμιά φορά τους δίνω κάτι άλλο π.χ μύλο σταφύλι αλλά ποτέ δεν το τρώνε . Ήθελα να σας ρωτήσω πρέπει να δίνω κάτι άλλο π.χ αυγοτρωφη ;
[automerge]1599744559[/automerge]
@Manfredp συγνώμη αλλά αντί για απορεί εννοούσα σπόρια, δεν ξέρω τι έγινε εγώ είχα γράψει σπόρια
 
Τα budgies είναι κατά βάση σποροφάγα πουλιά απο τη φύση τους. Χρειάζεσαι λοιπόν ένα καλό επώνυμο μίγμα σπόρων για το είδος τους (όχι χύμα τροφή απο το πετ σοπ) και να συμπληρώνεις τη διατροφή τους με φρέσκα λαχανικά εποχής και λιγότερα φρούτα που δεν είναι πολύ ώριμα. Στην αρχή ίσως να μην τα τρώνε αλλά θα πρέπει να επιμείνεις για καιρό και κάποια στιγμή θα δοκιμάσουν. Δοκίμασε να τους δώσεις μπρόκολο, κόκκινη πιπεριά, καρότο, πατζαρόφυλλα κι ότι άλλο έχεις στο ψυγείο σου εκτός απο αβοκάντο, κρεμμύδια και σκόρδα.
 
@Manfredp λιπον να σου πω και εγώ τι κάνω που έχω μπατζι και δεν τρώει καθόλου λαχανικά και φρούτα άμα τα βάλεις έτσι σκέτα στο κλουβί ... Αυτό που θα κάνεις είναι να πάρεις τα φρούτα και τα λαχανικά που θες να του δόσεις και θα τα κόβεις σε μικρά κομματάκια μπροστά του έτσι θα του διμιουργηθει περιέργεια μετά του τα βάζεις στο Μπαλί μαζί και με λίγο κεχρί ή ότι λιχουδιές έχεις και σπορακια από την κανονική τροφή του...μετά τα ανακατεύεις και θα γίνει αυτο...μετα θα δεις πως θα τρέξει να δοκιμάσει...IMG_20200910_000833_829.webp
[automerge]1599763177[/automerge]
Αυτό πάνω είναι ένα παράδειγμα μπορείς να βάλεις ότι θες μέσα σταφύλι ροδάκινο αγγούρι καροτο κουνουπίδι ρόκα...άμα βαριεσε να τα κόψεις τότε τα βάζεις στο μπλέντερ αυτό λέγε bird chop μετά μπορείς να βάλεις μέσα και άλλα διάφορα whole grains όπως ρύζι και ψωμάκι αλλά όχι πολύ γιατί παχενουν
 
Back
Top