Διατροφή Τι τροφές να δίνω στο cockatiel μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης akis07
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

akis07

PB Member
Εγγραφή
27 Νοε 2008
Μηνύματα
185
Πόλη
Πάτρα
exo ena cockatiel kai tou dino trofi tis vitakraft pou periexei sporous diafora louloudia kai seeds einai entaksei tou;dino kai laxanoika. episis leo na tou valo mia baniera xriazetai?
 
Εκτος απο το μιγμα σπορων του καλο ειναι να του δινεις μια ποικιλια απο φρεσκα φρουτα και λαχανικα καθε μερα.:)

Μπανιερα τοσο μεγαλη εαν χωραει στο κλουβι του να του βαζεις για 1-2 ωρες το πολυ την ημερα και μετα να την απομακρυνεις, η κοινη μπανιερα για καναρινια δεν κανει. Υπαρχουν εξωτερικες μεγαλυτερου μευεθους που κρεμονται εξωτερικα σε μια πορτα του κλουβιου που ισως κανουν. Διαφορετικα δοκιμασε να το καταβρεξεις με ενα ψεκαστηρι. Εαν αρχισει να φωναζει, να αποτραβιεται η να χτυπιεται σταματα αμεσως καλυτερα διοτι θα το τρομαξεις και δε θα σε εμπιστευεται. Δεν υπαρχει προβλημα να κανει μπανιο αν θελει ακομη και καθε μερα ισα ισα που ειναι πολυ καλο για το φτερωμα του και το δερμα του. 😉
 
σε ευχαριστω παρα παρα πολυ θα προσπαθησω να ακολουθησω τις συμβουλες σου.
 
να σου κανω και μια τελεφταια ερωτηση το ρυζι το βραζω και του το δινω σκετο χωρις το νερο;
 
Ναι του το βράζεις (για εμένα όχι να γίνει τελείως μαλακό όπως το τρώμε εμείς) και το στραγγίζεις.. Μπορείς να το βάλεις μέσα στη φρουτοσαλάτα του!
 
ρε παιδια... Μια ερωτηση μια που αναφερθηκε σε αυτο το θεμα.
Τα κοκατιλ πρεπει να κανουν μπανιο; Ειναι χειμωνας. μηπως κρυοσουν; (βεβαια μεσα στο σπιτι τα εχω δε τα βγαζω εξω γιατι κυκλοφορουν γατες😛) τα εχω κανα μηνα, οταν τα πλησιαζουν κανουν τον ηχο της αγριας γατας. Να τους βαλω μπανιερα(απο κανενα μπολ για να χορανε) να κανουν; Μηπως τους κανω κακο;
 
Δες εδω
Απο οσο ξερω ολα τα πουλια πρεπει να κανουν μπανιο, σε αλλα αρεσει περισσοτερο κ σε αλλα λιγοτερο
Αν ειναι σε προφυλαγμενο μερος χωρις ρευματα δεν υπαρχει προβλημα, καλο ειναι να κανει το πρωι για να μπορεσει να στεγνωσει
 
Back
Top