Διατροφή Τι τροφή να δίνω στις καρδερίνες μου;

giannis.kirp.

PB Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.048
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά πρόσφατα απέκτησα ένα ζευγάρι καρδερίνες και δεν έχω κάποια μάρκα τροφής υπόψην μου. Μήπως κάποιος μπορεί να μου πει κάποια και καλή;:)
 
Οποιαδήποτε επώνυμη τροφή για σποροφάγα ιθαγενή είναι καλή. Versele laga, Manitoba κλπ.
 
Γιάννη όλες οι τροφές που προορίζονται για αγριόπουλα είναι καλές! Κάποιες συγκεκριμένες έχουν δυνατά σημεία εκεί... άλλες αλλού κ. Ο. Κ!

Εγω τους δίνω την MANITOBA CARDELLINO !
 
Μήπως θα έπρεπε να σπάσουμε λίγο το κατεστημένο και τις εξοφρενικές τιμές που υπάρχουν όσο αναφορά τα ιθαγεννή;

ΕΛΕΟΣ

Ψαχτείτε λίγο και κάντε δοκιμές με πιο φθηνά μείγματα και θα δείτε πως δεν υπάρχει διαφορά.

2-3 ευρώ το κιλό είναι SUPER.

Δεν θέλω να αναφερθώ ούτε σε εταιρίες ούτε σε αντιπροσωπους αλλά μην τρελαθούμε κι όλας.

Και επειδή δεν θέλω να επεκταθώ περισότερο δεν θα μπω σε λεπτομέριες.

Απλά ψαχτείτε... Καλύτερα.
 
Βασίλη αν δεν θέλεις να πεις για προσωπικούς σου λόγους σεβαστό.
Αλλά γενικά καλό και χρήσιμο είναι να διαβάζουμε τιμές και μάρκες που κάποιος έχει δει καλά αποτελέσματα και είναι ικανοποιημένος. Δεν ξέρω πως έχει προκύψει μια τάση να αποφεύγουμε τέτοιες αναφορές. Πως όμως θα διευκολυνθούμε όλοι;
 
Mαρία...

Η δυσφήμιση είναι πολύ εύκολη να γίνεται αλλά όχι να είναι άδικη.

Η καλή τροφή που έχουν κάποιες επώνυμες εταιρίες δεν μπορούμε να πουμε ότι δεν είναι καλή.

Μπορούμε όμως να πούμε ότι η τιμή τους είναι απαράδεκτη.

Εκανα το πείραμα φέτος και δεν άλλαξε τίποτε. Τα πουλάκια τα πάνε περίφημα και μπορεί καλύτερα από πέρσυ που έδινα μείγματα ακριβά.

Εχω καρδερίνα που έβγαλε όλο το χειμώνα με σκέτο κεχρί και τώρα κλωσάει τα 5 ένσπορα αυγά της. (υγιέστατη)

Και κλείνω εδώ.
 
Ναι είναι πολύ ακριβές οι τροφές που θεωρούμε καλές. Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο σε παρακάλεσα να πεις. Εντάξει :)
 
Αν δεν πληρώσεις, δε μαθαίνεις.. Και συ Βασίλη ''τα'σκασες'' και έμαθες...άσε και τους άλλους να κάνουν τη διαδρομή.
Εξάλλου, μέχρι να μπορέσει κάποιος να φτιάξει μείγμα (αν μπει σ'αυτή τη διαδικασία), θα πρέπει πρώτα να περάσει από τις επώνυμες και δοκιμασμένες.
 
Back
Top