Διατροφή Τι τροφή να δίνω στο καρδερινοκάναρό μου;

Fathergkav

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
168
Πόλη
Αλιβέρι
Παίδες καλησπέρα,
Σήμερα πηρα ένα καρδερινοκαναρο από έναν φίλο προσεχώς θα ανεβάσω κ φώτο αλλά τι τροφή του δίνουμε ξέρει κανεις;ένας φίλος κτηνίατρος μου έδωσε για να δοκιμάσω τροφή για άγρια πουλιά κανει;ξέρει κανεις;βιταμίνες του δίνω κανονικά;έχω για τα καναρινια μου τα κόκκινα αυτη κανει;
Ευχαριστώ εκ το προτέρων
 
Γεια σου Fathergkav, η τροφούλα που δίνω εγώ στο δικό μου είναι για αγριόπουλα και την τρώει σαν παλαβό. Τη προτιμώ γιατί τη βρίσκω πιο πλήρη από αυτή για τα καναρίνια. Έχει και μικρούς ηλιόσπορους που ενώ αρχικά δεν τους πλησίαζε, σιγά σιγά άρχισε να τους τρώει και σήμερα τους ξεφλουδίζει μια χαρά και τους απολαμβάνει. Όταν λες βιταμίνη εννοείς την αυγοτροφή ή κάτι άλλο; Και, άσχετο, βάλε φωτό να τον καμαρώσουμε.
 
@Bellatrix καλησπέρα Bellatrix τους είχα βάλει κ εγώ για αγριοπουλα αλλά δεν ήταν πολύ θερμός όντων ανακατεψα με τροφή για καναρινια κ δίνω ανακατεμένα... Οχι αβγοτροφη απλή βιταμίνη εννοώ όπως πχ δίνω κ στα καναρινια μου τέτοια εννοώ.. Θα ανεβάσω φώτο το απόγευμα που σχολάω από την δουλειά κ έχω το τάισμα τους... Οπότε θα έχουμε νεο υλικό
 
Εγώ στο δικό μου καρδερινοκαναρο δίνω ότι μείγμα δίνω και στα καναρινια. Μια χαρά τρώει και κελαιδα. Εχω ακούσει και το σενάριο για μια ταιστρα με τροφή για αγρια και μια άλλη με κελαιδινη αλλά δεν νομίζω να είναι απαραίτητο.
Αμα οι βιταμίνες που λες είναι κάποιες κιτρινες, κόκκινες, πρασινες σκόνες σαν τριμμένο κέικ με λίγο νιζερ μην τις δίνεις σε κανένα πουλάκι κακό τους κάνεις και δε. Τους προσφέρεις τίποτα. Μόλις σταμάτησα να ταΐζω με αυτές είδα μεγάλη διαφορά στο κοπάδι μου.
 
@Τασος ο καναρινας
Τάσο καλησπέρα,
Έχω τροφή όπως έχω αναφέρει κ παραπάνω πάγια άγρια πουλιά αλλά λόγια καναρινια οπότε την έχω ανακατέψει κ θα δω πως θα το παει τωρα γιατί δεν το δίνω κ πολλες μέρες... Όσο για τις βιταμίνες έχω κάτι κόκκινες σαν ακόμη να φανταστείς με λίγο μαυρο ειδική για τα καναρινια μου τα κόκκινα, αλλά δεν του δίνω κάτι προς το παρόν... Μόνο τροφή κ νερό...
 
Back
Top