Διατροφή Τι τροφή πρέπει να δίνω σε φλωροκαναρα 22 ημερών;

mouftis84

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2015
Μηνύματα
69
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά έχω 2 φλωροκαναρα 22 ημερών τι τροφή πρέπει να δίνω για να έχουν όσο το δυνατόν το χρώμα του φλωρου; η καναρα είναι μαυροκοκκινη μάνα και αχατη πατέρα αλλά το χρώμα της είναι όπως ένα σπουργίτι γκρίζα εντελώς κοιλιά και καφέ σκούρο πλάτη.
 
Τη διατροφή των πουλιών δεν πρέπει να την ρυθμίζεις με βάση το χρωματισμό που επιθυμείς να έχουν αλλά με βάση τις ανάγκες του είδους. Για τα πουλιά χρώματος, καναρίνια κυρίως, ο χρωματισμός είναι μια διαδικασία που ολοκληρώνεται με το τέλος της πτερόρροιας. Στα φλωροκάναρα που αναφέρεις δεν μπορεί να γίνει ενίσχυση του χρώματος τους ούτε κατά την πτερόρροια, εκτός αν έχουν κάποια μικρά σημεία κίτρινου χρώματος στο πτέρωμα, τα οποία μπορούν να διατηρούν το ίδιο κίτρινο χρώμα εφόσον παρέχεις στα πουλιά μια σωστή διατροφή γενικά.

Ανέβασε αν θέλεις μερικές φωτογραφίες για να τα δούμε κιόλας.
 
η καναρα είναι μαυροκοκκινη μάνα και αχατη πατέρα αλλά το χρώμα της είναι όπως ένα σπουργίτι γκρίζα εντελώς κοιλιά και καφέ σκούρο πλάτη.
Δηλαδή μιλάμε για κόκκινο παράγοντα στο γενεαλογικό δέντρο των μικρών;
Καλησπέρα παιδιά έχω 2 φλωροκαναρα 22 ημερών τι τροφή πρέπει να δίνω για να έχουν όσο το δυνατόν το χρώμα του φλωρου;
Όπως είπε κι ο @Stavros δε χρειάζονται κάτι ιδιαίτερο στη διατροφή τους... και θα περιμένω να καμαρώσω κι εγώ μαζί μ' αυτόν τις φωτογραφίες τους...
 
Καλησπέρα παιδιά συγνώμη εκ των προτέρων που γράφω εδω, αλλα δεν μπορούσα να δημιουργήσω θέμα. Ειμαι στο χωριό μου, ενα μικρό χωριό στον Πύργο Ηλείας για ενα πολυ δυσάρεστο γεγονός κ πριν μερικά λεπτά ειδα έναν πιτσιρικά να τρέχει με ενα κλουβί στο χέρι με ενα μικρό Φλώρο μέσα το οποίο έπιασε χθες απο μια φωλιά έξω απο το χωριό. Προσπάθησα κ το τάισα με μεγάλη δυσκολια λιγο αυγο κ ζαχαρονερο. Πειτε μου σας παρακαλώ πως μπορω να βοηθήσω αυτή την ταλαιπωρημένη ψυχούλα, το οποίο ειναι σε δύσκολη κατάσταση κ να με βοηθήσει κ αυτο μετα το χαμό του πατέρα μου!
 
Ο πιτσιρικας δεν ξερει που ειναι η φωλια που το πηρε να σου πει; Δυστυχως δεν εχω ιδεα, δοκιμασε αυγο λιωμενο με το πιρουνι αραιωμενο με λιγο νερο..
 
Ν
Ο πιτσιρικας δεν ξερει που ειναι η φωλια που το πηρε να σου πει; Δυστυχως δεν εχω ιδεα, δοκιμασε αυγο λιωμενο με το πιρουνι αραιωμενο με λιγο νερο..
ναι ξέρει έπιασε τον μπαμπά με ποντικοκολα κ τα αλλα δυο αδέλφια πέθαναν
 
Ωχ καταλαβα... Τι να σου πω βρε Ακη μου, διαβασε τα περι ταισματος καναρινιων ή υνριδιων και οτι μπορεις... Δεν παιρνεις και ΑΝΙΜΑ/ΕΚΠΑΖ ενα τηλεφωνακι; Επισης, ποσων ημερων το κοβεις να ειναι;
 
ναι ξέρει έπιασε τον μπαμπά με ποντικοκολα κ τα αλλα δυο αδέλφια πέθαναν
Και εσύ τι έκανες; Δεν του τράβηξες το αυτί; Αυτό το μικρό αυτή την δουλειά θα κάνει συνέχεια.
 
Και εσύ τι έκανες; Δεν του τράβηξες το αυτί; Αυτό το μικρό αυτή την δουλειά θα κάνει συνέχεια.
Τελικα ειχε δικιο ο Μισαλουρης που ειπε οτι μας χαιδευεις... Να του τραβηξει ενα σκαμπιλι να παει και να ρθει...
 
Ν

ναι ξέρει έπιασε τον μπαμπά με ποντικοκολα κ τα αλλα δυο αδέλφια πέθαναν
Η τιμή... Του εγχειρήματος...
Και εσύ τι έκανες; Δεν του τράβηξες το αυτί; Αυτό το μικρό αυτή την δουλειά θα κάνει συνέχεια.
Αν δεν καταλάβει πως κάνει ζημιά... Θα καμαρώνει για το κατόρθωμά του.
Καλησπέρα παιδιά συγνώμη εκ των προτέρων που γράφω εδω, αλλα δεν μπορούσα να δημιουργήσω θέμα. Ειμαι στο χωριό μου, ενα μικρό χωριό στον Πύργο Ηλείας για ενα πολυ δυσάρεστο γεγονός κ πριν μερικά λεπτά ειδα έναν πιτσιρικά να τρέχει με ενα κλουβί στο χέρι με ενα μικρό Φλώρο μέσα το οποίο έπιασε χθες απο μια φωλιά έξω απο το χωριό. Προσπάθησα κ το τάισα με μεγάλη δυσκολια λιγο αυγο κ ζαχαρονερο. Πειτε μου σας παρακαλώ πως μπορω να βοηθήσω αυτή την ταλαιπωρημένη ψυχούλα, το οποίο ειναι σε δύσκολη κατάσταση κ να με βοηθήσει κ αυτο μετα το χαμό του πατέρα μου!
Το καλύτερο είναι να μπορούσε να γύριζε στη φωλιά...
Τώρα... ανάλογα με την ηλικία του... και το τάισμα.
Αν είναι μικρότερο από 25 ημερών.. Θα συνεχίσεις με νερό και αυγό... ελπίζοντας πως θα ζήσει.
Αν είναι μεγαλύτερο εκτός από το αυγό, ας βάλεις και σπόρους σπασμένους (με ένα μπουκάλι σε ίσια και σκληρή επιφάνεια)... αν δοκιμάσει θα τα καταφέρει.
Η πείνα κάποιες φορές κάνει θαύματα...
Φυσικά μετά από μερικές βδομάδες... κι αφού καταφέρεις να το μεγαλώσεις ακολουθείς τις συμβουλές από
ΑΝΙΜΑ/ΕΚΠΑΖ
Έτσι θα έχεις μερικώς αναπληρώσει
το χαμό του πατέρα μου!
για τον οποίο θέλω να δεχτείς τα ειλικρινή μου συλλυπητήρια...
 
Η τιμή... Του εγχειρήματος...

Αν δεν καταλάβει πως κάνει ζημιά... Θα καμαρώνει για το κατόρθωμά του.

Το καλύτερο είναι να μπορούσε να γύριζε στη φωλιά...
Τώρα... ανάλογα με την ηλικία του... και το τάισμα.
Αν είναι μικρότερο από 25 ημερών.. Θα συνεχίσεις με νερό και αυγό... ελπίζοντας πως θα ζήσει.
Αν είναι μεγαλύτερο εκτός από το αυγό, ας βάλεις και σπόρους σπασμένους (με ένα μπουκάλι σε ίσια και σκληρή επιφάνεια)... αν δοκιμάσει θα τα καταφέρει.
Η πείνα κάποιες φορές κάνει θαύματα...
Φυσικά μετά από μερικές βδομάδες... κι αφού καταφέρεις να το μεγαλώσεις ακολουθείς τις συμβουλές από

Έτσι θα έχεις μερικώς αναπληρώσει

για τον οποίο θέλω να δεχτείς τα ειλικρινή μου συλλυπητήρια...
Καταρχήν κ Γιαννη σε ευχαριςτω Πολυ. Το πουλάκι το οποίο πρεπει να ειναι περιπου 15 ημερών ειναι ακόμη ζωντανό σηκώθηκα δυο φορες το βραδυ κ το τάισα αυγουλακι, με το έργο μου να ειναι πιο ευκολο γιατί άνοιγε το στοματάκι του. Επειδή εγω αυριο θα ταξιδέψω για Αλεξανδρουπολη, οδικώς απο εδω (Πύργο Ηλείας ) για Αθηνα κ απο εκεί αεροπορικώς για Αλεξανδρουπολη όποτε δεν γινεται να το εχω μαζί μου, άρχισα να ψάχνω για φωλιές φλωρων με το ξημέρωμα ξέροντας οτι θα ακούσω ήχους κατα το τάισμα, βρήκα μια σε ενα κυπαριςι με 3 μικρά περιπου στην ίδια ηλικία με το δικό μου, τι λέτε να το αφήσω εκεί;

Και εσύ τι έκανες; Δεν του τράβηξες το αυτί; Αυτό το μικρό αυτή την δουλειά θα κάνει συνέχεια.
Δεν το χτύπησα, του μίλησα κ του εξήγησα καποια πράγματα ελπιζω τα λόγια μου να πιάσουν τόπο
 
βρήκα μια σε ενα κυπαριςι με 3 μικρά περιπου στην ίδια ηλικία με το δικό μου, τι λέτε να το αφήσω εκεί;
Νομίζω έτσι όπως έχουν τα πράγματα δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο και ας ευχηθούμε να γίνει αποδεκτό.
 
Νομίζω έτσι όπως έχουν τα πράγματα δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο και ας ευχηθούμε να γίνει αποδεκτό.
Πήγα το άφησα στη φωλιά κ παρατήρησα το ενα απο τα τρια μικρά Φλωράκια να εχει μια μεγάλη ουλή στο κεφαλάκι κ ενα θεόστραβο επάνω Ράμφος προς τα πλαγια. Ελπιζω να πανε όλα καλά θα πάω μια κατα το μεσημέρι κ θα σας ενημερώσω!
 
Πήγα το άφησα στη φωλιά κ παρατήρησα το ενα απο τα τρια μικρά Φλωράκια να εχει μια μεγάλη ουλή στο κεφαλάκι κ ενα θεόστραβο επάνω Ράμφος προς τα πλαγια. Ελπιζω να πανε όλα καλά θα πάω μια κατα το μεσημέρι κ θα σας ενημερώσω!
Ίσως θα ήταν καλύτερα να μην πας...
Οι επισκέψεις στη φωλιά δεν ξέρεις πως μπορεί να εκληφθούν από το ζευγάρι
 
Ίσως θα ήταν καλύτερα να μην πας...
Οι επισκέψεις στη φωλιά δεν ξέρεις πως μπορεί να εκληφθούν από το ζευγάρι
Έγινε κ Γιαννη θα σεβαστώ την άποψη σας!
 
Δυστυχώς το Φλωράκι δεν έγινε αποδεκτό, πέρασα πριν λιγο κ ηταν πεσμένο στο δρόμο, πιςτευω οτι ηταν θέμα δευτερολέπτων η λεπτών να γίνει τροφή. Τελος πάντων το έσωσα προς το Παρόν για δεύτερη φορά, τώρα τι κανω ; Αντε μεχρι αθηνα, να το ταΐσω πριν φύγω κ 3-4 ωριτσες θα ειναι κομπλέ. Μετα με το αεροπλάνο τι κανω;
 
Δυστυχώς το Φλωράκι δεν έγινε αποδεκτό, πέρασα πριν λιγο κ ηταν πεσμένο στο δρόμο, πιςτευω οτι ηταν θέμα δευτερολέπτων η λεπτών να γίνει τροφή. Τελος πάντων το έσωσα προς το Παρόν για δεύτερη φορά, τώρα τι κανω ; Αντε μεχρι αθηνα, να το ταΐσω πριν φύγω κ 3-4 ωριτσες θα ειναι κομπλέ. Μετα με το αεροπλάνο τι κανω;
Δεν τηλεφωνείς στην ΑΝΙΜΑ μήπως συναντηθείτε Αθήνα και το πάρουν; https://www.wild-anima.gr/
Δυστυχώς αυτό είναι μονόδρομος...
Εκτός αν έχεις κάποιο σχετικό με το αντικείμενο φίλο, για να σε βοηθήσει!
 
Επικοινώνησα κ είπαν ανεβαίνοντας αθηνα να βρεθούμε να τους το δώσω . Ελπιζω μεχρι αυριο να τα καταφέρει
Θα τα καταφέρει... έχει καλό προστάτη!
 
Back
Top