Διατροφή Τι τροφή προτείνετε για το κοκατίλ μου;

Ανδριανή

PB New Member
Εγγραφή
2 Νοε 2018
Μηνύματα
147
Πόλη
Φολέγανδρος
Τι τροφη του εχεις; γιατι σα να βλεπω μονο ηλιοσπορο μεσα στο δοχειο του! τη κουνια βγαλτη δε χρειαζεται και πιανει τσαμπα χωρο!
εχει διαφορους σπορους μεσα. Τι τροφη προτινεις να περνω;και πως τον βλεπεις απο υγεια;
 
Μπορεις να παρεις καποια επωνυμη οπως vadigran, versele laga ,manitoba! Φυσικα θα παιρνεις αυτη που ειναι για κοκατιλ! το δειχνουν απεξω κιολας! Οπτικα απο οσο μπορω να δω ειναι οκ! τωρα πρπει αν παρατηρεις και συμπερφορα γενικα αν ειναι ενεργητικο σαν πουλι, αν τρωει σωστα και αν οι κουτσουλιες του ειναι σωστες!
 
ποσες φορες πρεπει να τρωει την μερα
Παροχή τροφής συνεχής (η ταϊστρα πάντα γεμάτη)... Πάρε και πέλλετς αν θες που θεωρούνται υγιεινά...
Και δώσε και λαχανικά (πράσινα φυλλώδη τα προτιμούν).
 
Έχω πρόβλημα του βάζω καινούρια πράγματα και δεν τα δοκιμάζει με τίποτα. Προτιμάει να μείνει νηστικός και Αυτό το καταλαβαίνω γιατί κάνει πάνω κάτω στο κλουβί και τσιρίζει. Μετά το λυπάμαι και του δίνω σπόρους☹
 
Μα έτσι δεν πάει καθόλου στα καινούρια φαγητά δεν Τους δίνει καθόλου σημασία
[automerge]1542782027[/automerge]
Του έβαλα λαχνό χθες το μεσημέρι το κρέμασμα με μανταλακι και τίποτα ☹
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καινουρια φαγητά εννοείς φρούτα και λαχανικά;
Με ποιον τρόπο τα δίνεις; Κάθε πότε; Τι έχεις δώσει μέχρι τώρα; Πόσο καιρό προσπαθείς;

Προς Θεού μην αφαιρεις την τροφουλα του. Εάν δεν έχει δοκιμάσει ποτέ φρούτα ή λαχανικά το πιθανότερο είναι να πεθάνει από ασιτία παρά να τα δοκιμάσει από ανάγκη.

Απάντησε σε παρακαλώ στις ερωτήσεις μου και θα βρεθεί η λύση. Υπομονή χρειάζεται μόνο.
 
@ζιζι, Του έχω δώσει αυγό βραστό πολλές φορές και δεν το δοκίμασε. Και το έκανα χθες αυγοτροφη το ανακατεψα με σπόρους πήγε έφαγε τους σπόρους μονο. Την αυγοτροφη την είχα βάλει εκεί που τρώει τους σπόρους. Το λέω γιατί σήμερα του την έβαλα σε ένα άλλο πιατάκι και δεν σταματάει να τρώει δεν ξέρω τι να πω μάλλον δεν του άρεσε το μεγάλο πιάτο:)του έχω δώσει μήλο, λάχανο. Δεν του έχω δώσει πολλά ακόμα γιατί βλέπω ότι δεν δίνει σημασία.φρούτα δύο φορές την βδομάδα λαχανικά χθες του έβαλα πρώτη φορά.
 
Αφού δεν του έχεις δωσει πολλά διαφορετικά πράγματα, δεν χρειάζεται και να βιάζεσαι. Βλέπεις και μόνη ότι αν αλλάξεις το σκεύος ή ακόμη και τρόπο παροχής, διευκολύνεις την κατάσταση.
Δοκίμασε άνηθο και μπρόκολο. Συνήθως τα πουλιά τα βλέπουν σαν παιχνίδι και τα δοκιμάζουν.

Προσπάθησε να σκέφτεσαι πως νιώθουν αυτά τα πλάσματα που δεν σκέφτονται αλλά συνδυάζουν καταστάσεις. Μπαίνουν στο κλουβί του πράγματα που δεν γνωρίζει. Αν εσύ του αφαιρεις την τροφή του το πουλί καταλαβαίνει ότι όταν μπαίνουν αυτά τα κακα πράγματα χάνει το μόνο φαγητό που ξερει. Επομένως έχουμε τα αντίθετα αποτελέσματα. Προσπάθησε τα φρούτα και τα λαχανικά να τα δίνεις είτε σε κομμάτι στο κάγκελο είτε σε μικρότερα κομμάτια σε ταιστρα είτε ακόμη και τριμμένα. Κάνε διάφορες δοκιμές μέχρι να καταλάβεις τι του αρέσει και τι όχι. Δεν είναι όλα τα πουλιά ίδια. Επιμονή και υπομονή χρειάζεται.
 
Χρειάζεται υπομονή, τεράστια υπομονή. Ιδίως όταν είναι μικρά και βρουν αυτό που τους αρέσει δύσκολα "ξεκολλάνε". Στην πορεία που θα δει ότι η τροφή θα υπάρχει πάντα, και ίσως να τη βαρεθεί και λίγο θα αρχίσει να πειραματίζεται. Από μέρους σου δε χρειάζεται τίποτα άλλο παρα η συνεχής παροχή της βασικής τροφής, και ανάλογα την "έξτρα" (λαχανικό, πελετς ή οτιδήποτε κάθε μέρα) μέχρι να αποφασίσει ο ίδιος τι θα δοκιμάσει. Επίσης όταν εξοικειωθείτε αρκετά για να έρχεται στο χέρι σου και να παίζετε η φυσική του περιέργεια θα τον οδηγήσει να δαγκώσει ότι κρατάς. Ετσι δοκιμάζουν αρκετά νέα πράγματα (έτσι δοκίμασε η Ταμου το καρυδάκι που δεν το ακούμπαγε με τίποτα, όπως και το σουσάμι και τώρα το ράμφος της είναι συνέχεια λερωμένο με σουσάμι 😛 )
 
Χρειάζεται υπομονή, τεράστια υπομονή. Ιδίως όταν είναι μικρά και βρουν αυτό που τους αρέσει δύσκολα "ξεκολλάνε". Στην πορεία που θα δει ότι η τροφή θα υπάρχει πάντα, και ίσως να τη βαρεθεί και λίγο θα αρχίσει να πειραματίζεται. Από μέρους σου δε χρειάζεται τίποτα άλλο παρα η συνεχής παροχή της βασικής τροφής, και ανάλογα την "έξτρα" (λαχανικό, πελετς ή οτιδήποτε κάθε μέρα) μέχρι να αποφασίσει ο ίδιος τι θα δοκιμάσει. Επίσης όταν εξοικειωθείτε αρκετά για να έρχεται στο χέρι σου και να παίζετε η φυσική του περιέργεια θα τον οδηγήσει να δαγκώσει ότι κρατάς. Ετσι δοκιμάζουν αρκετά νέα πράγματα (έτσι δοκίμασε η Ταμου το καρυδάκι που δεν το ακούμπαγε με τίποτα, όπως και το σουσάμι και τώρα το ράμφος της είναι συνέχεια λερωμένο με σουσάμι 😛 )
Μακάρι να τα καταφέρουμε να φτάσουμε σε αυτό το σημείο να κάθεται στο χέρι μου και να παίζουμε:)
 
Μακάρι να τα καταφέρουμε να φτάσουμε σε αυτό το σημείο να κάθεται στο χέρι μου και να παίζουμε:)
Θα γίνει, και θα γίνει πολύ πιο σύντομα απ' οσο νομίζεις. Αυτή τη στιγμή σε "τσεκάρει". "Σαν τι θέλει αυτή τώρα; Λες να με προσέχει; Βρε λες να με ταϊζει; Για να δω" και περιμένει και παίρνει το χρόνο του να έρθει να σου κάνει κι αυτό γλύκες. Ε, μετά δε θα ξεκολάει. (εκτος αν βγει και τζαναμπετης αγριάδας σαν τον Ερνέστο που είναι με τα "φεγγάρια" του 😛 )
 
Θα γίνει, και θα γίνει πολύ πιο σύντομα απ' οσο νομίζεις. Αυτή τη στιγμή σε "τσεκάρει". "Σαν τι θέλει αυτή τώρα; Λες να με προσέχει; Βρε λες να με ταϊζει; Για να δω" και περιμένει και παίρνει το χρόνο 🙄του να έρθει να σου κάνει κι αυτό γλύκες. Ε, μετά δε θα ξεκολάει. (εκτος αν βγει και τζαναμπετης αγριάδας σαν τον Ερνέστο που είναι με τα "φεγγάρια" του 😛 )
Μακάρι αλλά με μπερδεύει εκεί που λέω ότι κάνουμε εν βήμα μπροστά πάει δύο πίσω🙄
 
Μακάρι αλλά με μπερδεύει εκεί που λέω ότι κάνουμε εν βήμα μπροστά πάει δύο πίσω🙄
Ετσι θα γίνεται πάντα. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για εξαιρετικά πολύπλοκα και σύνθετα πλάσματα με ψυχολογία τουλάχιστον εφάμιλλη με τη δική μας. Αν βάλεις ένα μωρό ανθρώπου στη θέση του θα δεις τις "αναλογίες" της συμπεριφοράς του, γιατί κι αυτό σα μωρό συμπεριφέρεται. Επιπλέον είναι ακόμα σε ένα νέο μέρος που του προξενεί άγχος αλλά και περιέργεια το κάθε τι καινούριο.

Τα βήματα μπροστά που κάνετε δε χάνονται, μην ανησυχείς. Μένουν στο θυμικό του και θα τα θυμάται για πάντα. Θέλει την επαφή και παράλληλα θέλει και την ανεξαρτησία και την "ελευθερία" του να κάνει ότι γουστάρει. Ομως φοβάται άρα σε προσεγγίζει ξανά. Μετά αποφασίζει να ξαναδοκιμάσει και σε αφήνει. Και ούτω καθ' εξής.

Εχεις να "τραβήξεις" μεγάλες περιπέτειες αλλά, πίστεψέ με, θα σε αποζημιώσει και με το παραπάνω με την αγάπη που θα σου δώσει αλλά και με το πόσο θα σε βοηθήσει ψυχολογικά (και σου μιλάω απο προσωπική πείρα).
 
Ετσι θα γίνεται πάντα. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για εξαιρετικά πολύπλοκα και σύνθετα πλάσματα με ψυχολογία τουλάχιστον εφάμιλλη με τη δική μας. Αν βάλεις ένα μωρό ανθρώπου στη θέση του θα δεις τις "αναλογίες" της συμπεριφοράς του, γιατί κι αυτό σα μωρό συμπεριφέρεται. Επιπλέον είναι ακόμα σε ένα νέο μέρος που του προξενεί άγχος αλλά και περιέργεια το κάθε τι καινούριο.

Τα βήματα μπροστά που κάνετε δε χάνονται, μην ανησυχείς. Μένουν στο θυμικό του και θα τα θυμάται για πάντα. Θέλει την επαφή και παράλληλα θέλει και την ανεξαρτησία και την "ελευθερία" του να κάνει ότι γουστάρει. Ομως φοβάται άρα σε προσεγγίζει ξανά. Μετά αποφασίζει να ξαναδοκιμάσει και σε αφήνει. Και ούτω καθ' εξής.

Εχεις να "τραβήξεις" μεγάλες περιπέτειες αλλά, πίστεψέ με, θα σε αποζημιώσει και με το παραπάνω με την αγάπη που θα σου δώσει αλλά και με το πόσο θα σε βοηθήσει ψυχολογικά (και σου μιλάω απο προσωπική πείρα).
Να τα δω και να μην τα πιστεύω αυτα που μου λες!
 
Back
Top