Διατροφή Τι τροφή χρειάζονται Παπαδίτσα και Κοκκινολαίμης;

Εγγραφή
29 Οκτ 2017
Μηνύματα
53
Πόλη
Αθήνα
Κατοικώ στο Κέντρο της Αθήνας και έχω την τύχη (ακόμα) απεναντί μου να κελαηδάνε κότσυφες, κοκκινολαίμηδες, παπαδίτσες κ. Α. εκτός από καρδερίνες ☹
Για να μπορέσω να τα κρατήσω στη γειτονιά και να βγάλουν τον χειμώνα, ξεκίνησα από το χειμώνα του 2016 να βάζω τροφή στο μπαλκόνι. Αν εξαιρέσω το καλοκαίρι που δεν έχει κίνηση το μπαλκόνι μου, με επισκέπτονται τακτικά ένα ζευγάρι παπαδίτσες, ένας κοκκινολαίμης και μερικές σταχτοσουσουράδες. Τους έχω μια μεγάλη ποτίστρα με νερό, μια μπάρα με σπόρους και τρεις ταΐστρες με αηδονοτροφή, 14 σπόρια και πολυβιταμίνη τύπου Άφρικα.

taistres.webp

Τις ανανεώνω κάθε δύο εβδομάδες.

Επειδή βλέπω μια μεγάλη προτίμηση στην ταΐστρα με την πολυβιταμίνη, να την καταργήσω μέχρι κάποιο διάστημα; Χρειάζεται κάποια άλλη τροφή;
Όσοι έχετε εμπειρία και γνώσεις από τα παραπάνω πουλιά, θα εκτιμούσα τις απαντήσεις και τις επισυμάνσεις σας.
Ευχαριστώ
 
Δεν είναι κατά βάση σποροφάγα πουλιά, οπότε συμπληρωματικά μπορείς να βάζεις ένα μείγμα σπόρων για ιθαγενή. Η αυγοτροφή δεν χρειάζεται.

Επίσης, χρειάζεσαι ταΐστρες κήπου γιατί αυτές που έχεις θα είναι μόνιμα γεμάτες με νερό το χειμώνα.
 
Μια μεγάλη επιβράβευση για τις πρωτοβουλίες σου φίλτατε.
Μπράβο σου.
 
Δεν είναι κατά βάση σποροφάγα πουλιά, οπότε συμπληρωματικά μπορείς να βάζεις ένα μείγμα σπόρων για ιθαγενή. Η αυγοτροφή δεν χρειάζεται.

Επίσης, χρειάζεσαι ταΐστρες κήπου γιατί αυτές που έχεις θα είναι μόνιμα γεμάτες με νερό το χειμώνα.

Την πολυβιταμινη την κατηργησα γιατι στην κυριολεξια την τσακιζαν και αφηναν για μετα τα σπορια και την αηδονοτροφη. Πλεον τους εχω δυο με σπορια και μια με αηδονοτροφη. Σκεφτομαι να τους βαζω πολυβιταμινη μονο στα μεγαλα κρυα.

Το μπαλκονι μου βρισκεται κατω απο μπαλκονι που προεξεχει, συνεπως προστατευεται απο τη βροχη και τα κλαδια του φυτου κρατανε μακρυα τα περιστερια.

Μια μεγάλη επιβράβευση για τις πρωτοβουλίες σου φίλτατε.
Μπράβο σου.

Ευχαριστώ. Είναι ωραία εικόνα να τα βλέπεις. Ειδικά ο μπουλούκος ο κοκκινολαίμης είναι όλα τα λεφτά.
 
Αν εννοείς αυτή την κίτρινη τροφή, τότε δεν είναι πολυβιταμίνη.

Δεν εχω εικονα να σου δειξω. Παντως ειναι κατα βαση κιτρινη, με πρασινους, κοκκινους και πορτοκαλι κόκκους (δεν ειναι απορρυπαντικο 😛 ), εχει κατι μακροστενα μαυρα σπορακια και μελι. Η καναρα μου και ο μουλος ξετρελαινονται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η καναρα μου και ο μουλος ξετρελαινονται.
Δυστυχώς αυτό δεν αντικατοπτρίζει και την ποιότητα της τροφής. Θρεπτικά είναι πολύ φτωχή έως βλαπτική. Καλό είναι να την αποφεύγεις γενικά.
 
Δυστυχώς αυτό δεν αντικατοπτρίζει και την ποιότητα της τροφής. Θρεπτικά είναι πολύ φτωχή έως βλαπτική. Καλό είναι να την αποφεύγεις γενικά.

Συμφωνω και για αυτο το λόγο, στα δυο που αναφερεις, τους τη βαζω ανα 15 ημερες σαν λιχουδια.
 
Back
Top