Αναπαραγωγή Τι τροφες δινω οταν η καναρα μου εχει μικρα

electrical

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουλ 2010
Μηνύματα
86
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Η καναρα μου μου γεννησε 6 αυγα τα επαιρνα καθε μερα εκτος απο το πεμπτο και το εκτο γιαιτι δεν μου ετυχε ποτε να μου κανει καναρα 6 αυγα.Βγηκαν ολα τα πουλακια 2μερα σημερα αλλα βλεπω πολλα κεφαλια να σηκωνονται και δεν ξερω αν θα τα καταφερουν να ζησουν ολα. Δεν θελω να τα ενοχλω και να προσπαθω να τα ταιζω και εγω. Την φωλια την εχει κανει με τριχα και δεν ξερω εαν χρειαζεται να την αφαιρεσω και να βαλω τσοχα ετσι ωστε να μεγαλωσει η φωλια για να μπορεσουν να χωρέσουν όλα, όσο θα μεγαλώνουν η να αλλαξω την διαμετρο τις φωλιας γιατι αμα την αλλαξω μπορει να τα αφησει η καναρα και να μην καθεται. Θελω να ρωτησω τι θα πρεπει να βαλω στην διατροφη τους τωρα που ταιζουν; Εχω βαλει βραστο αυγο μηλο και μια αυγοτροφη που εχω αγορασει Raggio Di Sole Lipo Soft
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Να μην κάνεις καμιά από αυτές τις κινήσεις που σκέφτεσαι.
Κάθε παρέμβαση στη φωλιά μπορεί να συνοδευτεί από πιθανή εγκατάλειψη και θάνατο των νεοσσών.
Επίσης τουλάχιστο προς το παρόν να μην ταΐσεις καθόλου τα μικρά.
Η τροφή που αυτά χρειάζονται είναι ελάχιστη και η μητέρα είναι ικανή να τους την προσφέρει. Αν αντίθετα τα βρει ταϊσμένα σταματά τη χορήγηση τροφής. Η ισορροπία σε αυτή τη φάση είναι εξαιρετικά λεπτή και δεν θα πρέπει να την διαταράσσουμε.
Συνέχισε λοιπόν την τροφοδοσία τους καθημερινά με αυγοτροφή και φρόντιζε να αλλάζεις πριν χαλάσουν τα υπολείμματα του 1/4 του αυγού που πρέπει να βάζεις κάθε πρωί και κάθε μεσημέρι.
Είμαι σίγουρος πως έτσι θα πάνε όλα καλά...
Να μας κρατάς ενήμερους για την πορεία τους..
Κι επειδή προς το παρόν θα έχεις λίγο χρόνο διάβασε αν θέλεις
  1. https://community.petbirds.gr/threa...νεξαρτητοποίηση-των-νεοσσών-καναρινιών.17673/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
 
Ευχαριστώ για την ενημέρωση σου. Σήμερα που τα είδα κάποια στιγμή κατά το μεσημέρι τα είδα όλα ατάιστα και τα έξη αλλά μετά απο μισή ώρα και πάντα όταν φεύγει η καναρα απο την φωλιά τα είδα ότι όλα είχαν από λίγο φαγητό. Τα παρακολουθώ και εφόσον έρθουν οι 7 μέρες σκέφτομαι να τα βάλω σκέτη τσόχα και να τα δακτυλιδωσω βλέπουμε στην πορεία.
 
σκέφτομαι να τα βάλω σκέτη τσόχα και να τα δακτυλιδωσω βλέπουμε στην πορεία

Αντί για επισκέψεις στην φωλιά μπορείς να διαβάζεις άρθρα γύρω από την αναπαραγωγή που θα βρεις εδώ στο PB.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Καλημερα! Φυσικα και διαβαζω πολλα αρθρα σχετικα με την αναπαραγωγη αλλα λεω μηπως υπαρχει και το κατι αλλο. Βλεποντας σημερα το πρωι τα μικρα και βαζοντας φρεσκο αυγο και αυγοτροφη και λιγο μηλο τα 5 με το που σηκωνονται το 6 που ειναι το πιο μικρο ειναι χαμενο μεσα στα ολα τα αλλα πιο μικρο και δεν ξερω εαν θα τα καταφερει. Να βαλω τσοχα τι λετε το Μ. Σαββατο θα κανω την υπερβαση στο να τα περασω δακτυλιδια και με αυτην την ευκαιρια να βαλω μονο τσοχα. Μηπως δεν θα παει μετα να τα σκεπασει επειδη θα εχει αλλαξει η φωλια της δεν ξερω τι να κανω. Πρεπει οπωσδηποτε να μεγαλωσω τον χωρο για να ειναι πιο ανετα.
 
Να μην κάνεις καμιά από αυτές τις κινήσεις που σκέφτεσαι.
Κάθε παρέμβαση στη φωλιά μπορεί να συνοδευτεί από πιθανή εγκατάλειψη και θάνατο των νεοσσών.
Αντί για επισκέψεις στην φωλιά μπορείς να διαβάζεις άρθρα γύρω από την αναπαραγωγή
καλημέρα Γιάννη.
επέτρεψε μου με την σειρά μου να συμφωνήσω με τις πιο πάνω απόψεις των φίλων και διαβάζοντας το σχόλιο σου περί διατροφής,θέλω να πιστεύω πως εκτός από..
φρεσκο αυγο και αυγοτροφη και λιγο μηλο
τους παρέχεις σίγουρα και κάποιο μείγμα σπόρων, σωστά;
 
το 6 που ειναι το πιο μικρο ειναι χαμενο μεσα στα ολα τα αλλα πιο μικρο και δεν ξερω εαν θα τα καταφερει.
Αν έχεις εμπειρία μπορεις να βοηθεις τον μικρο με λιγο ταισμα στο χερι. Αν παλι φοβασαι και δεν μπορεις αν εχεις καποια καναρα που εχει ιδιας ηλικιας μικρα ή κλωσαει ασπορα δοκιμασε να της βαλεις το μικροτερο μηπως και το ταισει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
αν εχεις καποια καναρα που εχει ιδιας ηλικιας μικρα ή κλωσαει ασπορα δοκιμασε να της βαλεις το μικροτερο μηπως και το ταισει...
Αν έχει μικρά.. ας το δοκιμάσει
Αν έχει μόνο αυγά και κλωσά... Θα είναι νεκρό στο δίωρο.
Γνώμη μου να μην το τολμήσει.
 
Για μα ταισει δλδ μια παραμαμα πρεπει το αυγο να σκασει μπροστα της; Οπως εγινε στην δικη μου περιπτωση;
Σωστά...

@alicedros σπανίζουν οι περιπτώσεις που οι κανάρες θα δεχτούν έτσι τα μικρά.
 
Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια που μου δίνετε με τις γνώσεις σας και προφανώς και με την εμπειρία σας. Το μικρο πουλάκι παραμένει μικρο εν συγκρίσει με όλα τα άλλα και θα αρχίσω να το ταΐζω με το χέρι ( τι τροφη να του δινω;)λίγο έτσι ώστε να μπορεί να αρχίσει να εμφανίζετε γιατί τώρα είναι χαμένο. Θα κάνω μια προσπάθεια από αύριο την μέρα που θα βάλω τα δακτυλίδια έτσι ώστε να μην φέρω μεγάλη αναστάτωση και βλεπουμε. Στην διατροφή πέρα από αυτά που εχω αναφέρει χορηγώ και μιγμα σπόρων το οποίο το αγόρασα επιπλέον μόνο για αυτό τον σκοπό. Με πιο τρόπο ανεβάζουμε φωτογραφιες
 
Δες λγιο αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/
Θα σε βοηθήσει.. Προσοχή με τη θερμοκρασία της κρέμας και κατά τη γνώμη μου ταιζε το λίγο να πάρει τα πάνω του αλλά μην το βγάλεις καθόλου απ τη φωλιά. Αν πάρει δυνάμεις θα το τάσεις και αυτό η μαμά του. Πάρε μια οδοντογλυφιδα σπάσε το μυτερό σημείο και ταισε έτσι. Είναι πιο ασφαλές για το μικρό. Εύχομαι να τα καταφέρει!
 
Καλημερα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! Περασαν οι μερες και οπως βλεπω ολα πανε αρκετα καλα με τα μικρα. Το μικρο το τελευταιο μενει μικρο εν συνγκρισει με ολα τα αλλα, παρολο αυτο ταιζεται και αυτο αλλα υπαρχει παντα αυτη διαφορα ημερων που ειναι πιο μικρο. Καταφερα και περασα τα δακτυλιδια την Μ. Παρασκευη το βραδακι μονον στα 4 γιατι στο ενα δεν περνουσε με τιποτα ειχε μεγαλωσει αρκετα 6 ημερων και εχθες εβαλα και στο μικρο λιγο δυσκολα αλλα περασε Ηθελα να σας ανεβασω φωτο αλλα δεν γνωριζω πως γινετε.
 
Να σου ζήσουν!
Ηθελα να σας ανεβασω φωτο αλλα δεν γνωριζω πως γινετε.
Για φωτογραφίες διάβασε petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ και αν σου γράφει ότι είναι μεγάλες, κοίτα κάτω-κάτω το λινκ που δίνει και κάνε resize.
 
Να και μια φωτο απο καθαρισμα και αλλαγη φωλιας και εβαλα και τσοχα. Τα πραγματα φαινονται να πηγαινουν αρκετα καλα με αποκορύφωμα τον αρσενικό που ταΐζει πάρα πολύ εν σχέσει με την θηλυκια. Εξι μικρα δεν ειναι και ευκολο
 

Συνημμένα

  • rsz_320160504_184422.webp
    rsz_320160504_184422.webp
    105,1 KB · Προβολές: 82
Επειδη θα λειψω παρ.σαβ. Κυριακ δευτερ θα μπορω να παρω μαζι μου ολο το κλουβι με τα μικρα και να τα εχω εκει που θα παω. Θα υπαρξει προβλημα με το ζευγαρι να μην τα ταισει;
 
Επειδη θα λειψω παρ.σαβ. Κυριακ δευτερ θα μπορω να παρω μαζι μου ολο το κλουβι με τα μικρα και να τα εχω εκει που θα παω. Θα υπαρξει προβλημα με το ζευγαρι να μην τα ταισει;
Εγώ δε θα το τολμούσα ούτε για πλάκα. Κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής κάθε μετακίνηση του κλουβιου μπορεί να αποβεί μοιραία. Πόσο μάλλον να ταξιδέψει ζευγάρι με νεοσσους. Δεν υπάρχει κάποιος όσο θα λειπεις να τα φροντίζει;
 
Πόσο ημερών είναι οι νεοσσοί; Μιλάμε για 4 μέρες μόνο;
 
Καλημερα σας! Οι νεοσσοι ειναι 12 ημερων σημερα και δυστυχως δεν υπαρχει καποιος να τα φροντιζει και το σκεφτομαι πολυ τι να κανω.
 
Back
Top