Αναπαραγωγή Τι τροφες θα πρεπει να δινω στα μικρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης domenica
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

domenica

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαϊ 2008
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους παιδια και καλως με δεχθηκατε!:D
Πριν λιγο γυρνοντας απο την δουλεια ειδα οτι εσκασαν τα 2 απο 3 αυγα που εκανε η καναρα μου. Μιας και ειναι η πρώτη φορα που αποκτω μικρα η χαρα και ο ενθουσιασμος μου ειναι τετοιος που ουτε οταν ορκιστηκα δεν ημουν ετσι.

Απο εσας θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου πει τι τροφες θα πρεπει να δινω στα μικρα και καθε ποτε μιας και εκτος απο ασχετη που ειμαι, δεν μπορω να βρω κατι σχετικο στο φορουμ.
 
Να σου ζησουν τα μικρακια σου Κυριακη (αν δεν κανω λαθος ), αλλα βαλε ενα post στο ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ να σε γνωρισουμε & να σε καλωσορισουμε.
ΥΓ. ... Και φωτο απ' τα μικρα.
 
Ευχαριστω πολυ!
Κυριακη με λενε δεν κανεις λαθος. Ημουν τοσο χαρουμενη οταν ειδα τα μικρα που δεν σκεφτηκα καθολου οτι πρεπει να συστηθω κιολας. Αρχισα κατευθειαν με τις αποριες.
 
καλος ηρθες κυριακη.
στα μικρα δινουμε αυγο αλλα σε λιγη ποσοτητα γιατι με την ζεστη χαλαει ευκολα.
καλιτερα λιγο και συχνα.
 
Γεια σου Κυριακη.Εγω στα δικα μου δινω καθε μερα μισο αυγο, για ενα μηνα.
 
Λοιπον ακολουθοντας την συμβουλη καποιου γνωστου εβρασα ενα αυγο και το πολτοποιησα στο μπλεντερ μαζι με ενα καροτο (οχι πολυ, εγινε σαν τριμα οχι πουρες) γεμισα μια αυγοθηκη και την εβαλα στο κλουβι. Ομως τα μεγαλα δεν το πλησιαζουν καθολου. Εκανα κατι λαθος; Μηπως ειναι καλυτερο να αγορασω αυγοτροφη απο το εμποριο;
Βασικα φοβαμαι κιολας μηπως η καναρα δεν τα ταιζει γιατι περιμενει να σπασει και το τριτο αυγο. Στην περιπτωση αυτη τι κανω;
 
-Βράσε ένα αυγουλάκι (10-12 λεπτά δυνατού βρασμού).
Κόφτο στα τέσσερα μαζί με το τσόφλικαι δίνε κάθε πρωί
απο ένα κομμάτι, πετώντας το προηγούμενο.
Διατήρηση στο ψυγείοΚάθε πρωί επείσης καθαρό νερό
και κάθε δεύτερη μέρα μπρόκολο ή μήλο εναλλάξ.
 
Μακη μηλο καθε δευτερη μερα; Εγω τα δινω καθε μερα. Μηπως κανω λαθος;
 
Δευτέρα-Παρασκευή -μήλο
Τετάρτη -Κυριακή -μπρόκολο
Αυτό κάνω εγώ. Εχω την γνώμη οτι είναι αρκετά.
Οι υπερβολές πάντα, έχουν τα αντίθετα αποτελέσματα.
 
Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες, θα τις ακολουθησω κατα γραμμα. Σημερα ξεμυτησε και το τριτο μικρο της παρεας
Μιας και δεν καταφερα με τιποτα να επισυναψω τις φωτο στο μην. εβαλα τα λινκ για να δειτε τα μικρα και τους ευτυχεις γονεις
http://img160.imageshack.us/img160/1935/28052008140dg7.jpg
http://img161.imageshack.us/img161/9227/28052008146pm5.jpg
 
:D Πολυ ομορφα και τα μωρα και οι γονεις!

Οι γονεις μοιαζουνε παρα πολυ με το αγαπημενο μου αρσενικο καναρινι που ειχα παλια!
 
Ευχαριστω!
Να υποθεσω οτι στο χρωμα των φτερων θα μοιασουν στους γονεις ετσι δεν ειναι; Μιας και ειναι και οι δυο στα ιδια χρωματα 😕
 
Nα σου ζησουνε τα μικρα.

Κατα 90% θα βγουνε ιδια με τους γονεις.
Εγω εχω ενα ζευγαρι κιτρινα και βγαζει σκουρα μικρα.
 
προσοχη με την χορηγηση του αυγου με το τσοφλι ορισμενες καναρες μπορει να ταισουν με αυτο τους νεοσσους και θα υπαρχει προβλημα εγω το χορηγω καλα βρασμενο και χωρις το τσοφλι το αφερω μετα απο 2-3 ωρες
 
προσοχη με την χορηγηση του αυγου με το τσοφλι ορισμενες καναρες μπορει να ταισουν με αυτο τους νεοσσους και θα υπαρχει προβλημα εγω το χορηγω καλα βρασμενο και χωρις το τσοφλι το αφερω μετα απο 2-3 ωρες

Η γνώμη μου είναι οτι κάνεις πολύ άσχημα,
διότι στερείς την δυνατότητα απο τους νεοσσούς
να πάρουν τα συστατικά αυτά απο το τσόφλι, που θεωρεί η μητέρα τους, οτι είναι ωφέλημα για την συνέχεια της ανάπτυξής τους.
Εχω περάσει τα 27 χρόνια διατροφής καναρινιών και τους 1000 νεοσσούς και είμαι σε θέση να πιστεύω βάσημα, οτι κανένα απολύτως πρόβλημα δεν υπάρχει
με το τσόφλι του αυγού.
-Γενικότερα πιστεύω οτι εμείς πρέπει να παρέχουμε σε αφθονία και ποικιλία
όλα τα απαραίτητα στην διατροφή των πουλιών μας. Εκείνα είναι σε θέση
να επιλέξουν το τί, το πόσο και το πότε θα το καταναλώσουν.
 
Back
Top