Τι τροφη δινετε στα σκυλια σας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δε γνωρίζω αν παίζει ρόλο το χρώμα του σκυλιού, αλλά ξέρω διαπιστωμένα πως τα κοντότριχα μαδάνε πολύ περισσότερο από τα μακρύτριχα. Εμάς η Λίλη που ήταν ακούρευτη για 6 μήνες τότε άρχισε να μαδάει λιγάκι. Τώρα που την κουρέψαμε (θα ανεβάσω και φώτο) ΤΙΠΟΤΑ! Ούτε τρίχα! Αλλά και μακρύ που ήταν το μαλλί της, αν τη χτένιζα καθημερινά μειωνόταν πολύ η τριχόπτωση. Επίσης να πω πως η τρίχα των σκύλων τύπου Μαλτέζ (μπιζόν φριζέ, χαβανεζ, μπολονέζ, κοτόν ντε τουλουάγ κτλ) έχουν υποαλλεργική τρίχα που δεν προκαλεί αλλεργίες! 😉

ειναι καο τι τροφη δινεις.. Αληθεια εσεις τι δινεται;
Εγώ της δίνω την Acana για κουτάβια, αλλά μου είπαν πως επειδή είναι καναδέζικη τροφή έχει πολύ πρωτείνη και πως δεν είναι για κλίμα σαν την Ελλάδα αφού δεν έχουμε και κρύο και μπορεί να δημιουργήσει θέμα στο συκώτι τους. Παράλληλα όμως δεν κάνει να αλλάζεις στα κουτάβια συνεχώς τροφή. Οπότε θα της την αλλάξω όταν με το καλό χρονίσει το κορίτσι μας!
 
Να σας γνωρισω την Μαγια ενα θηλυκο τζακ ρασελ.
View attachment 32306

Πολυ ομορφη, να τη χαιρεσαι! 😉

@alicedros κι εγω ακανα δινω. Με αυτη τη μεγαλωσαμε και τωρα τρωει την Acana adult small breed. Θεωρειται απο τις καλυτερες κροκετες και δεν εχω ακουσει ποτε σκυλακι να εχει προβλημα μ'αυτην. Το λιπος σε μια τροφη συνδεεται ισως με το κρυο μιας κι ανεφερες τον Καναδα και δεν εχει πολυ. Τα ποσοστα της πρωτεινης της παντως ειναι κανονικα σε συγκριση με τις αλλες super premium κροκετες. Οποια τροφη και να παρεις να κοιταξεις να εχει πρωτο συστατικο το κρεας. Οχι σε μορφη meal που περιεχει παραγωγα κρεατος αλλα κανονικο κρεας. :)
 
alicedros κι εγω ακανα δινω. Με αυτη τη μεγαλωσαμε και τωρα τρωει την Acana adult small breed. Θεωρειται απο τις καλυτερες κροκετες και δεν εχω ακουσει ποτε σκυλακι να εχει προβλημα μ'αυτην. Το λιπος σε μια τροφη συνδεεται ισως με το κρυο μιας κι ανεφερες τον Καναδα και δεν εχει πολυ. Τα ποσοστα της πρωτεινης της παντως ειναι κανονικα σε συγκριση με τις αλλες super premium κροκετες. Οποια τροφη και να παρεις να κοιταξεις να εχει πρωτο συστατικο το κρεας. Οχι σε μορφη meal που περιεχει παραγωγα κρεατος αλλα κανονικο κρεας. :)
Τέλειααα! Εμπιστεύομαι απόλυτα την κρίση σου και τη γνώμη σου σε τέτοια θέματα γιατί ξέρω τι πατερούλης είσαι! Και ανησυχούσα ότι θα πειράξει το συκώτι της.. Αφού της αρέσει λοιπόν (στην αρχή της έδινα την Barking Heads, αλλά τη βαρέθηκε και δεν έτρωγε) θα συνεχίσω με αυτή! Σ ευχαριστώ Ανέστη μου!
 
Τέλειααα! Εμπιστεύομαι απόλυτα την κρίση σου και τη γνώμη σου σε τέτοια θέματα γιατί ξέρω τι πατερούλης είσαι! Και ανησυχούσα ότι θα πειράξει το συκώτι της.. Αφού της αρέσει λοιπόν (στην αρχή της έδινα την Barking Heads, αλλά τη βαρέθηκε και δεν έτρωγε) θα συνεχίσω με αυτή! Σ ευχαριστώ Ανέστη μου!

Να εμπλουτιζεις τις γευσεις της σε καθε ευκαιρια. Εγω ετσι κανω και παρατηρησα οτι ετσι τρωει πολυ πιο ευκολα τα παντα, ακομη και γευματα με σκετη κροκετα. Πολλες φορες συμπληρωνω ελαχιστη κονσερβα Rinti (σκετο κρεας) ή καποιο μαγειρεμενο φαγητο δικο μας με κρεας, ζυμαρικα κτλ. Που και που λιγο γιαουρτι, λιγο βραστο αυγο. Επισης τρελαινεται για ωμα λαχανικα και φρουτα που κοβω για τα πουλια. 😛
 
Ναι κι εγώ δεν θεωρώ καλό που κάποιοι γιατροί προτείνουν μόνο κροκέτες.
 
Ναι κι εγώ δεν θεωρώ καλό που κάποιοι γιατροί προτείνουν μόνο κροκέτες.


Οσο καλης ποιοτητας και να ειναι Μαρια, το σιγουρο ειναι οτι τα σκυλια δεν φτιαχτηκαν για να τρωνε καφε μπιλακια σε μονιμη βαση. Οσο βολικο κι αν μας ειναι. Η κτηνιατρος εδω που μενω ετοιμαζεται να φερει BARF (Biologically Appropriate Raw Food) κοινως ωμα γευματα απο φρεσκο κρεας με λαχανικα, εντοσθια, φρουτα, αυγα, μελι κ. Α. σε κατεψυγμενες μεριδες. Εχω ψηθει να παρω να τους δινω.
 
acana ε; Πολυ καλη αλλα δεν. Εκανε για τον ερμη του δινω orijen την adult τωρα που εγινε ενος.. η μαγια πανεμορφη να ηταν parson russell θα σε εκανα κουνιαδο
 
Σαν καινουργιοι σκυλογονεις:D μαθαινουμε πολλα διαβαζοντας τα ποστ σας. Εμεις της δινουμε ξηρα τροφη friskies για κουταβια και μαγειρευτο φαγητο. Δεν ηξερα οτι κανει να φανε φρουτα.Ισχυει οτι δεν κανει να φανε γλυκα επειδη τυφλωνονται;
 
λοιπον φιλε δεν τυφλονοντε δηλιτιριαζονται, τα σοκολατοιδη περιεχουν θεοβρωμινη καπβς ετσι λεγεται.. Και αυτι δεν μπορει ο οργανισμος του σκυλου να το διαχειρηστει. Και σε μεγαλες ποσοτητες αναλογα με τι βαρος του σκυλου φερει και αναλογη ζημια.. Φρισκις; Παιρνεις το 2kg; η το μεγαλο; απλα αυταες φρισκις πεντιγκρι μονο ονομα εχουν απο ποιοτητα λιγα,υπαρχουν τροφες με τα ιδια χρηματα, καλυτερη ποιοτητα..
 
Σοκολατες οπως και σταφυλια και καποια αλλα φρουτα ειναι τοξικα. Μπορεινα προκαλεσουν εμετους διαρροιες κωμα κτλ.
Βλαβερές - επικίνδυνες τροφές για σκύλο | Dogs World

Εγω δυστυχως μαγειρευω καθε μερα και αναμειγνυω με σχετικα φτηνες ξηρες τροφες, ειναι αδυνατον να συντηρησω 4 γαιδουρια με pedigree & friskies... ☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
Να εμπλουτιζεις τις γευσεις της σε καθε ευκαιρια. Εγω ετσι κανω και παρατηρησα οτι ετσι τρωει πολυ πιο ευκολα τα παντα, ακομη και γευματα με σκετη κροκετα. Πολλες φορες συμπληρωνω ελαχιστη κονσερβα Rinti (σκετο κρεας) ή καποιο μαγειρεμενο φαγητο δικο μας με κρεας, ζυμαρικα κτλ. Που και που λιγο γιαουρτι, λιγο βραστο αυγο. Επισης τρελαινεται για ωμα λαχανικα και φρουτα που κοβω για τα πουλια. 😛
Και εγώ της δίνω από αυτά που δίνω στα πουλιά και τρελαίνεται! Και βραστό αυγό, αλλά μετά έχει... αέρια και δεν αντέχω! 😛 Τρώει τα πάντα γενικότερα...

Οσο καλης ποιοτητας και να ειναι Μαρια, το σιγουρο ειναι οτι τα σκυλια δεν φτιαχτηκαν για να τρωνε καφε μπιλακια σε μονιμη βαση. Οσο βολικο κι αν μας ειναι. Η κτηνιατρος εδω που μενω ετοιμαζεται να φερει BARF (Biologically Appropriate Raw Food) κοινως ωμα γευματα απο φρεσκο κρεας με λαχανικα, εντοσθια, φρουτα, αυγα, μελι κ. Α. σε κατεψυγμενες μεριδες. Εχω ψηθει να παρω να τους δινω.
Οι γνώμες διίστανται... Άλλοι λένε τα καλύτερα (για το δέρμα, το μαλλί, τα μάτια κτλ) και άλλοι πως τα μικρόβια δεν σκοτώνονται και πως μπορεί τα σκυλιά να αρρωστήσουν (σαλμωνέλλα κτλ)... Εγώ ρωτάω αλλά ακόμα δε ξέρω τι να κάνω.. Είναι καινούργιο ακόμα στην αγορά και δεν έχει δοκιμαστεί...

καλημερα
.. Περιμενοντας τους πρωτους νεοσσους, σημερα γεννησε κ η Μαγια
3 αγορια κ 2 κοριτσια, σας στελνω τις πρωτες φωτο...
Ωωωω να τα χαίρεσαι καλέ! 😀 :D Να σας ζήσουν!
 
τωρα διαβασα barf ειναι η καλυτερη διατροφη για τον σκυλο, αν ειχα γνωσεις και απετουμενο χρονο θα εκανα απλκλειστηκα barf..σαλμονελα δν κολαει στα σκυλια εχει παρατηρηθει οτι αποβαλουν το μικροβιο στα κοπρανα του..
 
Στην σκύλα μου δίνω 2-3 είδη κροκέτας ανακατεμένα σαν βασική τροφή, επιπλέον δίνω επιλεγμένα κόκκαλα, αυγά, γιαούρτι, ελαιόλαδο, κρέατα βρασμένα με ρύζι (τύπου BARF). Γενικά προσπαθώ να της δίνω ποικιλία σε όλα, δεν θέλω να ''κολλήσει'' με μια συγκεκριμένη τροφή.
Μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει ποτέ εμετό ή διάρροια (εκτός απο μία φορά που ήπιε πολύ νερό απο την θάλασσα), δεν έχει αρρωστήσει ποτέ. Ζεί όλο τον χρόνο έξω, στο σπιτάκι της.
 
λοιπον φιλε δεν τυφλονοντε δηλιτιριαζονται, τα σοκολατοιδη περιεχουν θεοβρωμινη καπβς ετσι λεγεται.. Και αυτι δεν μπορει ο οργανισμος του σκυλου να το διαχειρηστει. Και σε μεγαλες ποσοτητες αναλογα με τι βαρος του σκυλου φερει και αναλογη ζημια.. Φρισκις; Παιρνεις το 2kg; η το μεγαλο; απλα αυταες φρισκις πεντιγκρι μονο ονομα εχουν απο ποιοτητα λιγα,υπαρχουν τροφες με τα ιδια χρηματα, καλυτερη ποιοτητα..
Ναι το 2κιλο παιρνω. Ποια μαρκα μου προτεινεται; Το αυγο το δινεται βραστο; Τι εννοειτε οταν λετε τροφη τυπου BARF;Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
 
barf ειναι ομω κρεας με λαχανικα.. Επιστρφη στις ριζες του σκυλου.. Το αυγο ναι βραστο.. Το δικυλο το πληρωνεις 5ευρω; απο σουπερ μαρκετ η απο πετ;
 
] νομιζω οτι δεν αξιζει να παιρνεις κροκετα απο σουπερ μαρκετ..
 
Back
Top