Διατροφή Τι τρόφιμα και συμπληρώματα μου προτείνετε να πάρω για lovebird;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Souzana
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα...
Καταρχάς η τροφή του, πρέπει να είναι επώνυμη και συσκευασμένη, θα πρέπει να έχεις στο κλουβί μόνιμα, ένα σουπιοκοκκαλο:600_600 (1)-500x500.jpg
Καθώς επίσης, μινεραλ και γκριτ σε ένα, ξεχωριστό μπλοκάκι:AA2363.gif
Εγώ προσωπικά, τα έχω μόνιμα στα παπαγαλάκια μου αυτά τα συμπληρώματα...
Επίσης, σε ένα άλλο, χώρια μπολακι μπορείς να του βάζεις 3 φορές την εβδομάδα διάφορα αποξηραμένα βότανα και μια φορά την εβδομάδα πιπέρι καγιεν πασπαλισμένο πάνω από λίγο ρυζακι η σε κάποιο οσπριο η σε ένα μπολακι από μια κουταλιά του γλυκού... Αν και σκέτο σπάνια θα το φάει κάποιο πουλάκι...
Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με κανέλλα κευλανης, αλλά να βάζεις λίγη πάνω από τα αγαπημένα του φρούτα...
Φρούτα να μην του δίνεις πολύ συχνά γιατί περιέχουν σάκχαρα... Ενώ λαχανικά και χορταρικά μπορείς να δώσεις και 3 φορές την εβδομάδα...
Διάβασε και το άρθρο αυτό... Θα σε βοηθήσει αρκετά. https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/
 
Καλησπέρα! Να χαίρεσαι το όμορφο παπαγαλάκι σου! Λίγα έχω να πω καθώς με πρόλαβε η Εύα 😋
Εκτός από αυτά που αναφέρθηκαν έχω να προσθέσω ότι καλό θα ήταν να του πάρεις λίγο Κεχρί και να προσθέσεις στη διατροφή του μια φορά την εβδομάδα αυγό καλά βρασμένο (15 λεπτά) με το τσοφλι. Να προσέχεις όμως να μην το αφήνεις πάνω από 2 ώρες γιατί τώρα με τις ζέστες αλλοιώνεται εύκολα και γρήγορα. Αν θέλεις μπορείς να του πάρεις και λίγους Βλαστομενους σπόρους θα ξετρελαθεί. Τέλος, μπορείς να διαβάσεις το παρακάτω χρήσιμο άρθρο σχετικά με τις επιτρεπτές και μη τροφές : https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
 
Οκ σε ευχαριστώ πολύ.. Αυτά τα βότανα είναι ειδικά για παπαγάλους έτσι; Πωλούνται στα πετ σοπ;
Μπορείς να του δίνεις, ρίγανη, θυμάρι, βασιλικό, δυόσμο, δεντρολίβανο και άλλα πολλά που θα τα βρεις μέσα στο λινκ που σου παρέθεσε ο Γιάννης...
 
Το αυγό ολόκληρο εννοείς; να μην το σπάσω;
Θα το κόψεις στη μέση και θα το βάλεις μέσα στην αυγοθήκη. Αν δεν έχεις μπορείς να πάρεις από το κοντινότερο pet shop.
 
Back
Top