Διατροφή Τι τρώει ο Κωστάκης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης styliani
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

styliani

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2009
Μηνύματα
59
Πόλη
Αθήνα
Ο παπαγάλος έχει οργανισμό περίπου ανθρώπινο, γι' αυτό και ό, τι βλάπτει εμάς βλάπτει κι αυτόν. Ποτέ λοιπόν λίπη, ζάχαρη, συντηρητικά, χημικά, καφές, σοκολάτα κλπ. Μόνο φρούτα ελαφρώς άγουρα χωρίς κουκούτσι, καλά πλυμένα και από βιολογική καλλιέργεια, λαχανικά από τον κήπο μου με τη ρίζα, όσπρια μαγειρεμένα, σπόροι καθαροί και ποτέ φυστίκια αράπικα με τη φλούδα (φορείς ιών), άπαχο κρέας και κοτόπουλο (λίγο) ψητά ή βραστά, αβγό σφιχτό, ψωμί ολικής άλεσης με λίγο λάδι (κάνει καλό στο έντερο), γιαουρτάκι, χυμούς φρούτων φρεσκοστιμμένους. Όλα αυτά σε δικό του κουτάλι και ποτέ από το δικό μας πιάτο ή το στόμα μας, γιατί θα του μεταδώσουμε μικρόβια. Όταν κάποιος από μας κρυολογεί, κυκλοφορεί με μάσκα στο χώρο όπου βρίσκεται ο Κωστάκης, δεν τον πλησιάζει και γενικά απομονώτεται. Φέτος πέρασα ένα μήνα κλεισμένη στο δωμάτιο μέχρι να μου περάσει η ίωση και να μην τον κολλήσω. Τακτικές εξετάσεις, προσοχή στο χρώμα και την υφή της κουτσουλιάς και άμεση επικοινωνία με το γιατρό σε οποιαδήποτε αλλαγή συμπεριφοράς. Ποτέ κοντά σε ρεύματα ή σε άμεση ηλιοφάνεια, νερό φίλτρου, σχολαστική καθαριότητα, οικολογικό καθάρισμα του χώρου.
Ελπίζω έτσι να μου ζήσει τόσο ώστε να πεθάνω πρώτη, γιατί αν πάθει κάτι, θα με κλαίνε.
 
Πολύ όμορφα τα λες.. Πολύ καλός ο φίλος και πραγματικά η διατροφή παίζει σημαντικό ρόλο στην ζωή του
 
Back
Top