Γενικά Τι τύπου είναι τα καναρίνια μας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vagia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vagia

PB New Member
Εγγραφή
28 Απρ 2008
Μηνύματα
12
Πόλη
Καβάλα
Και πάλι καλησπέρα.
Σας παρακαλώ χρειάζομαι την βοήθειά σας. Όπως έγραψα και σε άλλο θέμα, τα δυο παραπάνω καναρινάκια έγιναν ζευγάρι και μας έχουν χαρίσει τέσσερα μικρά. Δυστυχώς όμως, καθότι άσχετοι δεν ξέρουμε τι τύπου είναι τα καναρίνια μας. Εαν βοηθάνε καθόλου οι φωτογραφίες, σας παρακαλώ δώστε μας κάποιες πληροφορίες! Το κόκκινο είναι το αρσενικό και το δαχτυλίδι του γράφει 7DFP NB07, ενώ το κίτρινο δεν εχει δαχτυλίδι. Να πω επίσης πως το ένα από τα τέσσερα μικρά είναι σκούρο γκρι! 😱

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Συνημμένα

  • wimg0647zm1.webp
    wimg0647zm1.webp
    22,4 KB · Προβολές: 76
  • wimg0691ol42.webp
    wimg0691ol42.webp
    24,1 KB · Προβολές: 86
Τα καναρινια σου δεν ειναι σωστο ζευγαρι οσο αφορα τον χρωματισμο και θα εχεις προβλημα γιατι κανεις διασταυρωση δυο διαφορετικων χρωματισμων, του κοκκινου και κιτρινου. Τωρα απο το σημαδι στο κεφαλι στο κιτρινο το οποιο ειναι χαρακτηριστικο στα Μαλινουα θα ελεγα οτι ειναι κιτρινινο χιονε και καλο θα ειναι να το ζευγαρωσεις με ενα κιτρινο εντονο.
Το κοκκινο χωρις να μας δειχνεις την πλατη που ειναι βασικο για την αναγνωριση του εαν ειναι καφε ειναι ιζαμπελ κοκκινο εαν ειναι γκρι ειναι οπαλ κοκκινο.
 
Σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
Δεν σου κρύβω βέβαια πως δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θα πει "σωστό" ζευγάρι. Προφανώς επειδή είναι διαφορετικού χρώματος, σωστά; Κι αυτό τι αρνητικά μπορεί να έχει στα μικρά;
Η πλάτη του κόκκινου είναι γκρι, άρα είναι οπάλ κόκκινο! Όταν το πήραμε μας είπαν πως κελαιδάει πολύ, ωστόσο όμως εμείς το ακούσαμε ελάχιστα... Μήπως τελικά τα κόκκινα δεν είναι καλοί τραγουδιστές;
Και κάτι τελευταίο. Οι πληροφορίες στο δαχτυλίδι τι σημαίνουν;

Ευχαριστώ!
 
Σωστο ζευγαρι

Εννοω ως προς τον χρωματισμο για να εχεις καθαρους στο αιμα χρωματικους απογονους. Το δακτυλιδι ειναι η ταυτοτητα του πουλιου εχει πανω του την χρονολογια γεννησεως, τον εκτροφεα και τον συλλογο - χωρα προελευσης. :D
 
και το κοκκινο δεν ειναι απο σωστο ζευγαρωμα, εχει πολυ κιττρινο γυρω απο το ραμφος οποτε δεν βλεπω και καμαι μεγαλη παρασπονδια
 
ΚΙΤΡΙΝΟ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ

Φιλε μου Λευτερη καλημερα και απο εδω. Το κιτρινο στο λαομο οφειλεται στην ελειψη χρωστικης κατα την πτεροροια και την λανθασμενη διατροφη (τροφη με πουπσεν δεν εχει δωσει ποτε χρωστικη-κοκκινη αυγοτροφη). 🙄 Ας μας πει τι τροφη του δινει για να εχουμε επιβεβαιωση.
 
Γεια σας και πάλι κι ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Γενικώς, οτιδήποτε δίνω στα πουλάκια είναι αυτά που μου συστήνουν στο PET SHOP της περιοχής μου. Εκτός από την κανονική τροφή (παίρνω την ενισχυμένη), βάζω κίτρινη αυγοτροφή, μπανάνα, παπαρουνίσπορο και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι τι είναι ακριβώς (μοιάζει με την αυγοτροφή αλλά είναι κόκκινο-μήπως είναι αυτό που λέει ο RED8CANARIE;). Επίσης τους έχω πάντα αυτά τα μπαστουνάκια με φρούτα, μέλι κλπ. Από τότε που βάλαμε μαζί το ζευγάρι τους έχω συνεχώς φρέσκο βραστό αυγό. Τώρα με τα μικρά, μέρα παρα μέρα το βραστο αυγό τελειώνει...
Δεν ξέρω εαν βοήθησα αρκετά. Είμαι νέα ερασιτέχνης και δεν κατέχω και πολλά.
Όποια βοήθεια είναι πολύτιμη!
 
Από το θηλυκό μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία από τα πόδια του;
Στη φωτό που έχεις βάλει φαίνονται σαν να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
 
Στέφανε ελπίζω να βοηθάει η παρακάτω φωτογραφία. Τα πόδια του θηλυκού τις περισσότερες φορές είναι και κίτρινα, ίσως από τον κρόκο του αυγου επειδή πατάει μέσα στην αυγοθήκη, από τότε που άρχισε να κλωσάει τα πόδια της συνήθως δεν είναι καθαρα...
 

Συνημμένα

  • podiajp0.webp
    podiajp0.webp
    14 KB · Προβολές: 61
Διάβασε και αυτό,
https://community.petbirds.gr/threads/Συνοπτικός-οδηγός-Γενικές-αρχές-φροντίδας-πουλιών.2393/

Αν η αυγοτροφές που δίνεις είναι χύμα, καλύτερα να τις αποσύρεις γιατί δεν αναγράφονται πουθενά τα συστατικά που περιέχουν καθώς και ημ. λήξης.

Οι τροφές που αλλοιώνονται εύκολα αποσύρονται και γρήγορα από το κλουβί για να μην πάθουν δηλητηρίαση τα πουλιά.

Δαχτυλίδι που γράφει ΝΒ, είναι από την Ολλανδία και 07 σημαίνει έτος γέννησης 2007.

Για το ζευγάρωμα πουλιών διαφορετικής ράτσας θα βρεις εξηγήσεις στο υπόμνημα που σου παρέθεσα παραπάνω.
 
Back
Top