Διατροφή Τι υλικά προτείνετε για το chop mix τoυ budgie μου;

Εγγραφή
6 Οκτ 2023
Μηνύματα
426
Πόλη
Κοζάνη
Γεια σε όλους! Μετά από πολυήμερη έρευνα έφτιαξα ένα πρόγραμμα διατροφής το οποίο θέλω σταδιακά να γίνει το καθημερινό πρόγραμμα το μικρού μου: Καθημερινά pellet, σαλάτα chop mix τα πρωινά, αυγό βραστό ή σπιτική αυγοτροφή κάθε 2 μέρες και ελάχιστα σπόρια. Απ' ότι διάβασα το πιο δύσκολο να αποδεχτεί, αλλά και το πιο σημαντικό για την υγεία του είναι η σαλάτα. Έψαξα στο youtube αλλά εκεί υπήρχαν διάφορες απόψεις για το τι είναι κατάλληλο και το τι δεν είναι και δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτώ. Τι προτείνετε; 🫑🥦🥕
 
@KONSTANTINOS MICHAIL εκτός από αυτά που απαγορεύονται (πχ αβοκάντο,ντομάτα,σκόρδο κρεμμύδι)μπορείς να κανείς μια μιξ από διαφορά λαχανικά (εγώ δεν δίνω μαρούλι κ σπάνια προσφέρω αγγούρι γιατί έχουν μεγαλύτερη περιεκτικότητα νερού σε σχέση με τα θρεπτικά συστατικά)! Εγώ κάνω chop mix με πιπεριά φλωρινης κ πράσινη,καρότο, σπανάκι, κολοκυθάκι , μπρόκολο , κουνουπίδι ,πορτοκαλί κολοκύθα,δυόσμο καλαμπόκι. Ανάλογα την εποχή προσθέτω-αφαιρώ υλικά
 
Γεια σε όλους! Μετά από πολυήμερη έρευνα έφτιαξα ένα πρόγραμμα διατροφής το οποίο θέλω σταδιακά να γίνει το καθημερινό πρόγραμμα το μικρού μου: Καθημερινά pellet, σαλάτα chop mix τα πρωινά, αυγό βραστό ή σπιτική αυγοτροφή κάθε 2 μέρες και ελάχιστα σπόρια. Απ' ότι διάβασα το πιο δύσκολο να αποδεχτεί, αλλά και το πιο σημαντικό για την υγεία του είναι η σαλάτα. Έψαξα στο youtube αλλά εκεί υπήρχαν διάφορες απόψεις για το τι είναι κατάλληλο και το τι δεν είναι και δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτώ. Τι προτείνετε; 🫑🥦🥕
Το προγραμμα το εχεις εφαρμοσει στο βασικο που αναφερεις τα pellet?. Το γυρισες δηλαδη το budgie απο σπορους σε pellets?
Επισης ποσα λαχανικα τρωει αυτη την στιγμη? Εννοω σε ειδη αλλα και σε ποσοτητα.
10/10 ετρωγε σπορους προσπαθουσες για millet


και 30/10 μιλαμε για pellet και chop mix και αυγο /αυγοτροφη καθε δυο μερες(μαλλον υπερβολικο και μπορει να του δημιουργησει προβληματα αν ειναι σε μικρο κλουβι και δεν κανει πτησεις μεσα στο σπιτι)

Τελος να πω οτι ο ivan δεν ειναι budgie και κανει αλλη καταναλωση. Εσενα θα καταναλωσει αν καταναλωσει καναδυο κουταλακια του γλυκου λαχανικα ,και τα pellet και αυγο ? Δηλαδη συμφωνα με αυτα που διαβασες την σαλατα(λαχανικα μαλλον εννοεις ) την αποδεχεται πιο δυσκολα ενω τα pellets ευκολα?
 
@φιλομαθης Έχω ξεκινήσει την ομαλή μετάβαση σε pellets και δοκίμασα σκέτο μπρόκολο και σκέτο ψιλοκομμένο καρότο (πρωινές ώρες) αλλά ούτε τα πλησίασε. Άρχισε να εκτιμά το κεχρί (ακόμα το κοιτάει καχύποπτα αλλά η σχέση τους καλυτερεύει). Ευχαριστώ για την συμβουλή θα δίνω κάθε 3 με 4 μέρες αυγοτροφή. Θέλω να περιορίσω όσο γίνεται τα σπόρια για αυτό το λόγο αγόρασα τα Nutribird 14 και θέλω να αποτελούν την βασική του τροφή. Όσο για τη σαλάτα, ναι εννοώ λαχανικά. Μπρόκολο, πιπεριά, καρότο και μαϊντανός επιτρέπονται όλα έτσι; Και δεν υπάρχει περίπτωση να του δημιουργήσουν διάρροια έτσι; Κάπου διάβασα ότι το αγγούρι την προκαλεί.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL
Ακολουθείς τον οδηγό της verselle? Βεβαιώνεται με τεχνικό τρόπο ότι όταν έχεις μόνο pellets καταναλώνει ποσότητα?και τι ποσότητα?
Αν δεν δοκίμασε μπρόκολο καρότο περιμένεις το chop?
Απλά προσοχή γιατί αν αντιλαμβάνομαι σωστά δεν τρώει pellets και περιμένει τους σπόρους που γνωρίζει.μακαρι να κάνω λάθος.
Αν δεν ακολουθείς τα βήματα της εταιρείας ποια μέθοδο δοκιμάζεις μετάβασης?
Επίσης όταν λές πρωί εννοείς ότι έχεις τραβήξει οποιαδήποτε άλλη τροφή από το βράδυ και το πρωί αφήνεις πρόσβαση στο μπρόκολο πχ και τίποτα άλλο?
 
εκτός από αυτά που απαγορεύονται (πχ αβοκάντο,ντομάτα,σκόρδο κρεμμύδι)
Μόνο το αβοκάντο, και εν μέρει το κρεμμύδι απαγορεύεται στα πουλιά. Όσον αφορά την ντομάτα ο καρπός επιτρέπεται, η ντοματιά το φυτό είναι τοξικό, και το σκόρδο μπορούμε να το δίνουμε σε μικρές ποσότητες.
Επίσης και ένα θέμα από την Λήδα που δυστυχώς μας έριξε μαύρη πέτρα, για συνταγή chop.

 
Όσον αφορά την ντομάτα ο καρπός επιτρέπεται
Tα δικά μου τρώνε απο ένα ντοματίνι κάθε μέρα. Στη Μπέττυ (αμαζον) ειδικά αρέσουν πάρα πολύ. Και είναι και ωφέλιμη τροφή.

Σε μπάτζι γενικά μην το παρακάνετε παιδιά κι αφιερώνετε πολλή ώρα στην παρασκευή τσοπ μιξ με άπειρα συστατικά. Είναι κατεξοχήν σποροφάγα και συνήθως δεν πεφτουν με τα μουτρα σε τέτοιες τροφές. Αν το φτιάχνετε ίσως γίνεται πιο ελκυστικό αν προσθέτετε μιλλετ, τσία ή βρασμένη κινόα.
 
Back
Top