Ασθένειες Τι φάρμακο να δώσω για την ποδάγρα στο καναρίνι μου;

giannis.kirp.

PB Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.048
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά ένα καναρινάκι μου έπαθε ποδάγρα. Τι φάρμακο να του δώσω; Το πουλάκι είναι υγιέστατο απλά σηκώνει το πόδι του. Σκέφτηκα να το βάλω σε ξεχωριστώ κλουβί για να μην κολλήσουν άλλα φοβάμαι να μην κρυώσει. Έπλυνα τα κλαδιά με ζεστό νερό και σαπουνάδα. Τι να κάνω; Ορίστε και μια φότο:
rsz_20150108_153726.webp
 
Μπορείς να βάλεις μια φωτό ας πούμε προφίλ του ποδιού. Διότι έτσι δεν καλοφαίνεται. Απ' όσο μπορώ να δώ δεν υπάρχει τίποτε απολύτως. Μάλλον το δάκτυλο έχει "βουτηχτεί" στην κουτσουλιά, η οποία κι' έχει κολλήσει επάνω του. Αν του κάνεις ένα ελαφρό μασάζ με λίγο χλυαρό νερό πρέπει να φύγει. Να επιμήνεις για μερικά δευτερόλεπτα ώστε να μαλακώσει καλά. ΑΠΑΛΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ.

Υ. Γ Αφου τελειώσεις (αν έχω δίκιο), μια περιποίηση με ΕΠΙΘΟΛ και στα δυό πόδια, για να μην το ξαναπιάνεις και το στρεσάρεις συνεχώς
 
Αν είναι ποδάγρα... Δε φαίνεται καλά... Τότε δυο τρεις φορές την εβδομάδα epithol, και λίγο μασάζ κάθε φορά.
Σε μερικές μέρες θα υποχωρήσουν όλα όσα δημιουργούν αυτή την εικόνα στα πόδια του καναρινιού σου και θα επανέλθουν σε φυσιολογική για την ηλικία του κατάσταση.
Το ίδιο θέμα ή και παρόμοια έχουν έχει απαντηθεί πολλές φορές.
Αν θέλεις διάβασε εδώ Γιατί έχει άσπρα λέπια στα πόδια το καναρίνι μου; | PetBirds κι εδώ Epithol σε καναρινι με φουσκωμενα ποδια | PetBirds
Αν έχεις ερωτήσεις επανέρχεσαι... χρειάζεται "κουβέντα" στην παρέα.
 
Ευχαριστώ κύριε Μάκη. Δεν είμαι σπίτι αυτή τη στιγμή μόλις μπορέσω θα ανεβάσω φότο. Το σκέφτηκα αυτό αλλά στον πάτο του κλουβιού έχω σχάρα οπότε δεν έχουν επαφή με τις κουτσουλιές... Όταν τα καθάριζα προσπάθησα με χλιαρό πιστεύω νερό να το καθαρίσω με απαλές κινήσεις αλλά δεν επέμεινα πολύ. Θα ξανά προσπαθήσω. 😉 Κ. Γιάννη το epithol θα το αλείφω στο πόδι του έτσι; Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. :)

Το πουλάκι να το χωρίσω από τα άλλα;
 
Μετά το πλύσιμο που πρότεινε ο κος Μάκης θεωρητικά θα έχει λυθεί κάθε πρόβλημα. Επικουρικά μια επάλειψη μι και θα το πιάσεις που θα το πιάσεις το πουλί με epithol και λίγο μασάζ μόνο καλό θα του κάνει.
Ευκαιριακά να πω, πως προληπτικά λίγο epithol και τρίψιμο κρατάνε σε πολύ καλή υγεία τα πόδια των πτηνών.
 
Μετά το πλύσιμο που πρότεινε ο κος Μάκης θεωρητικά θα έχει λυθεί κάθε πρόβλημα. Επικουρικά μια επάλειψη μι και θα το πιάσεις που θα το πιάσεις το πουλί με epithol και λίγο μασάζ μόνο καλό θα του κάνει.
Ευκαιριακά να πω, πως προληπτικά λίγο epithol και τρίψιμο κρατάνε σε πολύ καλή υγεία τα πόδια των πτηνών.
Ευχαριστώ πολύ 😉
 
Συγνώμη που άργησα να ανεβάσω φότο... Κύριε Μάκη έκανα απαλό μασάζ στο πόδι του αλλά δε έβγαινε τίποτα οπότε μάλλον δεν είναι κολλημένη κουτσουλιά. Πήρα μια αλοιφή που μου είπαν οτι περιέχει το epithol μέσα και ονομάζεται "Taberlin POMADA" κάνει; Ορίστε οι φότο:
rsz_20150121_182402.webp rsz_20150121_182406.webp
 
Μάλλον είναι σύμπτωμα της ουρικής αρθρίτιδας, για βάλε μια φωτο τη κοιλιά.
 
Αν ήσουν εδώ στην Αθήνα θα σου έλεγα να το φέρεις να το απαλλάξουμε το πουλάκι απο την "πέτρα". Αυτά τα πόδια λένε οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ . Απλά θέλει δύναμη για να σπάσει ο βράχος :) . Ηλπιζα οτι με το μαλάκωμα θα έφευγε κάπως εύκολα. Αν το πιάσει έμπειρος άνθρωπος στα χέρια του θα φύγει αμέσως με μια πίεση κοντα στο νύχι,ώστε να μη τραυματιστεί το δάκτυλο. Τελος πάντων, δεν χάθηκε κι ο κόσμος αν παραμείνει έτσι. Απλά μάθε να περιποιήσε με ΕΠΙΘΟΛ (και όχι με πομαντα) κάθε μήνα τα πόδια των πουλιών.
 
Αν ήσουν εδώ στην Αθήνα θα σου έλεγα να το φέρεις να το απαλλάξουμε το πουλάκι απο την "πέτρα". Αυτά τα πόδια λένε οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ . Απλά θέλει δύναμη για να σπάσει ο βράχος :) . Ηλπιζα οτι με το μαλάκωμα θα έφευγε κάπως εύκολα. Αν το πιάσει έμπειρος άνθρωπος στα χέρια του θα φύγει αμέσως με μια πίεση κοντα στο νύχι,ώστε να μη τραυματιστεί το δάκτυλο. Τελος πάντων, δεν χάθηκε κι ο κόσμος αν παραμείνει έτσι. Απλά μάθε να περιποιήσε με ΕΠΙΘΟΛ (και όχι με πομαντα) κάθε μήνα τα πόδια των πουλιών.
Κύριε Μάκη να ξανά προσπαθήσω να του κάνω μασάζ μπας και βγει; Άρα δεν είναι ποδάγρα;
Μάλλον είναι σύμπτωμα της ουρικής αρθρίτιδας, για βάλε μια φωτο τη κοιλιά.
Μάλλον αύριο θα μπορέσω να βγάλω μια φότο. Τι αρρώστια είναι αυτή;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Γιάννη, αν του έβαζες μπανιέρα με χλιαρό νερό μέσα ή χαμομηλόνερο κάνοντας μπάνιο; Μήπως και μαλακώσει.
 
Μήπως να έβαζες μέσα μόνο αυτό που έχει πρόβλημα στο πόδι, ώστε να μπορείς να του βάλεις την μπανιέρα;
 
Δεν θα το βάλεις σε χαμηλότερη θερμοκρασία ώστε να σου κρυώσει, απλώς από την στιγμή που θα το βάλεις μέσα δεν θα το ξαναβγάλεις μέχρι να ζεστάνει καλά ο καιρός. Άλλωστε όταν έχουν αδιαθεσία τα πουλιά πρέπει να τα έχουμε σε ζεστό περιβάλλον.
 
Δεν θα το βάλεις σε χαμηλότερη θερμοκρασία ώστε να σου κρυώσει, απλώς από την στιγμή που θα το βάλεις μέσα δεν θα το ξαναβγάλεις μέχρι να ζεστάνει καλά ο καιρός. Άλλωστε όταν έχουν αδιαθεσία τα πουλιά πρέπει να τα έχουμε σε ζεστό περιβάλλον.
Θα προσπαθήσω να το φέρω μέσα αλλά δύσκολα γιατί στο μόνο μέρος που μπορώ να τα βάλω έχω ήδη ένα κλουβί με ένα ζευγάρι υπό αναπαραγωγή... Η αλοιφή πάντως σαν να κάνει δουλειά...
 
Back
Top