Φροντίδα Τι φροντίδα χρειάζεται καναρινάκι μιας εβδομάδας;

Xara221987

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2020
Μηνύματα
73
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα! Έχω ένα μικρούλη καναρινακι 1 εβδομάδας... η μαμά του κάθετε τις περισσότερες ώρες τις ημέρας στην φωλιά μαζί του , υποθέτω για να το ζεσταίνει μέχρι να βγάλει πούπουλα... σήμερα καθώς καθάριζα το κλουβί το μικρούλη έκανα μια κουτσουλιτσα μέσα στην φωλιά! Και έτσι αποφάσισα να βγάλω το νήμα και να αφήσω σκέτη την τσόχα! Δεν ξέρω αν έκανα καλά.. η καναρα μου βέβαια πήγε και έκατσε πάλι δεν την είδα να έχει πρόβλημα... επίσης επειδή είναι η πρώτη μου φορά που έχω ένα νεοσσό θα ήθελα να ρωτήσω από τροφές το δίνουμε; Εγώ μέχρι στιγμής δίνω μήλο και αυγό..σπόρους και αυγότροφή παντα έβαζα και βάζω ακόμα δηλαδή! Επίσης έχω μια βιταμίνη να την βάζω στο νερό τους;
 

Συνημμένα

  • 0C9594ED-4942-42D2-879D-5C4700C7720C.webp
    0C9594ED-4942-42D2-879D-5C4700C7720C.webp
    125,3 KB · Προβολές: 31
Τρομερή φατσούλα, να το χαίρεσαι !
μέχρι στιγμής δίνω μήλο και αυγό..σπόρους και αυγότροφή
Συνέχισε έτσι.
Και έτσι αποφάσισα να βγάλω το νήμα και να αφήσω σκέτη την τσόχα!
Όταν βρεις την ευκαιρία και δεις την κανάρα να έχει βγεί από την φωλία μπορείς να βάλεις εσύ νήμα μέσα στην φωλιά και να χρησιμοποιήσεις ένα λεμόνι ή ένα πορτοκάλι για να την μορφοποιήσεις και να την κάνεις στρογγυλή.
Έτσι ο νεοσσός θα βρίσκεται πιο ψηλά και θα μπορεί να πηγαίνει πιο εύκολα το κορμί του στην άκρη της φωλιάς για να κάνει τις κουτσουλιές του, έτσι η φωλιά θα μείνει καθαρή στο εσωτερικό της.
 
η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά αγχωμένη και θέλω να πάνε όλα καλά με το μικρούλη μου
Θα σου πρότεινα να το διαβάσεις με μεγάλη προσοχή ολόκληρο. Το σημείο που βρίσκεσαι τώρα θα το συναντήσεις από την παράγραφο "Η εκκόλαψη" και κάτω.

Αν στο τέλος σου μείνει οποιαδήποτε απορία, μπορείς να ρωτήσεις και πάλι εδώ.
 
Σας ευχαριστώ πολύ... εννοείται θα το διαβάσω... όπως έχω διαβάσει και πολλά αλλά με το θέμα «αναπαραγωγή» ούτε εξετάσεις για μαιευτική να έδινα με τόσο διάβασμα...
 
Να το χαίρεσαι το μικρουλάκι σου. Όταν η μαμά του σηκωθεί από τη φωλιά, θα σου προτείνω, σε ασφαλές μέρος να πιάσεις το πουλάκι και να το ακουμπήσεις για λίγο σε μία επιφάνεια εκτός κλουβιού ώστε να παρατηρήσεις τα ποδαράκια του, ότι βρίσκονται στη σωστή θέση και έχουν τη σωστή τη σωστή κατεύθυνση. Ομοίως και τα δάχτυλα των ποδιών του. Σου το λέω, διότι, αν κατάλαβα σωστά είναι το μόνο πουλάκι στη φωλιά και δέχεται ενδεχομένως το βάρος της κανάρας, το οποίο σημαίνει ότι αυξάνονται οι πιθανότητες για splayed legs. Ελπίζω ότι όλα θα είναι καλά.
 
είναι φυσιολογικό αυτο στο λαιμό;
Ναι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Εκεί δέχονται τα πουλιά την τροφή και στη συνέχεια αυτή περνάει από το υπόλοιπο γαστρεντερικό τους σύστημα.

Πρακτικά, από εκεί καταλαβαίνεις αν οι νεοσσοί έχουν ταϊστεί ή όχι.
 
Ναι αυτό το γνωρίζω... το κατάλαβα δηλαδή γιατί τις πρώτες μέρες παραξενεύτηκα λίγο αλλά το έψαξα! Απλά σήμερα μου φαίνεται πιο μεγάλο... μπορεί να ταΐστηκε πρόσφατα και ακόμα δεν έχει κατέβει;

Ξαναλέω είναι ο πρώτος μου νεοσσός μη με παρεξηγείται... 😳😳
 
Δε σε παρεξηγουμαι βομβαρδισε με ερωτησεις😁

Ειναι τοσο διογκωμενος γιατι κατα την διαρκεια που ταιζουν οι γονεις το μωρα καταπινει και αερα.Ειναι απολυτα φυσιολογικα να σας ζησει! 😍
 
Κοίτα, στη θέση σου θα έκανα έλεγχο κάθε 2η μέρα έως το πουλάκι να κλαρώσει, ώστε αν συμβεί κάτι, να προλάβω να το διορθώσω όσο γίνεται. Προφανώς, η ηλικία του ήδη μας κάνει λιγότερο ανήσυχους με όποια ελαφριά "δυσμορφία" θα μπορούσε να δημιουργηθεί, οπότε όλα καλά.
  1. Σκοπεύεις η κανάρα να πάει σε δεύτερη γέννα; (Αν ναι, βάλε της σύντομα νέα φωλιά και νήμα, πριν ξεπουπουλιάσει τον νεοσσό). Αν όχι ...
  2. Έχεις τον αρσενικό μέσα στο κλουβί;
  3. Το ταΐζει κυρίως ο πατέρας του, πλέον; ...και ναι, τότε χώρισε τη θηλυκιά σε άλλο κλουβί, ώστε να βλέπει το μωρό της από την επόμενη ημέρα που θα πάψει να κάθεται πάνω στον νεοσσό τη νύχτα
 
@ianos Χίλια συγνώμη τώρα είδα την απάντηση... να πω την αλήθεια το παρακολουθώ κάθε μέρα το πουλάκι! Μέχρι στιγμής όλα καλά πιστεύω.. σκέφτομαι να προχωρήσω και σε δεύτερη γέννα αν όλα πάνε καλά... πως να βάλω δεύτερη φωλιά; Μήπως θα είναι λίγο στενάχωρα μέσα στο κλουβί;
απο ότι έχω δει η καναρα το ταΐζει ακόμα , το αρσενικό ταΐζει την θηλυκιά και αυτή το μικρούλη... έτσι έχω δει μέχρι στιγμής... και κάθετε αρκετά στην φωλιά η καναρα γιατί αυτές τις μέρες έκανε και λίγο ψυχρα... σήμερα την πέτυχα αρκετές φορές να σηκώνετε όμως γιατί είχε κάπως καλύτερο καιρό.
Όταν σταματήσει να κάθεται το βράδυ στην φωλιά να την βάλω μόνη της σε άλλο κλουβί; Και να της βάλω εκεί φωλιά και νήμα; Ή μήπως πρέπει να γίνει νωρίτερα μην έχουμε ξεπουπουλιασμα του μικρούλη μου; Τώρα μπερδεύτηκα .. 🥵🥵🥵
 
Τώρα μπερδεύτηκα ..
έτσι όπως έχω γράψει πιο πάνω, φυσικά και μπερδεύτηκες...(ομοίως κι εγώ) 🙂
Εφόσον λοιπόν είναι να πάει σε επόμενη γέννα στο μέλλον, σου προτείνω, όταν θα δεις ότι: το θηλυκό παύει να κάθεται στη φωλιά κατά τη διάρκεια της νύχτας και το αρσενικό ότι έχει αναλάβει να ταΐζει τον νεοσσό, θα βάλεις μια δεύτερη φωλιά και θα δώσεις νήμα. Τη φωλιά μπορείς να τη βάλεις είτε στην απέναντι πλευρά του κλουβιού είτε δίπλα σε αυτήν που ήδη έχεις.
Αν θέλεις, ανέβασε μια φωτογραφία του κλουβιού για να δούμε τη διάταξή του. Και επίσης διάβασε το σχετικό άρθρο
 
@ianos Καλημερα! Τώρα τα κατάλαβα όλα...😄Έβαλα φωτό εκτός από το μπροστινό πόρτακι δεν έχει άλλο...έχω όμως άλλο ένα κλουβί αν χρειαστεί.. και αν επιτρέπεται να βάλω την καναρα σε αυτό...
 

Συνημμένα

  • 5BDA8910-E6D1-4D85-BE32-9991DF7542B7.webp
    5BDA8910-E6D1-4D85-BE32-9991DF7542B7.webp
    168,7 KB · Προβολές: 19
@Xara221987 καλησπέρα, το κλουβάκι αυτό είναι υπερβολικά μικρό και ακατάλληλο για αναπαραγωγή.
Αφού σκέφτεσαι να προχωρήσεις σε 2η αναπαραγωγή θα πρέπει να πάρεις μια ζευγαρώστρα 60άρα με αποσπώμενη σχάρα και ταψάκι (για να τα καθαρίζεις εύκολα).
Όταν το μικρό φτάσει 18-20 ημερών μετέφερε όλη την οικογένεια στην νέα ζευγαρώστρα και τοποθέτησε και την φωλιά στην πλαϊνή πόρτα.
Έχω ακόμα μια απορία. μπάνιο ποτέ μπορώ να τους βάλω;
Θα περιμένεις να κλαρώσει (να αφήσει την φωλιά και να αρχίσει τις βόλτες) το μικρό και μετά, αλλά Προσοχή θα πρέπει να αφήνεις για λίγο την μπανιέρα και θα πρέπει να επιτηρείς γιατί υπάρχει κίνδυνος πνιγμού του μικρού αν πέσει μέσα.

Να τα χαίρεσαι όλα !
 
[automerge]1617478260[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Ευχαριστώ πολύ για όλα! Το ξέρω πως είναι μικρό το κλουβί αλλά λόγο του ότι ήμουν και είμαι άπειρη όταν πρώτοπήρα τα καναρινακια μου πήρα και δυο κλουβάκια κανονικά.. δεν σκέφτηκα να πάρω ένα απλό και μια ζευγαρωστρα☹️ Όμως θα πάρω για να είναι άνετα και αυτά... να δω τι θα τα κάνω τόσα κλουβιά... γιατί έχω και ένα 3ο μικρό και αυτό που μου έδωσε η αδερφή μου... για ένα καναρινακι ξεκίνησα πήρα 2 και τώρα έχω 3😂 θα με διώξει ο άντρας μου μαζί με τα πουλιά μου στο τέλος! Πιο πολύ ασχολούμαι με αυτά 🤣
 
να δω τι θα τα κάνω τόσα κλουβιά...
Μην φοβάσαι, όλα θα γεμίσουν αφού θα προχωρήσεις σε 2η προσπάθεια, στα ατομικά θα βάλεις τα αρσενικά σου και στην ζευγαρώστρα θα αφήσεις όλα τα κορίτσια μαζί.

Καλή επιτυχία !
 
Back
Top