Φροντίδα Τι φροντίδα χρειάζονται τα καναρίνια με κόκκινα μάτια;

Εγγραφή
21 Μαϊ 2021
Μηνύματα
441
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα! Τα μικρά μου είναι γεννημένα 1,3 και 4 Απριλίου. Τα δύο απ' αυτά είναι με κόκκινα μάτια. Μου είπαν πως απαγορεύεται να έρχονται σε επαφή με τον ήλιο γιατί υπάρχει κίνδυνος τύφλωσης. Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι ισχύει? Δεν βρήκα κανένα άρθρο που να εξηγεί τι πρέπει να προσέχουμε σ αυτή τη περίπτωση.
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1625926956122.webp
    FB_IMG_1625926956122.webp
    76,7 KB · Προβολές: 21
  • FB_IMG_1625926905958.webp
    FB_IMG_1625926905958.webp
    26,4 KB · Προβολές: 21
  • FB_IMG_1625926867097.webp
    FB_IMG_1625926867097.webp
    69,5 KB · Προβολές: 21
Καλησπερα.
Απλα ειναι πιο ευαισθητα στον ηλιο,δεν απαγορεύεται να βλέπουν ηλιο.
Ουτως ή αλλως κανενα πουλακι δεν το αφήνουμε στον ηλιο χωρις να παρεχουμε και σκια σε ενα μερος του κλουβιου ταυτόχρονα.
 
@Tony Forpus έχω το κλουβί τελείως σκεπασμένο από πάνω και απ' το πλάι ,δεν τα βλέπει ποτέ ήλιος γιατί μου είπαν αυτό που γράφω παραπάνω.θα μπορούσα ν αφήσω ένα μέρος του κλουβιου ακάλυπτο να πηγαίνει οποίο θέλει να λιαστει?
 
Τα πουλια χρειαζονται να τα βλέπει ηλιος για 5-10 λεπτα την ημερα ειτε απευθείας ειτε δια της διαθέσεως του ηλιακού φωτος.
Αυτο ειναι απαραίτητο για να αναπαραγουν βιταμινη D.Τωρα το καλοκαιρι αυτό θα πρεπει να συμβαινει οσο το δυνατο πιο πρωι.
 
@Tony Forpus 9-11 βαράει ο ήλιος πάνω στο κλουβί τους που είναι σκεπασμένο με ύφασμα,έτσι δεν παίρνουν βιταμίνη d? Θ αφήσω ένα σημείο ανοιχτό από αύριο τότε ,δεν έχω τέντες και είναι συνεχώς εκτεθειμένο στον ήλιο ,στον αέρα κλπ ,γι αυτό και έχω το ύφασμα (γάζα)
 
Αν είναι κάπου σε μπαλκόνι, το φως του ήλιου είναι αρκετό, ακόμη κι αν δε χτυπάει απευθείας πάνω στο πουλάκι. Απλά μην καλύπτεις το κλουβί γύρω-γύρω γιατί εκτός από το φως Υπάρχει και το πρόβλημα της ζέστης τώρα το καλοκαίρι. Το κλουβί πρέπει να αερίζετε όσο το δυνατόν καλύτερα.
 
@Stavros καλημέρα! Όπως βλέπετε αερίζεται από παντού ,είμαι σε σοφίτα και είναι εκτεθειμένα από παντού..η γάζα που είναι στο πίσω μέρος είναι ημιδιαφανης και εδώ ψηλά φυσάει συνεχώς..
 

Συνημμένα

  • 2021-07-11.webp
    2021-07-11.webp
    87,8 KB · Προβολές: 24
Back
Top