Διατροφή Τι φρουτα τρωνε τα κοκατιλ;

Εγγραφή
20 Ιουν 2014
Μηνύματα
4
Καλησπέρα είμαι νεα στο forum, θα ήθελα να μαθω για τα κοκατιλ και τα μπαντζι τι φρουτα και λαχανικά τρώνε.
Έχω ένα γκρι κοκατιλ εδω και 1,5 μηνα, το οποιο είναι 3,5 μηνων (κατα τον εκτροφέα). Όταν το αγορασα μου ειχε πει να μην του δωσω ακομα φρουτα γιατι ειναι μικρο και μπορει να παθει διαρροια.
 
Να δίνεις προτεραιότητα στα χόρτα, τα λαχανικά και μετά στα φρούτα.
Μπορείς να δίνεις όλα τα φρούτα εποχής, καλά πλυμένα και στεγνά.
Επίσης τώρα το καλοκαίρι ιδίως τα φρούτα θα τα αφαιρείς μετά 4 ώρες.
Δεν θα δίνεις ποτέ τα κουκούτσια από τα φρούτα και δες εδώ την λίστα με κάποια απαγορευμένα Απογορευμενα φρουτα και λαχανικα
 
Πολλές φορες κάνει σαν να μασάει καρπούς ενώ δεν εχει κατι στο στόμα του. Και επίσης αυτο που με ανησυχεί ειναι όταν κάθεται φουσκωμενος, οχι συνεχεια αλλα κάποιες φορες κάθεται έτσι
 
Για το μικρό κοκατίλ λες;
Αυτά είναι φάσεις που μπορεί να είναι φυσιολογικές έως και να είναι ενδείξεις κάποιας ασθένειας. Εξαρτάται από την συχνότητα των φαινομένων. Να παρατηρείς και τις κουτσουλιές.
Όταν τρώνε φρούτα και λαχανικά γίνονται πιο υδαρές αλλά αυτό δεν είναι διάρροια και δεν είναι ανησυχητικό.
 
Ναι για το κοκατιλ λέω, όμως ειναι αρκετά δραστήριος, σφυρίζει κςνει διάφορους ήχους και οι κουτσουλιες του δεν ειναι υδαρες μου φαίνονται κανονικές.
Πολλές φορες όταν ειναι στον ώμο μου γυρίζω και τον φιλάω και έρχεται με το ράμφος του στα χείλη μου σαν να με φιλάει. Μου αρέσει πολυ αυτο αλλα φοβάμαι μην κόλλησω τιποτα.
 
Back
Top