Διατροφή Τι φρούτα και λαχανικά κάνει να δίνουμε στον παπαγάλο μας;

abekie olaner

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2016
Μηνύματα
44
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας θα ήθελα να ξέρω τι να δώσω από φρούτα και λαχανικά στα παπαγαλάκια μου για να πάρουν τις βιταμίνες και ότι άλλο θρεπτικό έχουν.
 
Ευχαριστώ.

Με βοήθησε αλλά όχι και πάρα πολλή, τουλάχιστον πες μου τι τροφές πρέπει να αποφεύγω.
 
Αν πατήσεις το link του καθενός, έχει ένα σχόλιο κάτω από την φωτογραφία. Πρώτα γράφει αυτά που μπορείς να χρησιμοποιήσεις με ασφάλεια και από κάτω γράφει "τοξικά" αυτά που δεν πρέπει να τους δίνεις.

Τουλάχιστον όσες τροφές δεν αναφέρονται σαν ασφαλείς μην τις δώσεις.
Γιάννη μου πάτα ένα από όλα να τα δεις, είναι πολύ αναλυτικά, δεν έχει νόημα να τα ξαναγράψω.
 
Με βοήθησε αλλά όχι και πάρα πολλή, τουλάχιστον πες μου τι τροφές πρέπει να αποφεύγω.
Μάλλον δεν θα πρόσεξες ότι σε όλες τις κατηγορίες που σου ανέφερε η Μαρία υπάρχουν δύο υποκατηγορίες. Τα ασφαλή και τα απαγορευμένα.
 
Γιάννη μου πάτα ένα από όλα να τα δεις, είναι πολύ αναλυτικά, δεν έχει νόημα να τα ξαναγράψω.
Φυσικά, αυτό εννοώ και εγώ. Και γενικά αν έχουμε αμφιβολία ή δεν είναι στην λίστα (απίθανο) δεν την δίνουμε.
 
Και γενικά αν έχουμε αμφιβολία ή δεν είναι στην λίστα (απίθανο) δεν την δίνουμε.
Ακριβώς. Και να επαναλάβω κάτι που έχουμε γράψει στο άρθρο, δοκιμάζουμε νέα τρόφιμα ένα-ένα. Ποτέ δύο τρία μαζί.
Γιατί όπως και σ' εμάς, κάποιο μπορεί να μην είναι αποδεκτό (δυσανεξία κτλ) από τον οργανισμό του πουλιού.
 
Back
Top