Διατροφή Τι φρούτα και λαχανικά κάνει να τρώνε οι παπαγάλοι (budgie)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης temp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι, δεν κάνει να φάνε.
 
Φίλε μου, συγγνώμη για το ύφος μου, αλλά μου είναι αδιανόητο, έχεις βάλει για αναπαραγωγή πάνω από ένα ζευγάρια budgie (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου), μια έτσι κι αλλιώς επίπονη και απαιτητική διαδικασία για τα πουλιά, ζητάς πληροφορίες για την αναπαραγωγή (και καλά κάνεις) και δεν ξέρεις τι πρέπει να τα ταϊσεις;
 
Ξέρω τι πρέπει να τα ταΐζω και το κάνω!

Οταν κανεις τετοιες ερωτησεις δε φαινεται κατι τετοιο! Φυσικα και δεν ειναι κακο καποιος να ρωταει και να μαθαινει αλλα οχι να βαζουμε πουλια για αναπαραγωγη και μετα να ρωταμε! Τα πουλακια δεν ειναι ψυχες και ζωντανα πλασματα! Πρεπει να τα φροντιζουμε οσο το δυνατον καλυτερα εφοσον παρουμε την αποφαση να αποκτησουμε πουλακια!
 
Στο ένα θέμα μας έλεγες ότι έκανες προετοιμασία έχοντας σουπιοκόκκαλο και προσφέροντας λαχανικά και φρούτα πρωί-βράδυ για ένα μήνα και στο άλλο μας ρωτάς από που να πάρεις σουπιοκόκκαλο (pet shop ή ψαράδικο) και δεν γνωρίζεις την τιμή του ούτε το πόσο σημαντικό είναι για την αναπαραγωγή το ασβέστιο, και στο άλλο μας ρωτάς τι επιτρέπεται να ταϊζεις τα budgie σου. Γενικά στα λεγόμενά σου πέφτεις σε αντιφάσεις. Μια συμβουλή θα σου δώσω. Η άγνοια και το να κάνεις λάθη δεν είναι ντροπή, ίσα ίσα που είναι "μαγκιά" να τα παραδέχεσαι, να μαθαίνεις και να προχωράς παρακάτω.Άλλωστε οι περισσότεροι από εμάς έχουμε κάνει λάθη (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) και τα έχουμε πληρώσει ακόμα και με τις ζωές των φτερωτών μας φίλων. Είναι ντροπή όμως να κοροϊδεύεις 10 ανθρώπους εδώ μέσα που προσπαθούν να σε βοηθήσουν κάνοντάς το μάλιστα και με ύφος. Γράφε τα πράγματα όπως έχουν ακόμα και αν είναι λάθος, δεν είμαστε εδώ για να σε μαλώσουμε αλλά για να σε βοηθήσουμε να τα διορθώσεις.
 
Ευχαριστώ πολύ για τη κατανόηση αλλά σχετικά με το σουπιοκόκκαλο!Όταν πήρα το κλουβί με τα παπαγαλάκια μου είχε ήδη σουπιοκόκκαλο και δεν χρειάστηκε να αγοράσω!Άμα τους τελειώσει όμως πρέπει να ξέρω τι να κάνω για αυτό ρωτάω!Για να είμαι προετοιμασμένος!
 
Ευχαριστώ πολύ για τη κατανόηση αλλά σχετικά με το σουπιοκόκκαλο!Όταν πήρα το κλουβί με τα παπαγαλάκια μου είχε ήδη σουπιοκόκκαλο και δεν χρειάστηκε να αγοράσω!Άμα τους τελειώσει όμως πρέπει να ξέρω τι να κάνω για αυτό ρωτάω!Για να είμαι προετοιμασμένος!
 
Back
Top