Διατροφή Τι φρούτα και λαχανικά να δώσω στο καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fredy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fredy

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2015
Μηνύματα
128
Πόλη
Βέροια
Γεια σας και παλι! Τι φρουτα και λαχανικα μπορω να δοσω στο καναρινι μου;

Περιμενω την απαντηση σας!
 
Καλά κάνετε κύριε Γιάννη και επισυνάπτεται τα παραπάνω θέματα, ώστε να τα θυμηθούμε όλοι μας. Όμως όλα μαζί συγκεντρωμένα και σωστά δομημένα με την παραμικρή λεπτομέρεια υπάρχουν μόνο στα media που παρέθεσα παραπάνω. Άλλωστε, όποιος έχει διάθεση για ενημέρωση δεν κουράζεται καθόλου με την ανάγνωση βασικών και άρτιων πληροφοριών.
 
Καλά κάνετε κύριε Γιάννη και επισυνάπτεται τα παραπάνω θέματα, ώστε να τα θυμηθούμε όλοι μας. Όμως όλα μαζί συγκεντρωμένα και σωστά δομημένα με την παραμικρή λεπτομέρεια υπάρχουν μόνο στα media που παρέθεσα παραπάνω. Άλλωστε, όποιος έχει διάθεση για ενημέρωση δεν κουράζεται καθόλου με την ανάγνωση βασικών και άρτιων πληροφοριών.
Πολύ σωστά Παναγιώτα...
 
Όχι μόνο γι' αυτό αλλά τα θεωρώ πρώτης προτεραιότητας
Μαρία αν θές κάνε πάλι την αναφορά που έκανες εχθές,την θεωρώ μεγάλης σημασίας.

Αν είχαν γλώσσα τα πουλιά χόρτα θα έλεγαν και τους βλαστωμένους σπόρους.
Μια αναφορά για να κλείσει και ο κύκλος.
Πίνακες και πινακάκια:).
 
Ποια εννοείς τα media των φύτρων;
Όχι συγγνώμη δεν ήμουν σαφής,έκανες μια αναφορά για τα βότανα συγκεκριμένα, για την αφομοιωση των συστατικών τους και το πλεονέκτημα στην χρήση τους σε σχέση με όλα τα άλλα.
Δεν μπορώ να το βρώ αυτή τη στιγμή και δεν θέλω να το πω με δικά μου λόγια.
 
Χωρίς φυσικά να θεωρώ ήσσονος αξίας τα φρούτα και τα λαχανικά, θεωρώ τα χόρτα και αρωματικά βότανα, πρώτης προτεραιότητας στην διατροφική πυραμίδα, πιο κοντά στις φυσικές επιλογές των πουλιών και από κάθε άποψη πιο υγιεινά.
Δεν έχουν πολύ νερό, δεν σήπονται αλλά μαραίνονται στο κλουβί και δεν έχουμε κινδύνους και αν τα ξεχάσουμε και επίσης τα πουλιά μέσω αυτών, μαθαίνουν να δοκιμάζουν πιο εύκολα νέες γεύσεις.
Εγώ έχω ως πρώτο την φρέσκια ρίγανη, που ξετρελαίνονται όλα, καθώς και δικά μου στο μπαλκόνι, θυμάρι, βασιλικό, δενδρολίβανο, γλιστρίδα, δυόσμο, κατιφέ που δεν τους πολυαρέσει και τώρα δοκιμάζω πλάνταγκο και ρόκα.
Έτσι κι αν ξεχάσω να ψωνίσω, όλο κάτι θα βρεθεί να τους δώσω.
Πολύ αγαπούν επίσης και τον άνηθο., μετά μανίας :)

Όχι συγγνώμη δεν ήμουν σαφής,έκανες μια αναφορά για τα βότανα συγκεκριμένα, για την αφομοιωση των συστατικών τους και το πλεονέκτημα στην χρήση τους σε σχέση με όλα τα άλλα.
Δεν μπορώ να το βρώ αυτή τη στιγμή και δεν θέλω να το πω με δικά μου λόγια.
Αυτό εννοείς;
 
Δεδομένης της ευκαιρίας, θα ήθελα να ενημερώσω πως κατά την δημιουργία των media των ασφαλών και τοξικών φυτών για τα πτηνά, που αποτελούν αναπόσπαστο μέρος του βασικού άρθρου που ήδη έχει περάσει υπό το όνομα του petbirds, ελήφθησαν υπ' όψιν με σχολαστικότητα, τα περισσότερα αν όχι όλα τα προηγηθέντα άρθρα και συζητήσεις του φόρουμ, σχετικά με το κάθε είδος-τρόφιμο και έχουν αναφερθεί στα κείμενα ή τα σχόλια, ως προτεινόμενα για περαιτέρω ανάγνωση.
Το κριτήριο ήταν αποκλειστικά η σχέση με το θέμα και όχι ο θεματοθέτης ή άλλο τι.
Έτσι στην αντράκλα π.χ. το επιπλέον προτεινόμενο ως ξεχωριστό θέμα, ήδη αναφέρεται στο κείμενο του media ως εξής:
Αλλά και στο forum μας, το PetBirds, έχει ήδη αναλυθεί η σπουδαία αξία του, από τις αρχές της λειτουργίας του από τους σκαπανείς στο θέμα Αντράκλα-Γλυστρίδα.
Το ίδιο συμβαίνει με όλα αλλά ωστόσο αν από αβλεψία ή παράλειψη κάτι διέφυγε, είναι εύκολο να προστεθεί, με ένα απλό σχόλιο του καθενός.
Το σκεπτικό είναι, να υπάρχουν εύκολες λίστες για τις απορίες περί καταλληλότητας ή μη κάθε τροφίμου και η αξία του στην διατροφή.
Ωστόσο, για ακόμα μεγαλύτερη διευκόλυνση του αναγνώστη, για να μην ανατρέχει στην αλφαβητική αναζήτηση, έχει γίνει και επιπλέον διαχωρισμός εντός των ίδιων άλμπουμς στα χόρτα-αρωματικά βότανα, λαχανικά, φρούτα και σπόρους-δημητριακά, ώστε να μικραίνει ακόμα περισσότερο η λίστα αναζήτησης κάθε φορά.
Όποιος δεν καταλαβαίνει κάτι, εννοείται με μια απλή ερώτηση, δίνεται διευκρίνιση.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτή την εποχή μπορείς να τους βαζεις καλαμπόκα (όχι ξερό καλαμπόκι). Τα δικά μου τρελαίνονται
 
Αυτή την εποχή μπορείς να τους βαζεις καλαμπόκα (όχι ξερό καλαμπόκι). Τα δικά μου τρελαίνονται
Ναι κι εγώ τους πήρα σήμερα και επειδή βέβαια έχω παπαγάλους, το πήρα με τα φύλλα απ' έξω.
 
Back
Top