Φροντίδα Τι φταίει και δεν έχουν κάνει ποτέ μπάνιο τα lovebirds;

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
βαζω καθε μερα μπανιεριτσα με νερο στα lovebirds μου αλλα ποτε δεν εχουν κανει μπανιο οπως ολα τα πουλακια. τι φταει;
 
Εχεις δοκιμασει να τα ψεκασεις εσυ;
Τις περισσότερες φορές ο ψεκασμός (στα καναρίνια τουλάχιστο) λειτουργεί ανασταλτικά.
Θεωρώ πως πρέπει να αποφεύγεται..
Ένα πουλί που να κάνει μπάνιο στο οπτικό τους πεδίο... είναι παραπάνω από αρκετό για να δοκιμάσουν κι αυτά σταδιακά να μπουν.
Πολλές φορές τόσο το σκεύος όσο και η γυαλάδα του νερού τα τρομάζει και τα κρατά μακρυά...
Δοκιμές χρειάζεται σε σκεύη και μέρος τοποθέτησης...
 
εχω ψεκασει 2-3 φορες τα πουλια και δεν δειχνουν να ενοχλουνται. ισα ισα που το ενα καθαριζει το αλλο μετα και μαλλον τους αρεσει αλλα στη μπανιεριτσα δεν μπαινουν με την καμια. ισως αργοτερα μεγαλωνοντας να το κανουν. Θα δειξει..
 
ΟΙ παπαγάλοι δεν είναι σαν τα καναρίνια που σε όλα αρέσει το νερό. Σε άλλους αρέσει να κάνουν μπάνιο και σε άλλους όχι, στους τελευταίους πρέπει να επεμβαίνουμε ψεκάζοντας τους. 😉
 
Παλιά που είχα δύο bungie τους έβαζα μπανιέρα και ποτέ δεν έκαναν μπάνιο. Μια μέρα καθώς καθάριζα το κλουβι τους στο μπαλκόνι και είχα αφερεσει τη λεκάνη του κλουβιού, άφησα το λάστιχο δίπλα στο κλουβί να τρέχει λίγο νερό. Αυτό ήταν δεν χορταιναν να μπανιαριζονται και εγώ να τα χαζεύω. Από τότε οπότε έκανα καθαριότητα το καθιερωσαμε και τα παπαγαλάκια έδειχναν να το ευχαριστιουνται.
 
ΟΙ παπαγάλοι δεν είναι σαν τα καναρίνια που σε όλα αρέσει το νερό. Σε άλλους αρέσει να κάνουν μπάνιο και σε άλλους όχι, στους τελευταίους πρέπει να επεμβαίνουμε ψεκάζοντας τους. 😉
Δεν το γνώριζα... ευχαριστώ.
 
Ίσως το καλοκαίρι δοκιμάσουν την μπανιέρα. Μέχρι τότε κάνε αυτό που σου είπαν η Μιράντα και η Σίσσυ που και που.
 
Back
Top