Αναπαραγωγή Τι φταίει και δεν μπορούν να ζευγαρώσουν τα εγγλεζάκια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kits
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kits

PB New Member
Εγγραφή
3 Νοε 2008
Μηνύματα
29
Πόλη
Μέγαρα
παιδια
θα ηθελα την συμβουλη σας.Αγορασα εδω και 2 μηνες 1 ζευγαροι παπαγαλακια εγγλεζακια περιμενω να ζευγαρωσουν αλλα τιποτα. Η θυλικια εχει γινει καφε η μυτι της, φτερουγιζει κ. Τ.λ , αλλα το αρσενικο τιποτα, το μονο σαν να ταϊζονται. Απο διατροφη ολα οκ απο διαβαζω απο εσας. Μηπως φταιει που η θυλικια ειναι του 2008 και το αρσενικο το 2006 και δεν μπορει να ζευγαρωσει;
 
δεν νομιζω να φταει η ηλικεια... εχεις βαλει καποια φωλια; Εκτος απο καλη διατροφη του δινεις κανενα συμπληρωμα ασβεστειο οπως το σουπιοκοκκαλο;
 
για να εχεις καλα αποτελεσματα οταν ζευγαροσουν
πρεπη να κοπσεις τα εξτρα φτερα που εχει το αγορι κοντα στο πουλακι του
αν δεν ξερεις καλο ειναι να πας σε καποιον που ξερη
αλιος οταν ζευγαροσουν δεν θα εχουν καλη επαθη
καλη τροφη
αυγο
βιταμινες σουπιοκοκαλο
και ησιχια
μην τα ενοχλεις σηνεχια
αυτα χριαζουνται
και λιγο τυχη
 
για να έχεις καλά αποτελέσματά όταν ζευγαρώσουν
πρέπει να κόψεις τα έξτρα φτερά που έχει το αγόρι κοντά στο πουλάκι του
αν δεν ξέρεις καλό είναι να πας σε κάποιον που ξέρει
αλλιώς όταν ζευγαρώσουν δεν θα έχουν καλή επαφή
Είσαι σίγουρη για αυτά που γράφεις Μάγκι;
Πού το είδες, πού το διάβασες;
Δώσε μας κάποιο λίνκ, έστω και στα Αγγλικά.
 
η αληθεια ειναι πως θυτο που λεει η μαγκυ το ειχα ακουσει και εγω σε ενα πετ σοπ... μονο που εγω ειχα ακουσει πως πρεπει να κοψεις τα φτερακια της θυλικιας... Οποτε καλυτερα ειναι να κανεις και τα 2..
 
Θα ήταν καλύτερα, αν δεν είσαστε 100% βέβαιοι, ότι αυτά που γράφεται είναι απολύτως τεκμηριωμένα από έγκυρες πηγές να μην τα αναφέρετε καν
Δεν θέλει και πολύ, κάποιοι να αρχίσουν να μαδάνε τα παπαγαλάκια τους σαν κοτόπουλα. 😉
 
εγω ειπα πως εχω ακουσει.. Δεν ειπα πως ειναι σιγουρο...
 
για να εχεις καλα αποτελεσματα οταν ζευγαροσουν
πρεπη να κοπσεις τα εξτρα φτερα που εχει το αγορι κοντα στο πουλακι του
αυτο ισχιει στα καναρινια και ειδικα στα gloster.
εισαι σιγουρη οτι το εχεις ακουσει και για τους παπαγαλους;
 
για Budgie εχω ακουσει σε ενα πετ σοπ...



βεβαια δεν το εκανα γιατι δεν πολυ εμπιστευομαι ολα τα πετ σοπ... Οι περισσοτεροι θελουν μονο να πουλησουν...
 
για Budgie εχω ακουσει σε ενα πετ σοπ...

βεβαια δεν το εκανα γιατι δεν πολυ εμπιστευομαι ολα τα πετ σοπ... Οι περισσοτεροι θελουν μονο να πουλησουν...
Συγνώμη αλλά τι θα μπορούσαν να πουλήσουν διαδίδοντας μια τέτοια πληροφορία;
 
Συγνώμη αλλά τι θα μπορούσαν να πουλήσουν διαδίδοντας μια τέτοια πληροφορία;

Ψαλιδακι, ισως;:D
προσωπικα δεν εχω ακουσει ή διαβασει κατι τετοιο πουθενα
για τα μπατζι, δεν ξερω αν ισχυει κατι διαφορετικο για τα εγγλεζικα που ειναι πιο μεγαλοσωμα, θα το ψαξω ομως, καθαρα απο περιεργεια;
 
Μετα απο μια πολυ γρηγορη αναζητηση στο google, βρηκα οτι οντως αναφερεται αυτη η πληροφορια για τα εγγλεζακια, σε διαφορα ξενα φορουμ, δεν βρηκα καποιο αρθρο κτλ, αλλα η αναζητηση ηταν πολυ συντομη

αποσπασμα
some show Budgies need the feathers trimmed around their vents before breeding.
απο εδω Show Budgie X Pet Budgie - Talk Budgies Forums
 
some show Budgies need the feathers trimmed around their vents before breeding.
Μετάφραση: μερικά εκθεσιακά Budgies χρειάζονται κούρεμα γύρω από τη γενετήσια περιοχή τους προτού την αναπαραγωγή.

Ευχαριστούμε Ανατολή. :)
 
Συγνώμη αλλά τι θα μπορούσαν να πουλήσουν διαδίδοντας μια τέτοια πληροφορία;
εννοω πως οι περισσοτεροι δεν ξερουν πολλα απο πουλια... απλα λενε κατι... + οτι στο πετ σοπ εκεινο πηγε ο φιλος μου τα δικα του και του πηρε 5 ευρω επειδη τους ψαλιδισε τα φτερα.
 
περιση ειχα ροτησει καποιον που εκτρεφη εγγεζικα παπαγαλακια
για να αγορασω
πηγα τα ειδα μου ειπε τη χριαζετε να κανο
μονο στα εγγλεζικα
ετσι εμαθα οτι για να εχουν καλιτερη επαφη οταν ζευγαρονουν πρεπι να ψαλιδισεις την περιοχη αυτη
τελικα δεν πηρα λογου τιμης
55 ευρο το κεφαλη μου θανικαν πολα
αλλα εμαθα κανα 2 πραγματα
και ειδα και πολα παπαγαλακια.
 
εννοω πως οι περισσοτεροι δεν ξερουν πολλα απο πουλια... απλα λενε κατι...
Το ίδιο γίνεται και σε άλλα καταστήματα, σε υπηρεσίες, ακόμη και εδώ στο φόρουμ. Είναι δική μας ευθύνη να αξιολογούμε τις πληροφορίες που μας δίνουν διασταυρώνοντας τες και αφού βεβαιωθούμε για την εγκυρότητά τους, τότε να τις διαδίδουμε.
+ οτι στο πετ σοπ εκεινο πηγε ο φιλος μου τα δικα του και του πηρε 5 ευρω επειδη τους ψαλιδισε τα φτερα.
Τους ψαλίδισε τα φτερά πτήσης ή από κάτω; Αν συμβαίνει το πρώτο τότε προφανώς δεν έχει καμία σχέση με το θέμα που συζητάμε. Αν συμβαίνει το δεύτερο, τότε το γεγονός ότι του πήρε 5 € για να καθαρίσει την περιοχή, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η πληροφορία που του έδωσε ήταν λάθος. Δεν μπορεί δηλαδή να είναι αυτό το κριτήριο για την απόδειξη της λάθους πληροφορίας, αλλά κάποια έγκυρη πηγή η οποία να αναφέρει ότι ο καθαρισμός της γενετήσιας περιοχής δεν είναι απαραίτητος για την αναπαραγωγή των Budgie. Αυτό είναι άλλωστε και ένα από τα θέματα που αφορούν στη συζήτησή μας, οπότε οποιαδήποτε έγκυρη πληροφορία είναι πολύτιμη.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι σαφώς και υπάρχουν ιδιοκτήτες pet shop οι οποίοι είτε δεν ξέρουν πολλά πράγματα από πουλιά, είτε παραπληροφορούν εσκεμμένα. Σαφώς υπάρχουν και ευσυνείδητοι επαγγελματίες οι οποίοι κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους. Με το να είμαστε όμως δογματικοί και να αφορίζουμε συλλήβδην όλα τα καταστήματα ή τους καταστηματάρχες ως αιτία κάθε κακού, τότε απλά αποδυναμώνουμε το ίδιο μας το επιχείρημα αφού δεν είναι δυνατόν να φταίει ο pet shopας επειδή δεν μπορούν να ζευγαρώσουν τα εγγλεζάκια μας.
 
Ευχαριστω για της πληροφοριες.
Θα ηθελα να σας πω οτι το μονο που δεν εχω κανει ειναι το σουπιοκοκκαλο και το κοψιμο φτερων. Εγω απο οτι εχω ακουση για τα φτερα δεν τα κοβουν γιατι οταν ερχετε η εποχη τους να ζευγαροσουν εχουν τον τροπο τους να ανοιγουν τα φτερα τους πιο ευκολα.
 
Back
Top