Γενικά Τι φυλο ειναι τα παπαγαλακια μου, πρεπει να τα χωρισω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης e_angel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

e_angel

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιουν 2009
Μηνύματα
8
Πόλη
Καλαμάτα
Εδω μπορειτε να δειτε τα παπαγαλακια μου

Product


Το κιτρινο ειναι αυτο που ειναι το νεο στη παρεα Το προβλημα ειναι οτι παει στον αλλο, ανεβαινει πανω του και του μαδαει τα φτερα. Ο αλλος καθεται λιγο αλλα μετα φευγει. Δε ξερω δυστηχως τι φυλο ειναι.. Και για τα δυο δε ξερω. Πρεπει να τα χωρισω; ☹
 
Καλώς όρισες την παρέα μας!
Η φωτογραφια δεν ειναι η ιδανικη για να σου απαντήσουμε σχετικά με το φύλο του. Αν θες να σου πουμε για το φύλο του νέου σου παπαγάλου, βγάλτου μια φωτογραφία κοντινή που να φαινεται το προσωπό του. Το άλλο παπαγαλάκι αν και ηταν σε στάση υπνου δεν μου φανηκε να είναι της ίδιας ράτσας. Δεν μπορεσα να διακρίνω κατι περισσοτερο καθώς η φωτογραφια είναι αρκετα θολή.:)
 
δεν ειναι και τα δυο μπατζυ.. Το αλλο ειναι αλλο ειδος σιφγουρα(εχει κοκκινο και ειναι ποιο μεγαλο μεγεθος...)mporei na ειναι red rumped... Και το αλλο μπατζυ σιγουρα, δεν ξερω αν κανει να σιμβιονουν μαζι στο ιδιο κλουβι...
 
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας, καθε πληροφορια μου ειναι χρησιμη. Θα προσπαθησω να τους βγαλω καλυτερη φωτογραφια με τη ψηφιακη γιατι αυτη ειναι απο κινητο.
 
με μια μικρη ερευνα σιγουρα ειναι red rumped... Κανε και εσυ μια ερευνα στο google alla και εδω μεσα για πληροφοριες...
 
Ναι οντως μοιαζει οτι ειναι. Το θεμα ειναι... Κανουν αυτα μαζι; Η' να τα χωρισω; Οσο περναει η ωρα βλεπω οτι ηρεμει ο καινουριος. Αυτη η φωτο ισως βοηθισει περισσοτερο
 
Για να μην ταλαιπωρηστε εδω ειναι η φωτογραφια. Το ενα ειναι Budgie αρσενικο και το αλλο red rumped
 

Συνημμένα

  • κηξσφγξβφξκβωξ,φβγξλνβ.webp
    κηξσφγξβφξκβωξ,φβγξλνβ.webp
    62,2 KB · Προβολές: 90
αρα και τα δυο αρσενικα ειναι ετσι; τι να κανω τωρα να τα χωρισω; η' να τα φησω λιγο ακομα μηπως και τα πανε καλα τελικα;
 
Να ρωτησω και κατι αλλο που εγινε πριν λιγο. Το πράσινο εβγαζε ενα περιεργο ηχο απο το στομα και εβγαζε λιγο ισα που τη γλωσσα του εξω. Μηπως θελει το ραμφος του κατι.. Δε ξερω.. Να τον παω σε κτηνιατρο; Του εχω καρδουλα να τριβει το ραμφος του..
 
δεν εχει σημασια στο να τα πανε καλα το φυλο, αλλα το ειδος, δεν γνωριζω αν τα δυο ειδη κανουν στο ιδιο κλουβι... Νομιζω ομως οτι ειναι και τα red rumped απο αυστραλλια.. Αυτο ειναι καλο...
 
Ναι κοιμαται αρκετα συχνα, κελαηδαει, ειδικα οταν ακουει αλλα πουλια τρελαινετε λολ οι κουτσουλιες του ειναι κανονικες αν και νομιζω οτι τον τελαυτεο καιρο δε κανει τοσες οσες εκανε παλιοτερα.
 
Και τα δυο αρσενικα ειναι. :) Ομως ειναι διαφορετικα ειδη. Πως πηρες την αποφαση να τα βαλεις μαζι; Ηξερες, διαβασες καπου αν συμβιωνουν αρμονικα; Απο τη στιμγη που μαλωσαν μια φορα να εχεις το νου σου. Το θηλυκο red rumped μιας φιλης μου ειναι "μανιακος δολοφονος" με μικρου μεγεθους παπαγαλακια αλλου ειδους. Ακομη και σε ροζελα επιτεθηκε.
 
Θα συμφωνησω με τον Ανεστη και θα σου προτεινω να τα χωρισεις! Ειναι φυσικο παπαγαλοι διαφορετικου ειδους να μην μπορουν να συμβιωσουν! Δεν παιζει τοσο ρολο το φυλο σε αυτη την περιπτωση!Χωρισε τα μαλιστα οσο πιο συντομα μπορεις μην αλληλοσκοτωθουν!Γιατι ομως να κανεις μια τετοια επιλογη και να μην αγορασεις το ιδιο ειδος με αυτο που αρχικα ειχες;
 
Το δευτερο παπαγαλακι μου το φερανε δωρο. Οποτε καλυτερα να τα χωρισω..
 
Ναι ετσι θα ηταν καλυτερα! Και αργοτερα αν θες μπορεις να παρεις και ενα ταιρι για το καθενα! Θα ειναι καλυτερο απ το να εχεις δυο διαφορετικα ειδη μαζι!
 
να ρωτησω και κατι αλλο.. Αν το νεο ηταν θηλυκο θα ζευγαρωνανε; Η' επειδη ειναι αλλο ειδος δε ζευγαρωνουν;
 
οχι δεν ζευγαρωνουν.. Αλλα και τα δυο αρσενικα νομιζω ειναι.. Παρε απο ενα θηλυκο για το καθενα να εχουν και παρεϊτσα..
 
Back
Top