Γενικά Τι φυλο ειναι το καναρινι μου;

ChristosR.

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2008
Μηνύματα
41
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα και χρονιά πολλά σε όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω καποια πράγματα τους εμπειρότερους απο έσας που εκτρέφουν καναρίνια. Ένα καναρίνι που αγόρασα απο petshop λεγοντας μου ότι, είναι αρσενικό αδυνατεί να κελαηδήσει και μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι τελικά δεν είναι αρσενικό.
Παρατηρώντας τη συμπεριφορά του, ειδικά καποιες κρύες μέρες που το είχα μέσα στο σπίτι διαπίστωσα τα εξής:
  • Προσπαθεί να διαφοροποιήσει τους ήχους του ''τραγουδιού'' του απο τον ήχο της ηλεκτρικής σκούπας ή του απορροφητήρα!
  • Τελευταία πιάνει στο στόμα του χαρτί απο το πάτο του κλουβιού και το τοποθετεί στη μπανιέρα του!(σα να θέλει να φτιάξει τη φωλιά του 😉
Το δακτυλίδι του είναι μπλε χρώματος και γράφει έκτος την ημερομηνία γέννησης του τα αρχικά DXB. Στο petshop μου είπαν ότι, γεννήθηκε Μάρτιο του 2008.
Σας ρωτώ γιατί θέλω να αγοράσω αυτές τις ημέρες ενα δεύτερο καναρίνι για να το βοηθήσω να κελαηδίσει και να ζευγαρώσει.
Προσεχώς θα αναρτήσω τη φωτογραφία του και τα πλήρη στοιχεία του δακτυλιδιού του. (Δεν θέλω ακόμα να το πιάσω γιατί φοβάμαι μη το τρομάξω, καθότι ερασιτέχνης).
 
Μπορείς να διαβάσεις για ενημέρωση, αυτό
Αναγνώριση φύλου στα καναρίνια
Πρίν διαβάσεις το δακτυλίδι, να το ξεπλήνεις με αρκετό τρεχούμενο νερό
για να μη κάνεις λάθος τα στοιχεία του.Απο το δακτυλίδι όμως δεν μπορείς να
αναγνωρίσεις το φύλο του. Τα υπόλοιπα που περιγράφεις "γέρνουν" προς το θηλυκό
αλλά δεν δείνουν βεβαιότητα.
 
ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ

Ευχαριστώ mgerom για τη γρήγορη απάντηση που μου έδωσες καθώς και για τα κατατοπιστικά άρθρα-συμβουλές που έχεις δημοσιεύσει
Επιτέλους βρήκα το φύλο του. Είναι όντως αρσενικό καναρίνι αλλά μικρής ηλικίας (και για αυτό ίσως δε κελαηδά ακόμα. Να ακολουθήσω τις συμβουλές κάποιων φίλων στο forum και να παίξω ηχογραφημένα τραγούδια άλλων καναρινιών; 😕Το καναρίνι το Μάρτιο θα γίνει ενός έτους και ήδη του έχω έτοιμη μια όμορφη νύφη. Θα καταφέρει να τη φλερτάρει και να ζευγαρώσει ή να περιμένω για τον επόμενο χρονο; 😕
 
Να διατηρείς το κλουβάκι,όσο πιο καθαρό γίνεται, να αλλάζεις το νερό καθημερινά
και να δώσεις ένα καλό μείγμα σπόρων. Ολα αυτά σ' ένα ευρύχωρο κλουβί
και με την παροχή κάπου -κάπου λίγου μπρόκολου, λίγου μήλου και μια καλής αυγοτροφής,θα δημιουργούσε
τις προυποθέσεις για να έρθει το πουλάκι σε
διάθεση -Παβαρότι-. Δεν είναι φυσιολογικό ένα αρσενικό κανάρι, να μην σου έχει δώσει
δείγματα του ταλέντου του, μέχρι τώρα που είναι 9 μηνών.
-Ισως να βοηθούσε και η μετακίνηση του κλουβιού σε ένα πιο φωτεινό
και ήσυχο μέρος του σπιτιού.
 
Back
Top