Βότανα Τι φυτά είναι αυτά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TZANNSPY

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2016
Μηνύματα
1.707
Πόλη
Άγιος Δημήτριος
Καλημέρα σας, ερώτηση προς τους βοτανολόγους/γεωπόνους της παρέας...
Μπορούμε να εξακριβώσουμε τι φυτά είναι αυτά;
Και αν φυσικά είναι κατάλληλα για βρώση από τα καναρίνια μας;
Αυτό που ξεφύτρωσε ανάμεσα στο δεντρολίβανο και αυτά που ξεπετάχτηκαν από το πέλετ;
Τα δεύτερα είναι σε γλάστρα με ξερό έλατο που στην επιφάνειά της έχει πέλετ.

φ2_Easy-Resize.com.webp
φ1_Easy-Resize.com.webp

Αν είναι καναβουριά, να την ξηλώσω μην μας τραβάνε... 😛
 
Δεν τα ξέρω, αν δεν βρεθεί κάποιος να τα γνωρίζει μετά βεβαιότητας μην δώσεις στα πουλιά φυσικά. Προσοχή σ' αυτό δεξιά με το ευθύ μακρύ φύλλο, υπάρχει κάποιο τέτοιο δηλητηριώδες ζιζάνιο.
Καναβουριά δεν βλέπω, εκτός ίσως νεαρό φυτό στα αριστερά, που δεν νομίζω όμως. :)
 
Στην πρώτη φωτό φαίνεται να ειναι ζωχός, βρώσιμο και απο καναρίνια φυτό. Βγάλε ενα ολόκληρο φύλλο φωτό, για να είμαστε βέβαιοι.
Για τη 2η φωτό δεν ξερω να σου πω.
 
Και εμένα αυτό στην πρώτη φωτογραφία για κάποιο είδος ζοχιάς μου μοιάζει. Μάλλον μπορείς να το δώσεις. Για να είμαστε 100% σίγουροι βάλε μια φωτογραφία όπως είπε πιο πάνω ο Γιάννης.
Τα δεύτερα νομίζω κάποια πάλι είναι ζοχός, αλλά τα υπόλοιπα δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά...
 
Δεν τα ξέρω, αν δεν βρεθεί κάποιος να τα γνωρίζει μετά βεβαιότητας μην δώσεις στα πουλιά φυσικά.

Εννοείται πως αν δεν σιγουρευτώ για κάτι δεν δίνω τπτ...
Έτσι κι αλλιώς σήμερα φάγανε φρουτάκι...

Στην πρώτη φωτό φαίνεται να ειναι ζωχός, βρώσιμο και απο καναρίνια φυτό. Βγάλε ενα ολόκληρο φύλλο φωτό, για να είμαστε βέβαιοι.
Για τη 2η φωτό δεν ξερω να σου πω.

Έτσι μου είχαν πει όταν πήρα το δεντρολίβανο, ήταν γνώστης καναρινιών, και μου είχε πει πως έχει μια ρίζα από ζωχό μαζί με το δεντρολίβανο και θα μπορούσα να το δώσω και αυτό...
Τότε ήταν πολύ μικρό δεν ξεχώρισε... Τώρα που ψάχνω φωτογραφίες στο Internet δεν είμαι πολύ σίγουρος...
 
Βγάλε μια φωτό απο ενα ολόκληρο φύλλο και θα σου πω στα σίγουρα.
Μου είχε βγει κι εμένα ένας ζωχός, κράτησα τον σπορο, και τα τελευταία χρονια για ενα τρίμηνο τουλάχιστον τα καναρίνια μου έχουν καθημερινά απο ενα φυλλαράκι ζωχό στο φαγητό τους.
 
Σπύρο, ίσως δεν το έθεσα σωστά. Χρειάζομαι μια ολόσωμη φωτό😳, δηλαδή μια φωτογραφία, που να περιλαμβάνει ένα ολόκληρο φύλλο. Θα κόψεις λοιπόν ένα φύλλο από χαμηλά (κοντά στο χώμα) και θα μας βάλεις τη φωτογραφία.
 
Θα με πεθάνεις πάνω-κάτω στην σκάλα... Και μετά θα μου φέρνετε εσείς διάφορα φυτά με κορδέλες...
Απλά προσπαθώ να σου πω κάτι που θα είναι σίγουρο 100%, για λόγους ασφαλείας φυσικά.
 
Έκοψα ένα φύλλο μαζί με το κοτσάνι του, έχει πάνω του ένα tatoo που δεν έχουν τα άλλα:

View attachment 46592
Ζωχός είναι και μπορείς να το δώσεις. Τον τρώμε και εμείς πάντως εάν δεν τον προτιμήσουν τα πουλιά.
 
Back
Top