Φροντίδα Τι φυτα πρεπει να βαλω στο "πτηνοτροφειο" μου;

***mpampis***!!!

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
6
Πόλη
Παιανία
παιδια γεια σας... Θα ηθελα να μου πειτε εαν φυσικα ξερετε κ εσεις, τι φυτα πρεπει να βαλω στο μικρο ''πτηνοτροφειο'' π εχω στον κηπο μου... Μεσα υπαρχουν καναρινια, παραδεισια,1 καρδερινοκαναρο, λουγαρα,1 καρδερινα κ καναρινακια μοζαμβικης! 🙂 ξερετε καποιο φυτο π να μην ειναι διλιτιριωδες ή τελοςπαντων καποιο π ν μν τα πειραζει κ να μν το τρωνε γτ εχω δει φωτογραφιες σε αλμπουμ σας π εχετε δεντρακια...
ευχαριστω απο τωρα, μπαμπης!:D
 
Από προσωπική εμπειρία έχω μείνει ευχαριστημένος από τα αειθαλή κωνοφόρα. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι σαν δεντράκια που είναι καταλαμβάνουν πολύ χώρο και είναι κατάλληλα μόνο για μεγάλες κλούβες. Μπορείς να ψάξεις για Αριζόνες και Λεμονοκυπάρισο ή άλλα παρόμοια είδη που να μην αναπτύσονται γρήγορα. Μόλις φτάσουν το επιθημητό ύψος κόβεις την κορφή τους και δεν ξαναψηλώνουν ποτέ, μόνο φουντώνουν. Ό,τι άλλο έχω δοκιμάσει το φάγανε και το χαλάσανε τα πουλιά. Επίσης τα φυτά όπως τα κυπαρίσια που ανέφερα δεν χρειάζονται πολύ πότισμα σημαντικό για να μην ανεβαίνει η υγρασία στον χώρο της κλούβας και δημιουργούνται καλές συνθήκες για παράσιτα και μικρόβια. Ρώτα σε ένα φυτώριο για δεντράκια που δεν αναπτύσονται πολύ είμαι σίγουρος ότι κάτι θα βρεις.
 
παιδια σας ευχαριστω πολυ κ τους, αυριο πρωι πρωι θα παω στο φυτωριο...
σας ευχαριστω κ παλι...
 
Βασίλη έβαλες λεμονοκυπάρισο και δε το φάγανε;
Εμένα έφαγαν όλες τις κορυφές και έτσι το δεντράκι δε μπορούσε να αναπτυχθεί.
 
Το λεμονοκυπάρισο συγκεκριμένα το έχει φίλος σε κλούβα. Όχι δεν είναι ιδιαίτερα φαγωμένο. Βέβαια είναι αρκετά μεγάλο αυτό που έχει και πρέπει να το έβαλε μεγαλωμένο. Μήπως το έβαλες όσο ήταν μικρό;
 
Πιθανόν γιαυτό. Οι κορφές του ήταν τρυφερές ακόμη και μπορούσαν να τις φάνε. Σε μεγάλο φυτό πάντως δεν κάνουν ζημιά. Τουλάχιστον από την εμπειρία τη δική μου με την κλούβα του φίλου.
 
Back
Top