Αναπαραγωγή Τι φωλια να αγορασω για τα budgies μου;

Εγγραφή
7 Ιουν 2014
Μηνύματα
378
Πόλη
Χανιά
γεια σας θα ηθελα να ρωτησω για οταν με το καλο ερθει η ωρα να ζευγαρωσουν τα παπαγαλακια μου τι φωλια να προτιμισω εσωτερικη ή εξωτερικη μεγαλη ή μικρη ευχαριστω
 
Καλησπέρα θα ήθελα λίγο την συμβουλή σας γενικά και επειδή αναφέρετε εδώ δεν άνοιξα καινούργιο θέμα... επειδή είμαι και εγώ καινούργιο μέλος και αφού διάβασα μερικά ποστ όσο άφορα την φωλιά και επειδή την πήρα την έβαλα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση περί αυτού... Να βάλω πριονίδι μέσα το οποίο μου έδωσαν και είναι φρέσκο διότι διαβάζω κάνει κάλο τραβάει την υγρασία απο κουτσουλιές και διάφορα(Σε περίοδο εννοώ Ζευγαρώματος... η όχι... Και μπορώ να το βάλω από τώρα η όχι...
Αναμένουμε... Να στε καλά.
 
Τα μπατζι δεν θελουν υποστρωμα στη φωλια τους, δεν ειναι απιθανο να τα δεις να προσπαθουν να το βγαλουν εξω σκαβωντας ή κουβαλωντας το. Αν παλι δεν βαλεις οι νεοσσοι που θα εκκολαφθουν θα κινδυνευουν να εμφανισουν splayed legs. Εγω θα εβαζα. Στα δικα μου πουλια (ειναι βεβαια μεγαλου μεγεθους) προτιμω το χοντρο πριονιδι που στην ουσια ειναι μικρα κομματακια ξυλου.
 
Μια χαρα πιστευω σε καλυψαν οι αλλοι απλα θα ηθελα να προσθεσω οτι καλυτερα να παρεις κλειστη φωλια με συρταρακι για να βλεπεις τι γινεται εκει μεσα.
 
Μια χαρα πιστευω σε καλυψαν οι αλλοι απλα θα ηθελα να προσθεσω οτι καλυτερα να παρεις κλειστη φωλια με συρταρακι για να βλεπεις τι γινεται εκει μεσα.

H συγκεκριμενη εχει πορτακι που ανοιγει απο πανω αρα δεν χρειαζεται απλως δεν φαινεται στην φωτο που το εχουν... αρα πριονιδι βαζουμε... εχω ... και θα δουμε τι θα κανουν θα δειξει...
 
Τα μπατζι δεν θελουν υποστρωμα στη φωλια τους, δεν ειναι απιθανο να τα δεις να προσπαθουν να το βγαλουν εξω σκαβωντας ή κουβαλωντας το. Αν παλι δεν βαλεις οι νεοσσοι που θα εκκολαφθουν θα κινδυνευουν να εμφανισουν splayed legs. Εγω θα εβαζα. Στα δικα μου πουλια (ειναι βεβαια μεγαλου μεγεθους) προτιμω το χοντρο πριονιδι που στην ουσια ειναι μικρα κομματακια ξυλου.

Πρέπει να βάλω ίσα ίσα ώστε να καλυφθεί η επιφανεια της φωλιάς εσωτερικά η αρκετό ;
 
Απ' όσο ξέρω και από την εμπειρία μου στις δικές μου γέννες, τα budgies δεν χρησιμοποιούν υπόστρωμα. Οι φωλιές έχουν ένα στρογγυλό κύλωμα προς την πλευρά που είναι η τρύπα και εκεί εναποθέτει το θηλυκό τα αυγά και τα κλωσσά. Η υφή της φωλιάς δεν είναι λεία ώστε να κινδυνεύουν τα πόδια των νεοσσών. Τώρα αν βάλεις και το δεχθούν έχει καλώς. Ψέκασε πριν για ψείρες φωλιά και πριονίδι.
 
Εχω ψεκασει την φωλια μαρια την οποια εχω βαλει ηδη στο κλουβι... αλλα θα ψεκασω και το πριονιδι αυριο πρπει να το αφησω να περασει καμμια μερα το πριονιδι αφου το ψεκασω να το αφησω μεσα η δεν πειραζει;
 
Εξαρτάται με τι θα ψεκάσεις. Αν είναι με σπρευ pinex π.χ μπορείς να το βάλεις άμεσα.
 
Back
Top