Γενικά Τι φύλο είναι αυτό το καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pidgey
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pidgey

PB New Member
Εγγραφή
3 Δεκ 2012
Μηνύματα
86
Πόλη
Ηράκλειο
Είναι γεννημένο το '14.

Και μία φωτογραφία από το επίμαχο σημείο:
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Χωρίς να καλοβλέπω το επίμαχο σημείο θα σου πω από τα χαρακτηριστικά του πως είναι θηλυκό...
Φυσικά αν έχεις όρεξη για λίγο διάβασμα θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά εδώ Το καναρίνι μου είναι αρσενικό ή θηλυκό; | PetBirds
Καλό διάβασμα λοιπόν... και για απορίες περιμένουμε ερωτήσεις...
 
Τα 1ο το έχω διαβάσει. Από το pdf κυρίως τις εικόνες με το σχολιασμό τους. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Βλέπω την αμάρα του να κοιτά λίγο προς τα κάτω και με μπερδεύει. Αλλά με το ότι ουσιαστικά δεν έχει κελαηδήσει ως τώρα, μάλλον καταλήγουμε σε θηλυκό; Βέβαια, εξαιρώντας την καραντίνα, ήταν πάντα σε ίδιο χώρο (όχι κλουβί) με το θηλυκό.
 
Τα 1ο το έχω διαβάσει. Από το pdf κυρίως τις εικόνες με το σχολιασμό τους. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Βλέπω την αμάρα του να κοιτά λίγο προς τα κάτω και με μπερδεύει. Αλλά με το ότι ουσιαστικά δεν έχει κελαηδήσει ως τώρα, μάλλον καταλήγουμε σε θηλυκό; Βέβαια, εξαιρώντας την καραντίνα, ήταν πάντα σε ίδιο χώρο (όχι κλουβί) με το θηλυκό.
Μεταξύ σοβαρού κι αστείου... Το λάθος στην αναγνώριση του φύλου στα καναρίνια είναι εξαιρετικά εύκολο... Όταν μάλιστα δεν είναι κοντά στους μήνες της αναπαραγωγής τα χαρακτηριστικά είναι κάπως "κοινότυπα" και μπερδεύουν πολύ κόσμο...
Εγώ σχεδόν κάθε χρόνο έχω, ένα τουλάχιστο περιστατικό εσφαλμένης αναγνώρισης.
Περισσότερο σίγουρος είμαι μόνο όταν το κελάηδισμα του αρσενικού επιβραβευτεί από την γόνιμη ωοτοκία του θηλυκού.
Φέτος έχω σε video και μια καταγραφή μια κανάρας (albino) σε ωδικές στιγμές που σε κάνουν να αμφιβάλεις ακόμη και για τα αυτονόητα...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πανέμορφο πουλάκι όμως φίλε μου.Ωραίο σκουφάκι και χρώμα. Να του βρεις και ένα ταίρι. Κύριε Γιάννη κοινό είναι;
 
Κι εγώ, τόσο από την στάση και μορφή του σώματος, όσο και από το επίμαχο σημείο για θηλυκό το κόβω.
 
Γιατί τα αρσενικά πως στέκοντε σε σχέση με τα θυληκά;
 
θυληκο γερμανικό καμιά αντίρρηση, αλλά πια χαρακτηρίστικα το κάνουν να ξεχωρίζει από ένα κοινό κίτρινο με σκουφί;
 
θυληκο γερμανικό καμιά αντίρρηση, αλλά πια χαρακτηρίστικα το κάνουν να ξεχωρίζει από ένα κοινό κίτρινο με σκουφί;
Εαν ένα καναρίνι πληρεί τα πρότυπα ενός οποιουδήποτε καναρινιού χρώματος και έχει σκουφί είναι ένα Γερμανικό σκουφάτο. Ενα κίτρινο καναρίνι είναι ενα κοινό καναρινι όταν ΔΕΝ ΠΛΗΡΗ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΕΝΟΣ ΚΙΤΡΙΝΟΥ ΛΙΠΟΧΡΩΜΙΚΟΥ, όταν έχει π.χ σημεία στο σώμα του με μελανίνη (σκούρα), όταν έχει κάποιο φτερό της ουράς ή των κινητηρίων ΜΑΥΡΟ ή ΛΕΥΚΟ, όταν τα κεράτινα μέρη του έχουν σκούρα σημεία ή στίγματα, όταν δεν είναι 14 πόντους αλλά πολύ μικρότερο ή μεγαλύτερο, όταν το κεφάλι δεν είναι αρκετά μεγάλο και στρογγυλό και το ράμφος του κοντό και κωνικό κλπ. . Αυτό που βλέπουμε στην φωτό είναι ένα μέτριας ποιότητας γερμανικό σκουφάτο. Είναι δηλαδή ένα κίτρινο λιποχρωμικό με αρκετά ελαττώματα και έχει ένα σκουφί που το κατατάσσει στα Γερμανικά με επίσης αρκετά σημεία έξω απο τα πρότυπα. Είναι λοιπόν ένα μετριο Γερμανικό σκουφάτο; ΝΑΙ , αλλά είναι ένα καναρίνι αυτής της κατηγορίας. Ελπίζω να στο έκανα...ψιλά, λιανά. :)
 
Πρόκειται για ένα Θηλυκό Γερμανικό.
Θα πρέπει να προσέχω κάτι για τη συγκεκριμένη "ράτσα" π.χ. στη διατροφή του; Αν το ζευγαρώσω με κάποιο καναρινάκι π.χ. κοινό (εννοείται χωρίς σκουφάκι) θα υπάρχει πρόβλημα σε πιθανούς απογόνους;
 
Θα πρέπει να προσέχω κάτι για τη συγκεκριμένη "ράτσα" π.χ. στη διατροφή του; Αν το ζευγαρώσω με κάποιο καναρινάκι π.χ. κοινό (εννοείται χωρίς σκουφάκι) θα υπάρχει πρόβλημα σε πιθανούς απογόνους;
Πρέπει να το ζευγαρώσεις με ένα κίτρινο λιποχρωμικό χωρίς σκουφί. Εάν το ζευγαρώσεις με ένα κοινό καναρινάκι θα πάψει να διατηρεί τις προδιαγραφές που έχει. Στο Ηράκλειο είσαι. Κάνε μια επαφή με τον ΠΟΚ (σύλλογος Ηρακλείου) και θα βρείς εύκολα το αρσενικό που χρειάζεσαι.


Υ. Γ Μια σχετικά εύκολη ποικιλία. Απλά δεν χρειάζεται να ταίζεις ΡΟΥΠΣΕΝ στο μείγμα σπόρων και ΚΡΟΚΟ αυγού στην αυγοτροφή, ώστε το κίτρινο χρώμα να παραμένει κιτρινολεμονι και να μην πορτοκαλιζει όπως τώρα το θηλυκό σου.
 
Πρέπει να το ζευγαρώσεις με ένα κίτρινο λιποχρωμικό χωρίς σκουφί. Εάν το ζευγαρώσεις με ένα κοινό καναρινάκι θα πάψει να διατηρεί τις προδιαγραφές που έχει. Στο Ηράκλειο είσαι. Κάνε μια επαφή με τον ΠΟΚ (σύλλογος Ηρακλείου) και θα βρείς εύκολα το αρσενικό που χρειάζεσαι.


Υ. Γ Μια σχετικά εύκολη ποικιλία. Απλά δεν χρειάζεται να ταίζεις ΡΟΥΠΣΕΝ στο μείγμα σπόρων και ΚΡΟΚΟ αυγού στην αυγοτροφή, ώστε το κίτρινο χρώμα να παραμένει κιτρινολεμονι και να μην πορτοκαλιζει όπως τώρα το θηλυκό σου.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις στο ερώτημά μου και τον Μάκη για τις παραπάνω πληροφορίες.

Rubsen δεν έχει το μείγμα που δίνω (Manitoba T3 Platino, όπου προσθέτω και 5% βρώμη), αλλά κρόκο τρώει κυρίως μέσω της αυγοτροφής. Αν σταματήσω τον κρόκο δε θα χάνει κάποιες από τις βιταμίνες που περιέχει (A και D κυρίως);

Με ενδιαφέρει να είναι πρώτα από όλα υγιή και όχι τόσο να έχουν "τέλεια" χρώματα.
 
Back
Top