Γενικά Τι φύλο είναι ο παπαγάλος μου

Panos1972

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2018
Μηνύματα
72
Πόλη
Αγρίνιο
Πιστευω να τα καταφερω να ανεβασω τις φωτογραφίες.

rsz_img_20180617_073708.webp rsz_img_20180617_073714.webp rsz_img_20180617_073708.webp rsz_1529213516631-2024334658.webp

Επιτελους!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στο συγκεκριμένο είδος κοκατιλ νομίζω είναι δύσκολο μόνο από τα μάγουλα να καταλάβεις το φύλο. Ίσως η συμπεριφορά του σε βοηθήσει περισσότερο. Εγώ είχα δύο ίδια. Το ένα ήταν αρσενικό και το παιδί του, που ήταν ίδιο με τον μπαμπά, κατάλαβα ότι ήταν θηλυκό όταν βρήκα στο κλουβί αυγό. Αν βρω φωτογραφία του θηλυκού θα ανεβάσω για να σου δείξω ότι το θηλυκό μου είχε πιο κόκκινα μάγουλα από το δικό σου.
Καλύτερα πες μας πως συμπεριφερεται. Το ακούς να κελαηδάει; Από τα αρσενικά πέρα από τα σφυρίγματα και τις κραυγές συχνά ακούμε μια υπέροχη μελωδία.
 
Σημερα αρχησε να κελαιδαει και παει περα δωθε στο κλουβι. Ουτε φαει τρωει μονο με το κοκαλο παιζει.
 
Για αρχή θα σου πω ότι οι πατήθρες είναι πολύ μικρές για κοκατιλ. Χρειάζονται μεγάλες ξύλινες. Απλά το αναφέρω.
Τώρα για την κουτσουλια. Τα υγιή πτηνά δεν λερώνονται ποτέ. Λερώνονται μόνο όταν έχουν διάρροια. Βέβαια αυτό δεν μοιάζει με διάρροια, αλλά ας μας πει κάποιο έμπειρο μέλος. Στον πάτο του κλουβιού οι κουτσουλιες πώς είναι;
 
Ετσι και ετσι. Κάποιες νερουλες και μια μονο σχετικα σχηματισμενη
 
Έχει τύχει και σε δικό μου πουλί τις πρώτες μέρες του στο σπίτι να μην είναι σχηματισμενες οι κουτσουλιες του. Ίσως είναι από το στρες που τους προκαλεί η αλλαγή περιβάλλοντος. Παρακολουθηστε το τις επόμενες ημέρες. Είναι λογικό που δεν έφαγε εχθές αλλά σήμερα πιστεύω ότι θα φάει. Τι ηλικία έχει;
 
Δε μπορούμε οπτικα να καταλάβουμε το φυλο στη συγκεκριμένη μεταλλαξη! Ίσως είναι έτσι οι κουτσουλιες λόγω στρες! Καλό ξεκιναμ όπως σου έγραψα και στο άλλο θέμα να το δει κτηνίατρος!
 
Back
Top