Γενικά Τι φύλο είναι τα ζεμπράκια αυτά;

maritinamou

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2014
Μηνύματα
38
Πόλη
Λεμεσός
Kαλησπέρα παιδιά. Πηρα απο κάποιον αυτά τα ζεμπράκια γιατι ο ίδιος ήθελε να τα απελευθερώσει γιατι είχε πολλά και τα βαρέθηκε. Μου είπε πως είναι δυο ζευγάρια. Στο ένα ζευγάρι μου είπε το αρσενικό είναι το σκούρο με τα κόκκινα μαγουλα που ξεχωρίζει αρκετά και το θηλυκο το άσπρο το απλό και στο άλλο ζευγάρι μου είπε πως το αρσενικό είναι εκείνο το άσπρο που έχει λίγο μαύρο στο στήθος και ελαφρώς πορτοκαλί μάγουλα που ίσα που διακρίνονται και πως το θηλυκό του είναι το γκρί το απλό. Αληθεύει ρε παιδιά; για να ξέρω πως να τα χειριστώ τα καημένα.
Γενικά δηλαδή αν βλέπετε δυο αρσενικά και δυο θηλυκά θα θελα να μου πείτε.
Ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • 01.webp
    01.webp
    28,1 KB · Προβολές: 57
  • 02.webp
    02.webp
    14,8 KB · Προβολές: 52
  • 03.webp
    03.webp
    43,9 KB · Προβολές: 50
Eυχαριστώ παρα πολύ. Και αυτός που μου τα δωσε έτσι μου τα είπε. Μετά απο πολλά χρόνια πήρα τέτοια πουλιά στα χέρια μου γιατι "μπλέξαμε" με καναρινάκια! Τώρα ετοιμάζω τον πάνω όροφο της κλούβας που θα τα φιλοξενήσει!
 
Είναι όντως συμπαθέστατα. Λίγο ταλαιπωρημένα τα βλέπω. Και το άσπρο αρσενικό που είπες και συ το βλέπω λίγο επιθετικό προς τον άλλο κύριο της παρέας αλλά μια χαρά. Θα τα στρωσω! Ολη μέρα δε σταματάνε όντως είναι πολύ δραστηρια!
 
Δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος για να τα χωρίσω. Θα τα βάλω όλα μαζί σε μια δίπατη κλούβα πτήσης στο πάνω μέρος. Δεν έχω άλλη επιλογή. Ελπίζω να γίνουν κολλητάρια!
 
Α αυτό δε το σκέφτηκα να σου πω την αλήθεια. Θα το δοκιμάσω. Έλεγα μήπως δεν είναι αρκετός ο χώρος αν βάλω το χώρισμα στη ζευγαρώστρα. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές πάντως
 
Και η κουφή ερώτηση της ημέρας. Αν τα χωρίσω πως πρεπει να χωρίσω τα ζευγάρια. Θα πρέπει να βάλω τα γκρί μαζί και τα ασπρά μαζί για παράδειγμα η δε παιζει ρόλο. Να παρατηρήσω πως κοιμούνται μαζί το βράδυ; δηλαδή ποια είναι δίπλα διπλα ξερω γω; σορρυ αλλα δεν το κατέχω το σπόρ με τα συγκεκριμένα
 
Σώθηκες... Ο προηγούμενος κάτοχος τα είχε σε κλούβα μεγάλη και κάπως νηστικά και κάπως παραπεταμένα δυστυχώς. Ασε θα δώ τώρα ποια κοιμούνται αγκαλίτσα...
 
Οχι και ουτε και αυτός ξέρει. τα είχε ολα μαζί σε εναν περιφραγμένο χώρο κάτι σαν αίθριο και είχε μέσα πολλά μέχρι που άρχισε να τα μοιράζει απο εδω και απο εκεί. Ασε θα δώ και θα ενημερώσω!
 
Πηρα απο κάποιον αυτά τα ζεμπράκια γιατι ο ίδιος ήθελε να τα απελευθερώσει γιατι είχε πολλά και τα βαρέθηκε.
Λίγο ταλαιπωρημένα τα βλέπω.
Σώθηκες... Ο προηγούμενος κάτοχος τα είχε σε κλούβα μεγάλη και κάπως νηστικά και κάπως παραπεταμένα δυστυχώς.
Οχι και ουτε και αυτός ξέρει. τα είχε ολα μαζί σε εναν περιφραγμένο χώρο κάτι σαν αίθριο και είχε μέσα πολλά μέχρι που άρχισε να τα μοιράζει απο εδω και απο εκεί.
Ωραίος εεεεε... Τα είχε όλα μέσα σε μια κλούβα και νόμιζε πως τα φροντίζει σωστά.. άκους εκεί ήθελε να τα αφήσει ελεύθερα... Θεέ μου!
Μαριτίνα μπράβο σου που έσωσες έστω τα 4!

Εμένα με αγχώνει το γεγονός ότι μπορεί να έχουν συγγένεια μεταξύ τους... Μήπως να πάρεις και κάποια ακόμα και να φτιάξεις νέα ζευγάρια; Δες μια ενδιαφέρουσα αγγελία: https://community.petbirds.gr/threads/Χαρίζω-τα-3-ζεμπράκια-μου.29401/

Είναι πολύ όμορφα! Και τυχερά επίσης! Να σου ζήσουν! :D

Μήπως να ανέβαζες κάποιες φώτο των υπολοίπων ζεμπρακίων να σωθούν και τα υπόλοιπα από ανθρώπους εδώ μέσα που θα τα φροντίζουν και θα τα αγαπούν πραγματικά;
 
Back
Top