Αναπαραγωγή Τι φύλο είναι τα κοκατίλ, ζευγαρώνουν τέτοια εποχή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ksterg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ksterg

PB New Member
Εγγραφή
8 Μαρ 2009
Μηνύματα
19
Πόλη
Κομοτηνή
Αν και "καναρινάς" αλλάζω γειτονιά γιατί θέλω τα φώτα σας..
΄Ενας φίλος μου έχει χρόνια ένα κοκατίλ που πιστεύει ότι είναι αρσενικό. Πρίν 20 μέρες αγόρασε ένα θηλυκό και περιμένει να ζευγαρώσουν. Παρατήρησε ότι το αρσενικό την πρώτη βδομάδα ούτε γυρνούσε να αντικρίσει το νεοφερμένο, ενώ τώρα είναι δύο ήσυχοι συγκάτοικοι και τίποτε άλλο! Θέλει να μάθει άν μπορείτε να προσδιορίσετε το φύλο στα δύο κοκατίλ απο τις φωτογραφίες και άν μπορούν τέτοια εποχή να ζευγαρώσουν.
Απο ότι ξέρω για τα καναρίνια η εποχή είναι οριακή έως ακατάλληλη.🙄
 

Συνημμένα

  • DSC00444.webp
    DSC00444.webp
    50,6 KB · Προβολές: 111
το πισω ειναι αρσενικο... Το μπροστα νομιζω θηλυκο αλλα δεν ειμαι σιγουρος... Παντως ειναι καταπληκτηκο χρωμα!
 
δεν μπήκαν όλες οι φωτογραφίες
 

Συνημμένα

  • DSC00443.webp
    DSC00443.webp
    48,5 KB · Προβολές: 101
  • DSC00442.webp
    DSC00442.webp
    45,8 KB · Προβολές: 103
αφου δεν εχουν σωστες συνθηκες δεν εχουν ως προταιρεοτητα τους να ζευγαρωσουν... Οποτε...

αλλαγη κλουβιου, προετιμεσια με αυγο ή αυγοτροφη καθημερινα και μετα απο λιγο καιρο μπενει φωλια στις σωστες διαστασεις με πριοανιδι... Μετα το σεπτεμβρη γιατι μεχρι να τα κανει ολα απο την αρχη θα αργισουν και δεν κανει να τα πιασει πτεροροια με αυγα... Και να μαθει τι ηλικα εχει το θηλυκο.. Μετα το 1,5 ετος την βαζουμε για ζευγαρωμα..
 
τα δικα μου παντως εχθες μου εκαναν το 1ο αυγο. κ ειναι στην δευτερη γεννα κατα σειρα.. ζευγαρωνουν ολο τον χρονο αλλα τωρα θελει προσοχη γιατι εχει ζεστη κ θα ταλεπωριθουν τα πουλια..
 
Back
Top