Γενικά Τι φύλο είναι το καναρίνι;

Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
153
Πόλη
Λαμία
μου έδωσαν αυτο το πουλακι για θηλυκό αλλά θέλω να ακούσω μια γνώμη από κάποιον ποιο έμπυρο γιατί δεν μπορώ να διακρίνω φίλο
 

Συνημμένα

  • 20160115_185337.webp
    20160115_185337.webp
    33,4 KB · Προβολές: 172
  • 20160115_185409.webp
    20160115_185409.webp
    48 KB · Προβολές: 123
  • 20160115_185431.webp
    20160115_185431.webp
    36,1 KB · Προβολές: 114
  • 20160115_185455.webp
    20160115_185455.webp
    79,6 KB · Προβολές: 120
μου έδωσαν αυτο το πουλακι για θηλυκό αλλά θέλω να ακούσω μια γνώμη από κάποιον ποιο έμπυρο γιατί δεν μπορώ να διακρίνω φίλο
Καταρχάς είναι πανέμορφο! Λευκή κυρίαρχη και σκουφάτο! Να σου ζήσει! Αν και η γωνία θέασης δεν βοηθάει πολύ δείχνει ότι είναι θηλυκή κάποιος πιο έμπειρος όπως ο Γιάννης μισαλουρης θα σου πει πιο σίγουρα. Πάντως ένα είναι το σίγουρο.. είναι κουκλί!
 
Καταρχάς είναι πανέμορφο! Λευκή κυρίαρχη και σκουφάτο! Να σου ζήσει! Αν και η γωνία θέασης δεν βοηθάει πολύ δείχνει ότι είναι θηλυκή κάποιος πιο έμπειρος όπως ο Γιάννης μισαλουρης θα σου πει πιο σίγουρα. Πάντως ένα είναι το σίγουρο.. είναι κουκλί!
καλησπερα Κώστα σε ευχαριστω πολύ για τα καλά σου λόγια και εγώ για θηλυκό το βλέπω αλλά δεν είμαι ποτέ σίγουρος οταν δεν φαίνεται καθαρά
 
Αν και η γωνία θέασης δεν βοηθάει πολύ δείχνει ότι είναι θηλυκή κάποιος πιο έμπειρος όπως ο Γιάννης μισαλουρης θα σου πει πιο σίγουρα.
Θα συμφωνήσω ως προς το φύλο.
Και σε μένα μοιάζει για θηλυκό και μάλιστα με θαυμάσια στάση κορμού.
Το φτέρωμα όμως που βλέπω μου μοιάζει για πολύ μαλακό και θα χρειαστεί να κάνεις πολύ σωστή την επιλογή του αρσενικού. Προτείνω κίτρινο έντονο με σκληρό φτερό.
Αν γίνει λάθος στο σύντροφό της πολύ πιθανόν να υπάρξουν προβλήματα με κύστες (lamps) των φτερών στους απογόνους.
Προσοχή λοιπόν.

και εγώ για θηλυκό το βλέπω αλλά δεν είμαι ποτέ σίγουρος οταν δεν φαίνεται καθαρά
Εγώ δεν είμαι σίγουρος παρά μόνο όταν δω αυγό 😀
 
Θα συμφωνήσω ως προς το φύλο.
Και σε μένα μοιάζει για θηλυκό και μάλιστα με θαυμάσια στάση κορμού.
Το φτέρωμα όμως που βλέπω μου μοιάζει για πολύ μαλακό και θα χρειαστεί να κάνεις πολύ σωστή την επιλογή του αρσενικού. Προτείνω κίτρινο έντονο με σκληρό φτερό.
Αν γίνει λάθος στο σύντροφό της πολύ πιθανόν να υπάρξουν προβλήματα με κύστες (lamps) των φτερών στους απογόνους.
Προσοχή λοιπόν.


Εγώ δεν είμαι σίγουρος παρά μόνο όταν δω αυγό 😀
καλησπέρα κύριε Γιάννη το αρσενικό που προορίζω για την κοπέλα κίτρινο έντονο με κόκκινα μάτια είναι. Για το φτέρωμα δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν ξερω να το ξεχωρίζω και τόσο καλά
 
Το αρσενικο σαν χρωμα καλο ειναι απλως πρεπει να δεις το φτερωμα. Το φτερωμα ειναι ενα απο τα πιο σημαντικα πραγματα ωστε να βγαλει καλους απογονους το ζευγαρι σου και πρεπει κατα την γνωμη μου να το επιλεξεις σωστα.
 
Το αρσενικο σαν χρωμα καλο ειναι απλως πρεπει να δεις το φτερωμα. Το φτερωμα ειναι ενα απο τα πιο σημαντικα πραγματα ωστε να βγαλει καλους απογονους το ζευγαρι σου και πρεπει κατα την γνωμη μου να το επιλεξεις σωστα.
Το αρσενικο σαν χρωμα καλο ειναι απλως πρεπει να δεις το φτερωμα. Το φτερωμα ειναι ενα απο τα πιο σημαντικα πραγματα ωστε να βγαλει καλους απογονους το ζευγαρι σου και πρεπει κατα την γνωμη μου να το επιλεξεις σωστα.
Σε ευχαριστω πολύ μανο! Τώρα όσο για το φτέρωμα θα το διαπιστώσω στην πορεια αν έκανα σωστή επιλογή
 
Καλησπέρα παιδιά σήμερα είδα οτι το καναρίνι αλλαζει φτερά μάλλον είναι από την αλλαγη περιβάλλοντος και φωτισμού ελπίζω να επανέλθει γρήγορα και να μην πάει χαμένη η χρονια
 
Δλδ, σε τι φάση βρίσκεται; Φτερά ή πούπουλα; Ξέρεις τι μήνα γεννήθηκε το πουλάκι και σε τις συνθήκες θερμοκρασίας και φωτισμού το κρατούσαν πριν περιέλθει σε εσένα;
Πόσο καιρό την έχεις;
 
Δλδ, σε τι φάση βρίσκεται; Φτερά ή πούπουλα; Ξέρεις τι μήνα γεννήθηκε το πουλάκι και σε τις συνθήκες θερμοκρασίας και φωτισμού το κρατούσαν πριν περιέλθει σε εσένα;
Πόσο καιρό την έχεις;
δεν γνωρίζω ακριβός τις συνθήκες που το ειχε το πουλακι!
σαν πούπουλα από το στήθος είναι μικρά που μάλλον λόγο της αλλαγής είναι δεν ξερω μακάρι να το προλάβω.
εγώ το πουλακι το έχω μια βδομαδα...
την τρίτη μέρα ειδα πούπουλα στο κλουβι
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Κατα την γνωμη μου ασε το πουλακι ησυχο λιγες μερες μην το μετακινεις καθολου και ταισε το καλα.. Και θα δεις σε λιγες μερες αμα το προλαβες η οχι. Κατα την γνωμη μου παντα
 
Αν μπορείς να μάθεις τα στοιχεία που σε ρώτησα θα μπορούμε, αναλόγως και της πορείας του καναρινιού, να μιλήσουμε, αποκλείσουμε, δώσουμε συμβουλές ώστε να προλάβουμε την πτερορροια.
Πχ. Αν το πουλάκι το είχαν έξω κι εσυ μέσα, ίσως εχει αρχίσει να μπερδεύεται το βιολογικό του ρολόι.
Όπως και να χει, δώσε του τροφές πλούσιες σε βιταμίνες Β και αυγό που είναι θρεπτικό, ώστε να αναπληρώσει σύντομα τα χαμένα του πούπουλα.
 
Αν μπορείς να μάθεις τα στοιχεία που σε ρώτησα θα μπορούμε, αναλόγως και της πορείας του καναρινιού, να μιλήσουμε, αποκλείσουμε, δώσουμε συμβουλές ώστε να προλάβουμε την πτερορροια.
Πχ. Αν το πουλάκι το είχαν έξω κι εσυ μέσα, ίσως εχει αρχίσει να μπερδεύεται το βιολογικό του ρολόι.
Όπως και να χει, δώσε του τροφές πλούσιες σε βιταμίνες Β και αυγό που είναι θρεπτικό, ώστε να αναπληρώσει σύντομα τα χαμένα του πούπουλα.
το πουλακι είχε περάσει πτεροροια από ότι μου είπε και είναι σε κλειστή εκτροφή! Απλά από ότι ξερω αυτος που το είχε έχει διαφορετικές ώρες φωτισμού ίσως το επηρέασε αυτο!
 
Κι γω θηλυκό θα πω!

Γιάννη ο συνδυασμός Σκουφάτο λευκό κυρίαρχο με μαύρο Χ κίτρινο αρσενικό με κόκκινα μάτια τι απογόνους θα έχει;
 
Γιάννη ο συνδυασμός Σκουφάτο λευκό κυρίαρχο με μαύρο Χ κίτρινο αρσενικό με κόκκινα μάτια τι απογόνους θα έχει;
Εκτός θέματος...
Σίγουρα τα μελανικά στοιχεία πάνω στο λευκό κυρίαρχο καναρίνι κρύβουν γενετικό υλικό που μπορεί άνετα να εκθέσει κάθε πρόβλεψη... όπως επίσης και το γενετικό ιστορικό του κίτρινου.
Εικάζω πως τα μισά θα είναι κίτρινα και ευελπιστώ να είναι καθαρά από μελανικά στοιχεία αν και το θεωρώ αρκετά δύσκολο. Τα υπόλοιπα μισά παρδαλά λευκά... όλα όμως φορείς του κόκκινου ματιού.
 
.. όλα όμως φορείς του κόκκινου ματιού.

Aυτό μόνον στην περίπτωση που το κόκκινο μάτι προέρχεται απο την μετάλλαξη ΦΑΙΟ . Συνήθως χρησιμοποιείται (για πολλούς λόγους) η μετάλλαξη ΣΑΤΙΝΕ για κόκκινα μάτια στα λιποχρωμικά και σ' αυτή την περίπτωση ΟΛΑ τα θηλυκά θα είναι κοκκινομάτικα. :)
 
Aυτό μόνον στην περίπτωση που το κόκκινο μάτι προέρχεται απο την μετάλλαξη ΦΑΙΟ . Συνήθως χρησιμοποιείται (για πολλούς λόγους) η μετάλλαξη ΣΑΤΙΝΕ για κόκκινα μάτια στα λιποχρωμικά και σ' αυτή την περίπτωση ΟΛΑ τα θηλυκά θα είναι κοκκινομάτικα. :)
Ευχαριστούμε Μάκη... σωστά στοχευμένη η παρατήρησή σου.
 
Κατα την γνωμη μου ασε το πουλακι ησυχο λιγες μερες μην το μετακινεις καθολου και ταισε το καλα.. Και θα δεις σε λιγες μερες
το πουλακι είχε περάσει πτεροροια από ότι μου είπε και είναι σε κλειστή εκτροφή!
καλή σου μέρα,Θανάση! Πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι.. Το κορίτσι σου!
κατά την ταπεινή μου γνώμηκαι βάσει των όσων διάβασα(.. Κλειστή εκτροφή),το κορίτσι μάλλον χάνει φτερά λόγω της αλλαγής συνθηκών και περιβάλλοντος. όπως πολύ σωστά γράφει και ο Μάνος, φρόντισε τώρα στην αρχή την διατροφή της, προσπάθησε να μην την ενοχλείτε με το παραμικρό, δώσε της χρόνο να συμβιβαστεί με το χώρο σου και πιστεύω όλα καλά θα πάνε!
και να μας ενημερώνεις,ότι κι αν δεις..👍
 
καλή σου μέρα,Θανάση! Πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι.. Το κορίτσι σου!
κατά την ταπεινή μου γνώμηκαι βάσει των όσων διάβασα(.. Κλειστή εκτροφή),το κορίτσι μάλλον χάνει φτερά λόγω της αλλαγής συνθηκών και περιβάλλοντος. όπως πολύ σωστά γράφει και ο Μάνος, φρόντισε τώρα στην αρχή την διατροφή της, προσπάθησε να μην την ενοχλείτε με το παραμικρό, δώσε της χρόνο να συμβιβαστεί με το χώρο σου και πιστεύω όλα καλά θα πάνε!
και να μας ενημερώνεις,ότι κι αν δεις..👍
Καλημέρα Δημήτρη το εβαλα μερικές μέρες σε καραντίνα και τώρα το έχω μαζί με τα άλλα θηλυκά στην κλουβα!
πιστεύω να συνέλθει και να μην χάσει την αναπαραγωγικη περίοδο...
 
Back
Top