Αναπαραγωγή Τι φύλο είναι το λουτίνο κοκατίλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stavris
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stavris

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2021
Μηνύματα
12
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας!Έχω στη κατοχή μου δυο κοκατιλ, ένα αρσενικό νορμάλ γκρευ(ξεχωρίζει εύκολα το φυλο) και ένα λουτινακι που είναι αρκετά χαδιαρικο ,ήσυχο με μονότονο σφυριγμα-καλεσμα.Εχει μέσα στα φτερά σαν κιτρινες μπάρες αλλά όχι βουλες..
Έχει δακτυλίδι του 19 ,που σημαίνει ότι είναι τουλάχιστον 1,5 χρόνων.Γενικα ψάχνοντας σε παλιά θέματα κλείνω περισσότερο σε θηλυκό παρά σε αρσενικό.Στο πετ από μου το πούλησαν για αρσενικό αλλά εννοείται δεν ήταν σίγουρος..
Εδώ και μια φωτογραφία από φτερό που επεσε σήμερα ..
[automerge]1618072796[/automerge]
IMG-010d654335feb3057f52359aeac6f936-V.webp
[automerge]1618072870[/automerge]
IMG-cc4ca209ab3ab0ba38f9bfbfefd4da0e-V.webp
[automerge]1618072925[/automerge]
IMG-b584e4e74198ce2bdd3a6b1062b54b2f-V.webp
 
Είναι και τα δύο πανέμορφα. Όπως τα περιγράφεις ακούγεται για θηλυκό. Η οπτική διάκριση φύλου είναι σχεδόν αδύνατη σε αυτήν την μετάλλαξη. Μου μοιάζει για περλ λουτίνο.
 
Είναι και τα δύο πανέμορφα. Όπως τα περιγράφεις ακούγεται για θηλυκό. Η οπτική διάκριση φύλου είναι σχεδόν αδύνατη σε αυτήν την μετάλλαξη. Μου μοιάζει για περλ λουτίνο.
Επίσης όταν του μιλάω σκύβει και αρχίζει να κάνει έναν ήχο κλάμα, που κάπου διάβασα ότι το κάνουν τα θηλυκά που θέλουν να ζευγαρώσουν..
Επίσης το αρσενικό για αρσενικό δεν ακούγεται καθόλου ,που και που κάνει και αυτό μονότονο ήχο..
[automerge]1618073476[/automerge]
IMG-252f28bc4bd8b7502b298c413f09b45e-V.webp
 
Επίσης όταν του μιλάω σκύβει και αρχίζει να κάνει έναν ήχο κλάμα, που κάπου διάβασα ότι το κάνουν τα θηλυκά που θέλουν να ζευγαρώσουν..
Μπορούμε να το δούμε σε βίντεο?

Επίσης το αρσενικό για αρσενικό δεν ακούγεται καθόλου ,που και που κάνει και αυτό μονότονο ήχο..
Το χρώμα αυτό δηλώνει αρσενικό 100%. Και άχνα να μην βγάζει δεν μπορεί να είναι τίποτε άλλο πέρα απο αρσενικό.
 
Μπορούμε να το δούμε σε βίντεο?


Το χρώμα αυτό δηλώνει αρσενικό 100%. Και άχνα να μην βγάζει δεν μπορεί να είναι τίποτε άλλο πέρα απο αρσενικό.
Για το αρσενικό θα συμφωνήσω, απλά μου κάνει τρομερή εντύπωση ότι τα δικά μου κοκατιλ είναι σαν να μην έχω πουλια στο σπίτι, ενώ οι περισσότεροι λένε για τα αρσενικά ότι τους παίρνουν τα αυτιά...Κατά τ αλλά, τρώνε, κάνουν πτήσεις είναι υγιεστατα .
Βιντεάκι δεν έχω αλλά αν καταφέρω να βγάλω κάποια στιγμή, θα ποστάρω.Εννοειτε ότι φύλο είναι τα αγαπαμε και τα σεβόμαστε .
 
θα ήθελα επίσης την άποψη από άτομα που μπορεί να γνωρίζουν.
Πρώτα απέκτησα το λουτινακι(Πικα) και μετά κάποιο διάστημα του εφερα για παρεα το γκριζακι. Μετά κάποιο διάστημα που τα είχα χωριστά ,έβαλα το γκριζακι στο κλουβί του λουτινο. Απο τότε τρώνε από κοινά μπολ,κάνουν μαζί πτήσεις, παίζουν με κοινά παιχνίδια και από καβγάδες μόνο μικρούς-σπανιους για την θέση που θα πάρουν στη πατηθρα .Το θέμα μου είναι ότι δεν χαιδευονται-καθαριζονται καθόλου,δεν δείχνουν ενδιαφέρον το ένα για το άλλο αναπαραγωγικα(Δεν υπάρχει φλερτ). Ανέβασα και φωλιά, αλλά τη φοβούνται. Υπάρχει περίπτωση να είναι αντίθετο φύλο και να συμπεριφέρονται τόσο αδιάφορα στο θέμα ζευγαρώματος;
 
Υπάρχει περίπτωση να είναι αντίθετο φύλο και να συμπεριφέρονται τόσο αδιάφορα στο θέμα ζευγαρώματος;
Σαφώς κι υπάρχει αυτη η περίπτωση. Το λευκό τι ήχους βγάζει γενικα;
 
Σαφώς κι υπάρχει αυτη η περίπτωση. Το λευκό τι ήχους βγάζει γενικα;
Βγάζει ΜΟΝΟ το κλασσικό ήχο των θηλυκών κοκατιλ που υπάρχει και στο YouTube. Επίσης το δάγκωμα της οταν θέλει να μου πει στοπ ,είναι πολύ πιο απαλό από του αρσενικου.Κανενα από τα δύο δεν παίρνει τη στάση που μοιάζει με καρδιά. Το εντυπωσιακό σε όλη τη φάση είναι κυρίως ότι το γκριζακι δεν έχει ούτε αυτός τα κλασσικά χαρακτηριστικά αρσενικου.Οποτε με μπερδεύει για το λουτινακι.
 
Back
Top