Αναπαραγωγή Τι φύλο είναι το albino budgie μου;

Giorgos0247324

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2020
Μηνύματα
6
Πόλη
Ιωάννινα
Καλησπέρα... Εχω 2 μπατζι...
Το ενα κλασικο πρασινο και σιγουρα θηλυκό... Το αλλο αλμπινο και μαλλον αρσενικο... Ταιζονται στο στομα και φιλιούνται και λεω τωρα εγω ειναι σημαδι οτι θα ζευγαρώσουν; αν ναι τοτε ειναι σίγουρα αρσενικο το αλαμπινο... Επισης εχω φωλια και τα παντα ολα... Ο χαλινος του αλμπινο δεν φαίνεται και πολυ καλα δηλαδη τι φύλλο ειναι... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
 
Καλησπέρα και σε εσένα, μια φωτογραφία από το παπαγαλακι σου θα βοηθούσε τα μέλη να καταλάβουν καλύτερα..όταν έχεις χρόνο ανέβασε την 🙂 εάν είσαι σίγουρος πως το πράσινο είναι θηλυκό τότε ειναι πολύ πιθανόν το άλλο να είναι αρσενικό αλλά μια φωτογραφία για σιγουριά δεν θα πείραζε.
 
Γεια σου Γιώργο. Tα albino και γενικά τα -ινο (λουτίνο) είναι ίσως λίγο πιο δύσκολα στο να ξεχωρίσουμε το φύλο οπτικά αλλά χωρίς φωτο κοντινή καθαρή ανφας και στο φως της ημέρας δεν γίνεται τίποτα σίγουρα.
 
Γεια σου Γιώργο. Tα albino και γενικά τα -ινο (λουτίνο) είναι ίσως λίγο πιο δύσκολα στο να ξεχωρίσουμε το φύλο οπτικά αλλά χωρίς φωτο κοντινή καθαρή ανφας και στο φως της ημέρας δεν γίνεται τίποτα σίγουρα.
Εντάξει φιλε μου αυριο θα βγαλω φώτο κοντινή.. Αλλα πριν που το επιχείρησα μου ελεγε πολυ μεγαλο αρχειο κατι τετοιο και δεν με άφησε να την ποσταρω
 
Γεια σου Γιώργο. Tα albino και γενικά τα -ινο (λουτίνο) είναι ίσως λίγο πιο δύσκολα στο να ξεχωρίσουμε το φύλο οπτικά αλλά χωρίς φωτο κοντινή καθαρή ανφας και στο φως της ημέρας δεν γίνεται τίποτα σίγουρα.
20200428_091001.webp
 
Νομίζω πως είναι αρσενικό. Η φωτογραφία όμως είναι με χαμηλή ανάλυση και το φως κάπως περίεργο (έχεις το φως απο το παράθυρο κόντρα στο φακό σου ενώ έπρεπε να είναι πίσω απο τον φακό) ακριβώς στο σημείο που ήθελα να δω, τα ρουθούνια. Αν θέλεις βγάλε μερικές ακόμη καλύτερες.
 
@Φοίβος περιμένω φιλε να μου πεις και για τα δυο τι πιστεύεις αλλα πιο πολυ για το αλμπινο... Ξαναλεω οτι ταιζονται για την ακρίβεια το πράσινο ταιζει το άσπρο
 

Συνημμένα

  • received_1596700907172998.webp
    received_1596700907172998.webp
    225,1 KB · Προβολές: 20
  • received_4118441344840515.webp
    received_4118441344840515.webp
    168,5 KB · Προβολές: 18
Πιστεύω πως είναι και τα δύο θηλυκά. :) Το πράσινο μεγαλύτερο σε ηλικία απο το ασπρο. Το τάισμα δεν δείχνει και πολλά και τα θηλυκά μπάτζι είναι δυναμικά πουλιά, θα έλεγα το κυρίαρχο φύλο.
 
Back
Top