Γενικά Τι φύλο είναι το Lovebird μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης foivos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

foivos

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιουν 2009
Μηνύματα
16
Πόλη
Αθήνα
αυτό ειναι το πουλί που μου χαρίσανε και νομιζω πως ειναι θηλυκό μετά απο ερευνα και πολές ερωτήσεις δεξία αριστερα

δεν μπορω αλλιως να βαλω φωτογραφίες
[x]
 

Συνημμένα

  • user5987_pic10727.webp
    user5987_pic10727.webp
    11,1 KB · Προβολές: 75
  • user5987_pic10728.webp
    user5987_pic10728.webp
    16,3 KB · Προβολές: 67
Μπάμπη γιατί λες ότι είναι θηλυκό; Στα Lovebirds δεν είναι εμφανές το φύλο τους... μπορείς βέβαια να το καταλάβεις απ' την απόσταση που έχουν τα κόκαλά τους στην λεκάνη, αλλά χρειάζεται μέτρο σύγκρισης, πείρα και πολλές φορές μπορεί να βγει λάθος συμπέρασμα. Η πιο σίγουρη μέθοδος για να το καταλάβεις είναι το test dna ή η ενδοσκοπική εξέταση.

Πάντως, μπορείς να πάρεις δεύτερο πουλάκι κι ας είναι του ίδιου φύλου, εκτός αν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή. Κι ας είναι του ίδιου φύλου δένονται και συπεριφέρονται σαν ζευγάρι (ταϊζει το ένα το άλλο κ. Ο. Κ.).
 
απο χθες μεχρι σημερα ψάχτηκα αρκετα και εμαθα αυτο που λες για την αποσταση των οστων που εχουν τα θηλυκα σε σχεση με τα αρσενικα πριν λιγο πηγα και πηρα κλουβι τροφη και ενα αρσενικο του οποιου την φωτο θα την ανεβασω για να μου πειτε την γνώμη σας.
Ελπίζω τα 40 euro που εδωσα για το αρσενικο να αξιζουν.

το μπροστα ειναι αυτο που αγορασα

νατος και ο φοιβος
 

Συνημμένα

  • user5987_pic1.webp
    user5987_pic1.webp
    32 KB · Προβολές: 80
  • user5987_pic2.webp
    user5987_pic2.webp
    17,4 KB · Προβολές: 69
  • user5987_pic3.webp
    user5987_pic3.webp
    22,2 KB · Προβολές: 72
  • user5987_pic4.webp
    user5987_pic4.webp
    24,8 KB · Προβολές: 73
Πρέπει να ξέρεις για να το κάνεις αυτό στην λεκάνη αλλα πάλη και να ξέρεις υπάρχουν πάρα πολές πιθανότητες λάθους... Μόνο το τέστ DNA μας διαφοτίζει σίγουρα!
 
δεν ξερω αν κανω λαθος αλλα ολοι οι αλλοι με dna βρίσκουν το φυλο;
και αν ναι τοτε που να απευθυνθούμε για να κανουμε dna ;
ελπιζω να μην μου κανεις πλακα!
 
Να τα χαιρεσαι Μπαμπη, ειναι παρα πολυ ομορφα

Διαβασε και αυτα για να τα εχεις ευτυχισμενα και υγειη😉

https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/

https://community.petbirds.gr/threads/Πως-είναι-η-καθημερινότητα-με-τους-παπαγάλους-μας.4148/

Σε περιπτωση που χρειαστει...: https://community.petbirds.gr/threads/Τα-lovebirds-μου-τρώνε-επιτέλους-φρούτα.9757/


Ομως δεν καταλαβαινω τι εννοεις με αυτο..:

Ελπίζω τα 40 euro που εδωσα για το αρσενικο να αξιζουν.
 
εννοώ να μην έκανα καμιά βλακεία και πήρα λάθος ή πολύ ακριβό πουλί

αν γνωρίζεις απο τιμες πεσμου
κυκλοφορούν πολα ΛΑΜΟΓΙΑ στον χώρο
 
δεν ξερω αν κανω λαθος αλλα ολοι οι αλλοι με dna βρίσκουν το φυλο;

Ποιοι άλλοι; Αυτοί που τα πουλάνε; Δεν γνωρίζω τι κάνει ο καθένας. Απ' την στιγμή που δεν έχει κάποιο στοιχείο (το πουλί) στην εμφάνισή του που να μπορεί να προσδιορίσει το φύλο του (πέρα από την απόσταση που έχουν μεταξύ τους τα οστά στη λεκάνη), δεν μπορείς να είσαι βέβαιος.

και αν ναι τοτε που να απευθυνθούμε για να κανουμε dna ;

https://community.petbirds.gr/threads/Πως-γίνεται-το-dna-test-στα-πουλιά.5418/

ελπιζω να μην μου κανεις πλακα!

Δεν σου κάνουμε καμία πλάκα.
 
Να χαιρεσαι και τα δυο Lovebirds σου! Την καραντινα την τηρησες πριν βαλεις το δευτερο Lovebird μεσα στο κλουβι; Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης Γνωριστηκαν τα δυο πουλια μεταξυ τους να δεις αν οντως ταιριαζουν; Το ενα αν βλεπω καλα το φτερωμα του ειναι λιγο φαγωμενο!Γιατι;
Και παλι να σου ζησουν!
 
Τα φρουτα και λαχανικα τα βαζουμε μεσα στο κλουβι και τα απομακρυνουμε σε 2-3 ωρες το πολυ, ειδικα τωρα που ειναι καλοκαιρι διοτι χαλανε ευκολα λογω της ζεστης και βαζεις τα πουλια σε κινδυνο αν τα φανε χαλασμενα. Το λεω γιατι στις φωτο αυτα που βλεπω φαινονται σαν χθεσινα. 😉
 
Κι εγω μολις τωρα παρατηρησα οτι τους εχεις φωλια😱

Ειναι υπερβολικα νωρις αφου μολις τωρα γνωριστηκαν και περα απο αυτο ειναι και λαθος η εποχη...
Να την βγαλεις..
Ασε που δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για την καλη τους υγεια κι αν θα αντεξουν διαδικασια αναπαραγωγης..
 
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες.
Σκεφτομαι να μην τα βαλω σε καραντινα γιατι ειδη απο την πρωτη στιγμη τα εβαλα μαζι και αν καποιο ειναι αρωστο πιστευω πως θα εχει καλισει ειδη και το αλλο.
Τα σπασμενα φτερα τα ειχαν τα πουλια και αυτο που αγορασα αλλα και το αλλο
Οσο για την φωλια αν ειναι τοσο σοβαρο να την βγαλω εγω την πηρα για να μπαινουν μεσα το βραδυ και να μην ενοχλουντε, μεχρι στιγμης δεν εχουν μπει ακομα μεσα στην φωλια.
Τα φρουτα και τα λαχανικα τα εβαλα το μεσιμερι και θα τα βγαλω καλου κακου.
Ελπίζω τα πουλια να πανε καλα και να μην εχουν προβλημα και ολα να πανε καλά.
 
Αν τα πηρες απο το ιδιο πετ υπαρχει ενδεχομενο να ειναι και αδερφια οποτε τιθεται θεμα αιμομιξιας...
Εχουν δαχτυλιδι; Αν ναι κοιταξε το και γραψε τι γραφει για να μαθουμε..
Τα φτερα μην ανησυχεις θα ειναι απο την ταλαιπωρια η απο αψιμαχιες στην κλουβα... Θα βγαλουν καινουρια..
 
δαχτυλίδι εχει μονο αυτο που αγορασα το αλλο μου το χαρισε φιλος που το επιασε στο μπαλκονι του
αύριο θα σου γραψω τη γράφει το δαχτυλιδι του ενος τωρα δεν θελω να τα ανισυχισω.
 
εγω την πηρα για να μπαινουν μεσα το βραδυ και να μην ενοχλουντε, μεχρι στιγμης δεν εχουν μπει ακομα μεσα στην φωλια.

Μπάμπη βγάλτην. Φωλιά βάζουμε μόνο κατά την περίοδο της αναπαραγωγής, δεν χρειάζεται να τους την έχεις μόνιμα. 😉
 
οκ θα την βγαλω την φωλια
αλλα θελω να ρωτησω ποτε ειναι η περιοδος αναπαραγωγης;
 
οκ θα την βγαλω την φωλια
αλλα θελω να ρωτησω ποτε ειναι η περιοδος αναπαραγωγης;

Aνοιξη(τελη Φεβρουαριου-τελη Μαιου) και το Φθινοπωρο. Για να τα βαλεις ομως για ζευγαρωμα πρεπει να χεις κανει και την καταλληλη διατροφικη προετοιμασια.

Αυτο που εβαλες σημερα στο κλουβι παντως δεν φαινεται και πολυ καλα.Αν διακρινω καλα εχει μια μικρη αραιωση πανω απο το ραμφος και ειναι υπερβολικα αδυνατο.
 
Back
Top