Γενικά Τι χαρτιά μπορώ να βγάλω για το κοκατίλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης loukorr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

loukorr

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2021
Μηνύματα
46
Πόλη
Χανιά
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω τι χαρτιά (και πώς) μπορώ να βγάλω για τον παπαγάλο (κοκατιλ) μου, καθώς από το πετ ΣΟΠ πού τον αγόρασα δεν μου έδωσαν τπτ . Επίσης ο παπαγάλος μου δεν έχει δαχτυλίδι
 
Τα κοκατίλ δεν είναι προστατευόμενο είδος και δεν χρειάζονται ούτε υπάρχουν "χαρτιά" νομιμότητας. Γενικά δεν υπάρχουν χαρτιά νομιμότητας με αυτήν την έννοια. Υπάρχει το πιστοπιοητικό CITES I ή II για προστατευόμενα είδη μόνο. Και δεν βγαίνει εύκολα, χρεειάζεται να είσαι εγγεγραμμένος στο υπουργείο ως εκτροφέας.
 
Αλλά ένα κοκατιλ που δεν έχει δαχτυλίδι είναι νόμιμο
 
@Tony Forpus Τι δεν κατάλαβα
[automerge]1632238048[/automerge]
Σορι κατάλαβα το μνμ δεν ήταν για εδώ
[automerge]1632238126[/automerge]
@Panosfros απλά για να μπορώ να ταξιδέψω και ναι είμαι νόμιμος και σε περίπτωση που τον χάσω να έχω αποδεικτικά στοιχεία ότι είναι δικός μου
 
Οταν θα χρειαστει να ταξιδεψεις στο εξωτερικο θα ρωτησεις στο μέσον(πλοιο,αεροπλανο,λεωφορειο) αν απαιτείται πιστοποιητικό υγειας και αν ναι θα μιλησεις με καποιον πτηνιατρο για το πως κτλ.
 
απλά για να μπορώ να ταξιδέψω και ναι είμαι νόμιμος και σε περίπτωση που τον χάσω να έχω αποδεικτικά στοιχεία ότι είναι δικός μου
Για ταξίδια στο εσωτερικό της χώρας δεν πρόκειται κάποιος να σου ζητήσει κάποιο πιστοποιητικό.
Για το εξωτερικό κάθε χώρα έχει την δική της νομοθεσία.
Σε περίπτωση που τον χάσεις ή σου τον κλέψουν διάβασε εδώ πώς μπορείς να αποδείξεις ότι ο παπαγάλος είναι δικός σου.
 
Στο παρακάτω link λέει πληροφορίες σχετικές για μετακίνηση στο εξωτερικό με το κατοικίδιο. Αφορά για σκύλος, γάτες και κουνάβια. Ωστόσο σε ξεχωριστό λινκ αναφέρει ποιες είναι οι προδιαγραφές για κάθε χώρα της Ευρώπης προκειμένου να ταξιδέψει κάποιος με κάποιο άλλο κατοικίδιο. Αν ψάχνει κάποιος κάτι σχετικό με το θέμα, μπορεί να βρει πληροφορίες εδω:
 
Back
Top