Γενικά Τι χρειάζεται να αγοράσω πριν πάρω Budgie;

Το συγκεκριμένο κλουβί νομίζω ότι είναι κατάλληλο για μεγαλύτερες ράτσες παπαγάλων και έχει διάκενο μεγαλύτερο των 1,27 εκατοστών που είναι το μέγιστο επιτρεπτό για μπάτζι. Πριν προχωρήσεις σε αποιαδήποτε αγορά κλουβιού σιγουρέψου για το διάκενο. Επίσης απέφυγε στρογγυλά κλουβιά. Το κοκταίηλ φρούτων δεν είναι απαραίτητο.Αντί για φρουτιέρα μπορείς να αγοράσεις το ειδικό μανταλάκι για φρούτα και λαχανικά το οποίο το βρίσκω πιο πρακτικό. Καθρέφτη μην βάλεις, περισσότερα προβλήματα δημιουργεί παρά καλό κάνει. Οι υπόλοιπες επιλογές σου είναι πολύ καλές και δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι άλλο.
 
Καλημέρα Ιωάννα και με το καλό να πάρεις το παπαγαλάκι σου.
Γενικά έχεις κάνει σωστές επιλογές, κλλά όπως σου είπε και ο Γιάννης, να αποφύγεις τον καθρέφτη γιατί μόνο κακό θα του κάνει.
Επίσης να ξέρεις ότι οι παπαγάλοι είναι αρκετά κοινωνικοί και δεν μπορούν να ζουν μόνοι τους.
Αν έχεις σκοπό να ασχολείσαι αποκλειστικά μαζί του κάποιες ώρες τότε δεν χρειάζεται να πάρεις δεύτερο.
Αν όμως το πρόγραμμα σου είναι γεμάτο και θα το βλέπεις μόνο 1 ώρα την ημέρα και μετά θα είναι μόνο του, τότε καλύτερα να πάρεις δύο :)
Το κοκτέιλ φρούτων δεν χρειάζεται, καλύτερα να το αντικαταστήσεις με καρβουνάκι (ενεργό άνθρακα), -τα πουλάνε στα pet shop-.
Αυτό θα το έχεις σε ένα μπολάκι στο κλουβί του και θα φάει σε περίπτωση που κάτι το πειράξει στο στομάχι, επίσης βοηθάει σε περίπτωση δηλητηρίασης.
Επίσης μπορείς να πάρεις άμμο για τον πάτο του κλουβιού, για υπόστρωμα, εκτός αν βάζεις χαρτί κουζίνας!
Απλά το χαρτί κουζίνας προσωπικά το αλλάζω καθημερινά, ενώ τις φορές που θα βάλω άμμο αντέχει 5,6 μέρες και φαίνεται καθαρό χωρίς οσμές (απλά προσωπικά με βολεύει το χαρτί κουζίνας).
Κάτι άλλο τώρα που πρόσεξα είναι η ταίστρα που έχεις επιλέξει.
Εκτός του ότι δεν χρειάζεται γιατί όποιο κλουβί και να πάρεις θα το έχει στον βασικό του εξοπλισμό, προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο εσωτερικές ταίστρες που μπαίνουν στο κάγκελο και είναι ουσιαστικά σαν μπολ.
Νιώθω ότι είναι πολύ πιο βολικά για το πουλάκι.
Να σου πω την αλήθεια μου κακοφαίνεται που βλέπω και το πουλάκι μέσα στο "καλάθι αγορών".
Καλύτερα το πουλάκι που θα πάρεις να πας και να το διαλέξεις η ίδια από κοντά για να είσαι σίγουρη για την κατάσταση της υγείας του.
Δηλαδή να προσέξεις να έχει λαμπερό φτέρωμα και ματάκια, καθαρά πόδια και ράμφος και να είναι ζωηρό.
Σαν είδος είναι εύκολο στην εκπαίδευση, αλλά όσο πιο μικρό είναι σε ηλικία, τόσο πιο εύκολα θα σε μάθει.
Είμαι υπέρ του να πάρεις από εκτροφέα γιατί από το pet shop δεν ξέρεις τι φοβίες μπορεί να έχει αποκτήσει πριν έρθει στα χέρια σου.
Προς το παρόν αυτά μου έρχονται στο μυαλό.
Με το καλό να αποκτήσεις τον νέο σου φίλο :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
To μόνο που θα προσθέσω είναι η έμφαση σε κάτι που είπε η Ηλέκτρα πιο πανω.

"Είμαι υπέρ του να πάρεις από εκτροφέα γιατί από το pet shop δεν ξέρεις τι φοβίες μπορεί να έχει αποκτήσει πριν έρθει στα χέρια σου."

Γνώμη μου και μετά από τοσα χρόνια στα πετ σοπ να αποφεύγουμε τις αγορές απο πετ σοπ μήπως κι αυτά αποφασίσουν να σταματήσουν να πουλάνε ψυχές "με το σακούλι" χωρίς να τα προσέχουν.
 
γεια σας και παλι... Εχετε δικιο για το παπαγαλακι στο καλαθι αγορων (ειναι πολυ ασχημο) αλλα ηταν το μονο pet shop που βρηκα να πουλανε και ζωακια...
διαβαζοντας το φορουμ εμαθα και για τους εκτροφεις και μαλον θα τους προτιμησω...
κατι ακομα που ηθελα να ρωτησω... Τα παιδακια μου 6 και 4 χρονων ειναι λιγο φασαριοζικα και βασικα δικη τους ιδεα ηταν ενα πιο ζωντανο κατοικιδιο (εχουμε ψαρακια προς το παρων)
Υπαρχει περιπτωση το παπαγαλακι να τρομαζει πολυ; ξερω οτι τα καναρινια πεθαινουν σε αποτομο θορυβο.
 
γεια σας και παλι... Εχετε δικιο για το παπαγαλακι στο καλαθι αγορων (ειναι πολυ ασχημο) αλλα ηταν το μονο pet shop που βρηκα να πουλανε και ζωακια...
διαβαζοντας το φορουμ εμαθα και για τους εκτροφεις και μαλον θα τους προτιμησω...
κατι ακομα που ηθελα να ρωτησω... Τα παιδακια μου 6 και 4 χρονων ειναι λιγο φασαριοζικα και βασικα δικη τους ιδεα ηταν ενα πιο ζωντανο κατοικιδιο (εχουμε ψαρακια προς το παρων)
Υπαρχει περιπτωση το παπαγαλακι να τρομαζει πολυ; ξερω οτι τα καναρινια πεθαινουν σε αποτομο θορυβο.
Οι παπαγάλοι είναι αρκετά φωνακλάδικα ζώα από μόνα τους, άρα μια χαρά θα ταιριάξει στο σμήνος σας 😛
Αρκεί βέβαια να μάθουν τα παιδιά να μην κάνουν απότομες κινήσεις κοντά του γιατί εκεί σίγουρα θα τρομάξει!
Είναι μια καλή ευκαιρία να μάθουν και τα παιδάκια τι σημαίνει σεβασμός προς τα ζώα :)
Μπράβο που άλλαξες γνώμη και θα προτιμήσεις εκτροφέα και γενικά κάνεις μια πολύ σωστή αρχή :)
 
Οι παπαγάλοι είναι αρκετά φωνακλάδικα ζώα από μόνα τους, άρα μια χαρά θα ταιριάξει στο σμήνος σας 😛
Αρκεί βέβαια να μάθουν τα παιδιά να μην κάνουν απότομες κινήσεις κοντά του γιατί εκεί σίγουρα θα τρομάξει!
Είναι μια καλή ευκαιρία να μάθουν και τα παιδάκια τι σημαίνει σεβασμός προς τα ζώα :)
Μπράβο που άλλαξες γνώμη και θα προτιμήσεις εκτροφέα και γενικά κάνεις μια πολύ σωστή αρχή :)

εκτος απο το σεβασμος προς τα ζωα ισως μαθουν και τον σεβασμο προς την υπολοιπη πολυκατοικια... 😀
εννοειται οτι προτιμω εκτροφεα για να ξερω περισσοτερα... Ειχα στο μυαλο μου οτι θα το παρω κ οτι βγει, αρσενικο/θυληκο ηρεμο/αγριο...
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
Η παραγγελία εγινε! Ο εκτροφεας μου ζητησε 30 ευρω! στη θεσσαλονικη σε pet shop 20! Εγω το πηρα 13,50!
το συγκεκριμενο κλουβι που αγορασα για 22 ευρω, εδω μου το πουλουσανε 42!
τι γινεται ρε παιδια με τις τιμες; οτι θελει ο καθενας πουλαει; τσατιστηκα λιγο και τα πηρα ολα μεσω της ιστοσελιδας που βρηκα.
τι κανω μολις φτασει απο το μεγαλο του ταξιδι το παπαγαλακι μας; (κρητη-θεσσαλονικη)
να το παω σε κτηνιατρο πρωτα να το δει;
 
Καλημέρα!
Ο εκτροφέας σου ζήτησε πολλά λεφτά. Εκτός αν μιλάμε για εγγλέζικο budgie που τότε είναι πολύ καλά!
Ίσα ίσα που οι εκτροφείς τα έχουν και φθηνότερα και φυσικα σε σωστές συνθήκες.
Έκανες λάθος που το πήρες χωρίς να το δεις απο κοντά. Εκτός απο την ταλαιπωρία που θα φάει, δεν ξέρεις και την ηλικία του κλπ.
Περιμένουμε νεότερα όταν έρθει!
 
Back
Top