Αναπαραγωγή Τι χρειάζεται να κάνω για να αναπαραχθούν τα μπάτζι μου;

kostas psachoulas1

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2016
Μηνύματα
43
Πόλη
Καρδίτσα
γεια σας! Προχθές αγόρασα από ένα πετ Σοπ ενός γνωστού μου ένα ζευγάρι μπατζι τα όποια είχαν ζευγαρώσει με επιτυχία και έκαναν 4 μικρά τα όποια τα πηρέ ο ίδιος για να τα ταΐσει μονός του. τα πουλάκια τα έχω βάλει σε ένα μεγάλο κλουβί το είναι 1 μετρό ύψος και 80 εκ πλάτος αλλά ήταν μεγάλη κλούβα την όποια χώρισα κάθετα σε δυο ΙΣΑ μέρη και πάνω έχω 3 ζευγαράκια παραδείσια και κάτω έβαλα τα μπατζι. τι χρειάζεται να κάνω για να αναπαραχτούν; έβαλα σήμερα φωλιά όπως μου είπε αυτός τα είδα να ταΐζει το ένα το άλλο αλλά όχι ζευγάρωμα. η θυλάκια δεν μπήκε στην φώλια. τους έχω βάλει μια καλή αυγοτροφη, αυγό, πιπεριά και λίγο μαρούλι και μήλο και την τροφή τους. τι χρειάζεται να κάνω για να αναχαραχτούν επιτυχώς;" περιμένω τα φωτααα σας! Ευχαριστώ
 
Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι βιάστηκες λίγο. Τα πουλιά ακόμη δεν έχουν συνηθίσει τον νέο τους χώρο, πόσο μάλλον να μπουν ξανά σε αναπαραγωγικη φάση. Καλύτερα να περιμένεις λίγες μέρες ακόμη. Βέβαια αρχίζουν και οι ζέστες σε λίγο οπότε καταλαβαίνεις... Ξέρω πόσο θέλεις να δεις μικρά αλλά μερικές φορές είμαστε αναγκασμένοι να περιμένουμε πάρα πολύ καιρό ακόμη για να γίνει αυτό. Φιλικά!
 
επισησ μηπωσ ειναι καλύτερο να αγοράσω μια ζευγαρωστρα; για να αναπαραχθουν πιο ευκολα; Ετσι μου ειπε ο πετσοπασ τουλαχιστον. και αυτοσ σε ζευγαρωστρα τα αναπαραξε. τα ειχα βαλει στο ματι τα συγκεκριμενα απο τοτε που ειχαν μικρα και περιμενα να τα παρει τα μικρα ο πετσοπασ για να αγορασω το ζευγαρι
[automerge]1557332107[/automerge]
Γιαννης17 ωραια, δηλαδη τωρα να βγαλω την φωλαι και να τα βαλω απο καλο σεπτεμβριο;η να την βαλω σε καμια εβδομαδα ωστε να εχω τα πουλακια μεχρι τελη ιουνιου για να τα ταισω μονοσ μου;! το εχω ξανακανει μην παραξενευσετε εχω μεγαλωσει με kaytee 7 κοκατιλ και 3 παραδεισια ζεμπρακια που παρατησαν οι γονεισ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βιαζεσαι παρα πολυ! σε 3 μερες περιμενεις να σου ζευγαρωσουν; Χρειαζεται να εγκλιματιστουν και να συνηθισουν! Χρειαζεται διατροφικη προετοιμασια 1-2 μηνες! Οπως σου ειπαν αρχιζουν οι ζεστες, οποτε αστα να ηρεμησουν και απο φθινοπωρο το βλεπεις!
 
zack27, διατροφικη προετοιμασια τουσ εκανε και ο προηγουμενοσ ιδιοκτητησ τουσ και εγω την συνεχιζω δεν την αρχισα τωρα
 
zack27

ναι ειναι και οι ζεστες τωρα καλοκαιριαζει οποτε ναι αλλα τα εχω σε ενα πολυ δροσερο μεροσ για τισ ζεστεσ εννοω ετσι οχι κρο μεροσ και πιστευω οτι ειναι καλη φαση αυτην την στιγμη μιασ και δεν θα ταλαιπωρηθουν πολυ αφου θα τα παρω εγω στισ 15 μερες για να τα ταισω στο χερι
 
ναι αλλα ειναι πολυ συντομο το διαστημα οπως σου αναφεραμε που τα πηρες και αλλαξαν περιβαλλον! απο κει κ περα κανεις οτι θες! Πρεπει να εχουν υποψιν μας ολοι μας οτι ειναι ζωντανοι οργανισμοι, δε κανουνε οτι θελουμε εμεις κ οποτε το θελουμε! Καλη φαση μπορει να ειναι για σενα, δε σημαινει οτι ειναι κ για αυτα! Δεν υπαρχει λογος να βιαζεσαι!
 
το ξερω οτι ειναι ζωντανοι οργανισμοι και τι σεβομαι και τα αγαπησα ηδη πολυ σε καμια περιπτωση δεν θελω να ταλαιπωρηθουν απλωσ ρωταω αν γινεται να ανα παραξω τωρα με καποιεσ προυποθεσεισ παντα το να μεγαλωσω εγω τα μωρα τουσ για να μην κουραζονται μεσα στην ζεστη οι ιδιοι οι γονεισ αλλα αφου μου λετε οτι δεν ειναι καλο γοια τα πουλακια θα σκεφτω τι θα κανω και μαλλον θα βαλω φωλια αρχες σεπτεμβρη
 
Πρώτα πρώτα πρέπει να διαβάσεις και να ενημερωθείς για το είδος, τις συνειθειες τροφή κλ των πουλιων και σε συνέχεια έρχεται η αναπαραγωγή αλλά αφότου έχουν προηγηθεί όλα τα παραπάνω και πάντα με σταθερά βήματα που χρειάζονται πολύ χρόνο. Κοίτα λοιπόν να κάνεις ότι καλύτερο μπορείς για τη φροντίδα τους και για το πως θα ζήσουν καλά και σωστά και αργότερα σκέφτεσαι για αναπαραγωγή.
[automerge]1557337066[/automerge]
Και κάτι ακόμη. Θα πάρεις τα πουλιά από τι φωλιά και θα τα ταισεις μόνος σου με το έτσι θέλω χωρίς να υπάρχει λογος(απώλεια γονεων).; Γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Απλώς για να τα κάνεις ήρεμα θα τους στερήσει ς τη σωστή διατροφή και φροντίδα από τους γονείς. Αυτό είναι σεβασμος στα πλάσματα που αγαπάμε;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top