Διατροφή Τι χρειάζονται τα καναρίνια Μοζαΐκ για να αποκτήσουν το κόκκινο χρώμα τους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Spaik
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Spaik

PB New Member
Εγγραφή
8 Μαϊ 2017
Μηνύματα
23
Πόλη
Ζάκυνθος
Καλησπέρα, τα καναρίνια μοζαικ να αποκτήσουν κόκκινο χρώμα χρειάζονται και χρωστικες ουσίες η μόνο αυγοτροφη κοκκινη;
 
Χρωστικές ουσίες μόνο. Συγκεκριμένα, χορηγούμε χρωστικές μόλις τα μικρά γίνουν 50 ημερών, έως ότου ολοκληρωθεί η πτερόρροιά τους. Στα ενήλικα πουλιά μόνο κατά την περίοδο της πτερόρροιας. Η κόκκινη αυγοτροφή δεν κάνει τίποτα.
 
Σε θέματα υγείας η χρωστικές ουσίες δεν επηρεάζουν άσκημα το καναρίνια;
 
Σε θέματα υγείας η χρωστικές ουσίες δεν επηρεάζουν άσκημα το καναρίνια;
Αν γίνεται σωστή χρήση βάση της δοσολογίας που προτείνει η εταιρία που παρασκευάζει το προϊόν δεν υπάρχει πρόβλημα. Η υπερδοσολογία δημιουργεί πρόβλημα στο συκώτι.
 
Ευχαριστώ πολύ Έχω κάνει ανάγνωση και τα παραπάνω άρθρα απλά ήθελα και μια άποψη από κάποιον που είναι γνώστης αυτών τον καναρινιών γτ Έχω αποκτήσει ενα ζευγαράκι και θέλω το καλύτερο για τα καναρίνια μου... :)
 
Όλες οι χρωστικές έχουν καλά αποτελέσματα αν ακολουθούνται πιστά οι οδηγίες.
Αν τώρα θέλεις να βάψεις ενήλικο ζευγάρι κόκκινου μωσαϊκού θα πρέπει να προσέξεις το χρόνο έναρξης της χορήγησης γιατί αν αρχίσει νωρίτερα η πτερόρροια κι αργήσεις θα παραμείνουν άβαφα.. Και στην αντίθετη περίπτωση περισσότερο από το φυσιολογικό βαμμένα.
Έχω αποκτήσει ενα ζευγαράκι
Σε νέο θέμα μπορείς αν θέλεις να μας τα "συστήσεις"...
Προφανώς μιλάς για άλλα καναρίνια κι όχι γι αυτά που έχεις φωτογραφία στο avatar σου...
Σωστά;
 
Ναι για αλλά μιλάω αλλά είναι ολόιδιο και άρχισα να βλέπω από τον αρσενικό να αλλάξει φτέρωμα
 
βλέπω από τον αρσενικό να αλλάξει φτέρωμα
Τότε έχεις καθυστερήσει να βάλεις χρωστική...
Χρειάζεται να επισπεύσεις την αγορά της..
Ναι για αλλά μιλάω αλλά είναι ολόιδιο
Φυσικά αφού τα εν λόγω καναρίνια είναι δικά μου..
 
Αφού τα πουλάκια, αν κατάλαβα καλά δεν εκθεσιάζονται, καλόν θα είναι η δόση της χρωστικής να είναι μειωμένη και απλά να υπάρχει μια βοήθεια με σπιρουλίνα και καροτενοειδή. Αν δεν βαφούν και εντελώς καλά δεν πειράζει νομίζω. Εξ' άλλου τα χρονιάρικα πουλιά αλλάζουν ολόκληρο το πτέρωμά τους κατά την καλοκαιρινή αλλαγή και έτσι βάφονται εξ ολοκλήρου τα κινητήρια και η ουρά, πράγμα που σημαίνει οτι χαλάει η εμφάνιση του προτύπου ούτως ή άλλως.
 
Back
Top