Γενικά Τι χρηματικό κόστος έχει ένα καναρίνι μέχρι τον 6-7 μήνα της ζωής του;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Scoros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Scoros

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαϊ 2020
Μηνύματα
167
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους έχει υπολογίσει κανείς τι χρηματικό κόστος έχει ένα καναρίνι από την στιγμή που γεννιέται μέχρι τον 6-7 μήνα της ζωής του που ενοειτε ότι θα το δώσεις; Ευχαριστώ
 
Αν και δεν μπορώ να σου δώσω νούμερα, που φαντάζομαι ότι αυτό είναι που ζητάς, θα έλεγα ότι το κόστος συντήρησης του εξαρτάται από το πόσα καναρίνια έχει κανείς. Αόριστα θεωρώ ότι το κόστος συντήρησης δεν υπερβαίνει τα 20 ευρώ ετησίως.
 
@ianos καλημέρα σιγουρα ακριβώς δεν μπορούμε να πουμε υπάρχουν αστάθμητοι παραγωντές αρκετοί .εγώ σκεπτόμενος ότι θέλεις περίπου 65 αυγά βάλε και αυγοτροφη λαχανικά φρούτα και σπόρια μπακαλιστικα υπολόγισα 10 με 12 ευρώ έως 6 μηνών εσύ λες 20 τον χρόνο οπότε θεωρώ ότι δεν ήμαστε μακριά !
 
Και με 1 ευρω το μηνα μπορεις αλλα δεν ειναι αυτο κριτηριο,ειναι αναλογα ποσο "μερακλης" εισαι
@Tony Forpus φίλε Τόνυ με ένα εύρος το μήνα σιγουρα δεν μπορείς! Αλλά καταλαβαινω το πνεύμα σου σιγουρα αν δεν είσαι μερακλής θα πας "άπατος" και δεν πρόκειται να σταυρωσεις σωστό πουλί η ερώτηση μου προήλθε από μια συζήτηση που παρακολουθησα στο φαισμπουκ με αφορμή έναν πετσοπα που ήθελε πουλιά νεαρά μέχρι 7 ευρώ και έτσι μου γεννήθηκε η απορία πόσο μπορεί να κοστίσει ένα πουλί μέχρι 5-6μηνων γιατί εμένα δεν με ενδιαφέρει το φθηνο με ενδιαφέρει το καλύτερο και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το πόσο κάνει αλλά με το πόσο ΚΑΛΟ κάνει ούτος ή άλλος με του πετσοπαδες δεν πρόκειται να συνεργαστω ποτε εγώ χομπίστας είμαι και τα πουλία που βγάζω τα περισσότερα τα χαρίζω προσωπικά για τα λίγα πουλιά που έχω αυτά που ψωνίζω για την διατροφή και την υγιεινή τους ξεπερνούν κατά πολύ τα ποσά αυτά και έλεγα μήπως κανω κάτι λάθος! Οχι βέβαια ότι θα επερνά κάτι φθηνοτερο αλλά λέμε τώρα
 
@Tony Forpus η ερώτηση είναι ξεκάθαρη ,κόστος συντήρησης η απάντηση που σου έγραψα ουσιαστικά είναι για να εκφράσω τον προβληματισμό μου και την απορία μου. Αν διαβάσεις προσεκτικά την απάντηση θα καταλάβεις (διάβασε και την απάντηση ποιο πάνω που έδωσα στον Ιανό)και συνδιασε τα. Απλά αναρωτιέμαι πώς γίνεται να δώσεις τα πουλιά σου 7 ευρώ και να πεις ότι εχω κέρδος (εμένα όπως γράφω και στον Ιανό μου κοστίζουν 10-12ευρω)αυτοί που τα δίνουν 7 τι στο καλό τα ταιζουν πέτρες και χώμα! .και ρωτώ, εντελώς ακαδημαϊκα, γιατί δεν έχω ασχοληθεί με "την πώληση" πολύ και δεν ξέρω
 
Aν ήθελε να κάνει κάποιος ένα κοστολόγιο κοντά στην πραγματικότητα θα έπρεπε να συμπεριλάβει
α) κόστος γεννητόρων
β) κόστος αντικειμένων για την φωλιά
γ) κόστος σπορικών
δ) κόστος αυγοτροφών
ε) κόστος πράσινων και φρούτων
στ) κόστος βιταμινούχων πρόσθετων
ζ) κόστος παραφαρμακευτικών
η) κόστος κλωβών διαμονής και διαχείμασης
θ) κόστος μεταλικών και ανόργανων στοιχείων
ι) κόστος υποστρώματος καθαριότητος
κ) κόστος γενικών αξεσουάρ
λ) κόστος πιθανών εμβολιασμών
μ) κόστος φώς-νερό-τηλέφωνο
...και να μην συμπεριλάβω τα σχεδόν απαραίτητα σε πολλές περιπτώσεις Ιονιστής - υγραντήρας ή αφυγραντήρας, aircodition , μηχανισμός τεχνιτής ημέρας-νύχτας
Φυσικά ένα πουλάκι μπορεί να ζήσει και σε μια αποθήκη με "καναβούρι" και νερό σε ένα σκουριασμένο κλουβί. Πολλές φορές και αρκετά χρόνια. Τα μεγέθη δεν είναι συγκρίσιμα φυσικά και οι απαντήσεις δεν μπορεί να έχουν την ίδια αφετηρία.
 
Μάκη είναι σχεδόν αδύνατο να βγει το κόστος έτσι, αν και σωστά λες ότι πρέπει να υπολογιστούν όλα. Πολλά από αυτά που αναφέρεις είναι επαναχρησιμοποιούμενα. Πώς μπορεί να επιμεριστεί το κόστος τους ανά πουλί;

Στην περίπτωση των επαγγελματιών μπορεί ίσως να γίνει υπολογίζοντας ότι ο εξοπλισμός θα αλλάξει εξ ολοκλήρου μετά από πέντε χρόνια, οπότε το κόστος αυτό μοιράζεται αναλογικά στον αριθμό των πουλιών που πωλήθηκαν αυτά τα πέντε χρόνια. Από πριν όμως δεν μπορείς να το ξέρεις. Ίσως οι καταστηματάρχες έχουν κάποιο μπούσουλα που μεταφέρεται από τον έναν στον άλλο και επιβεβαιώνεται ή αλλάζει με τον καιρό.
 
Φυσικά ο τρόπος να υπολογιστούν τα πάντα υπάρχει και τον ξέρουν καλά τα λογιστήρια που κάνουν κοστολόγια. Αλλα δεν έγραψα για να απαντήσω στο "πόσο ακριβώς κοστίζει" αλλά για να φανεί η υποκειμενικότητα των απαντήσεων . 😉
 
@mgerom συμφωνώ κύριε Μάκη υπάρχουν πολλές παράμετροι και το πόσο μερακλής είσαι πέζει τον ρόλο του όπως και το πόσο ηθικός και σε πολλές περιπτώσεις και το αν εισαι φιλόζωος ή"ξερός"επαγγελματίας π.χ τροφή με 1.80 τροφή με 3.9 ίσως και ποιο πολλα. αλλά το πάμε αλλού και ανοίγουμε αλλού ιδους κουβέντα που πιστευω ότι δεν θα μας οδηγήσει πουθενά παντού και πάντα υπάρχουν οι ανήθικοι που μπρος το κέρδος τα ισοπεδώνουν όλα.σας παρακολουθώ αρκετό καιρό και ξέρω ότι καταλάβετε ακριβώς τι εννοώ παντός εγώ πιστεύω ότι για έναν ερασιτέχνη ο ποίος ούτος ή άλλος κάποια πράγματα θα τα πάρει π.χ. κλουβί γεννήτορες αυτό που είπα με τον Ιανό στην αρχή του θέματος εστω και μπακαλιστικα τα 10-12ευρω είναι κάπου κοντά στην πραγματικότητα ευχαριστώ για τον χρόνο και τον κόπο σας!
 
Mε αυτό τον τρόπο υπολογισμού (κόστος συντήρησης), η διαφορά ανάμεσα σ' έναν Μακάο, ένα Μajor, ένα Μαλινουά, ένα κανάρι Εουμο και ένα "κοινό" είναι λίγα ευρώ. Φαντάστηκα οτι η ερώτηση έγινε σε σχέση με την ΑΞΙΑ του
...μέχρι τον 6-7 μήνα της ζωής του που ενοειτε ότι θα το δώσεις
 
Αγαπητέ Μάκη όταν είσαι χομπίστας,όπως εγώ δηλώνω,δεν κοιτάς μεταξύ κοινού και ράτσας, αν και ράτσας έχω,κοιτάς τον ανιδιοτελη έρωτα με την πρώτη ματιά ! Γιατί για εμένα αγάπη είναι και απόλυτος τίποτε άλλο (εγώ πήγα να πάρω ένα ζευγάρι να μου κελαιδανε και τελικά πήρα 3 !)σε παρακαλώ διάβασε την απάντηση , ποιο πάνω, που έδωσα στον Τόνυ και θα καταλάβεις γιατί μου γεννήθηκε το ερώτημα και για το κόστος και για πολλά αλλά και πάλι ευχαριστώ
 
όταν είσαι χομπίστας,όπως εγώ δηλώνω,δεν κοιτάς μεταξύ κοινού και ράτσας, αν και ράτσας έχω,κοιτάς τον ανιδιοτελη έρωτα με την πρώτη ματιά !
Αν και δεν είναι το θέμα μας, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Μπορείς κάλλιστα να είσαι χομπίστας και να είσαι απόλυτα αφοσιωμένος σε μια συγκεκριμένη ράτσα - ποικιλία. Πιστέψτε με, δεν μπορεί να συμβεί έρωτας με την πρώτη ματιά με καναρίνι άλλης ράτσας από αυτήν που έχεις αφιερωθεί με πάθος. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς χαριτωμένα.
 
Αν και δεν είναι το θέμα μας, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Μπορείς κάλλιστα να είσαι χομπίστας και να είσαι απόλυτα αφοσιωμένος σε μια συγκεκριμένη ράτσα - ποικιλία. Πιστέψτε με, δεν μπορεί να συμβεί έρωτας με την πρώτη ματιά με καναρίνι άλλης ράτσας από αυτήν που έχεις αφιερωθεί με πάθος. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς χαριτωμένα.
Χωρίς να θέλω να αντιλογισω θα σου πω ένα παράδειγμα για το πώς το βλεπω εγώ.αν και έχω τιμπραντο γιατί θέλω "ήχο"δεν μπορώ να πω ότι είναι τα ποιο όμορφα (τουλάχιστον οπτικά)καναρίνια.βέβαια ότι και να μου δώσεις τιμπραντο θα πάρω αλλά όχι γιατί είναι ομορφα.αν μου έλεγες να διαλέξω το ποιο όμορφο, πάντα οπτικά,εγώ θα σου έλεγα μοζαικ κίτρινο ή ένα σιναμον γκλοστερ σκούφη.σίγουρα αγαπάς κάτι, αλλά ότι και να κάνεις πάντα, και στα καναρίνια όπως και την ζωή κανείς τις απαιτουμενες θυσίες όπως και να έχει όμως πρέπει να συμφωνήσουμε ότι,ότι και να διαλέξεις να"ερωτευτείς"οφείλεις να του δώσεις τα πάντα! Και ένα προσωπικό παράδειγμα για να γελάσουμε και λίγο πάντα ερωτευομουνα ξανθιές γυναικες καμία όμως δεν με έκανε να θέλω να την παντρευτώ μάντεψε τι χρώμα μαλλιά έχει η γυναίκα μου;😀
 
Καλησπερα σε ολη την γλυκια παρεα! Αν και δεν ειμαι ο καταληλος για να απαντησω θα εκφερω και γω μια προσωπικη μου γνωμη .
Οπως σας εχω πει αυτη την στιγμη εχω ενα ζευγαρι closter . Αν φυσικα εξαιρεσουμε τις αγορες καποιων βασικων εξαρτηματων που χρειαζομαστε ( κουβια ταιστρες ποτηστρες και ολα τα συναφη ) οι τιμη που μου ανερχετε εμενα προσωπικα στο μηνα που τα εχω ειναι περιπου 15 = 20 ευρο με τα εξης : τροφη βιταμινες αυγοτροφη αυγα λαχανικα παρασιτοκτονα καποιο ενυσχιτικο βιταμινουχο φρουτα .
Πιστευω πως στην περιπτωση την δικη μου που δεν ειμαι επαγελματιας εκτροφεας να ειναι μια καλυ συντηρηση και ακομα δεν ειναι η εποχη ζευγαρωματος να υπαρχουν νεοσσοι! σιγουρα καποιος μπορει και οικονοικοτερα η πιο ακριβα! Και αυτα παντα κατα τα δικα μου δεδομενα και οικονομικη δυνατοτητα !
 
Back
Top