Αναπαραγωγή Τι χρώμα θα έχουν τα μωρά albino με λευκό μπλε-μαύρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης KostasFox
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

KostasFox

PB New Member
Εγγραφή
1 Φεβ 2020
Μηνύματα
26
Πόλη
Καρδίτσα
γεια σας σήμερα τα παπαγαλία μου κάνανε το πρώτο αυγό. είναι η θηλυκιά albino και ο αρσενικός λευκό με μπλε μαύρο. Ξέρουμε τα μωρά τι χρώμα θα έχουνε; η ξέρετε πως να το googlaro για να tp βρω;
 
Χωρίς να ξέρουμε τους γονείς του ζευγαριού συνήθως δεν μπορούμε να υπολογίσουμε πολλά πράγματα. Για τα χρώματα που έχεις όμως και χρησιμοποιώντας αυτόν τον υπολογιστή οι αρσενικοί απόγονοι θα είναι όλοι αλμπίνο ή με ελαφρώς γαλάζια απόχρωση και οι θηλυκοί όλοι μπλε.

0003.JPG

Υ. Γ. Δεν έχω προσωπική εμπειρία με το συγκεκριμένο υπολογιστή αλλά έχω δει ότι το χρησιμοποιούν πολλοί και το θεωρούν αξιόπιστο. Θα περιμένουμε να μας επιβεβαιώσεις ή διαψεύσεις τους υπλογισμούς.
 
Για εμένα από όσα ήξερα κάποτε,όλα τα πουλιά θα βγουν εμφανισιακά blue σαν τον αρσενικό γεννήτορα.
Οι αρσενικοί απόγονοι θα είναι φορείς ino.
Μιλάμε με την υπόθεση απουσίας άλλων μεταλλάξεων. Τα δυο πτηνά είναι λευκής βάσης, κάτι που θα παραμείνει και η φυλοσύνδετη ino θα πάει μόνο στα αρσενικά, που ως ετεροζυγωτία δεν θα εκφράζεται.
 
Για εμένα από όσα ήξερα κάποτε,όλα τα πουλιά θα βγουν εμφανισιακά blue σαν τον αρσενικό γεννήτορα.
Οι αρσενικοί απόγονοι θα είναι φορείς ino.
Μιλάμε με την υπόθεση απουσίας άλλων μεταλλάξεων. Τα δυο πτηνά είναι λευκής βάσης, κάτι που θα παραμείνει και η φυλοσύνδετη ino θα πάει μόνο στα αρσενικά, που ως ετεροζυγωτία δεν θα εκφράζεται.

Δημήτρη μάλλον έχεις δίκιο. Τα αποτελέσματα δεν είμαι σίγουρος αν τα διάβασα σωστά διότι δεν λέει ούτε split ουτε carrier για τα αρσενικά αλλά αυτό που βλέπεις στο σκρινσοτ. Ενώ όταν επιλέγεις τις μεταλλάξεις των γεννητόρων στην αρχική οθόνη έχει την επιλογή σπλιτ.
 
Μάλλον στην φόρμα δεν έχει περαστεί το ino σαν albino. Γιατί ino μπορεί να είναι και lutino.
Οπότε για αυτό βγάζει το green... Και με την κάθετη γραμμή green/blue ino εννοεί normal φορείς blue και φορείς ino για τα αρσενικά και green/blue δηλαδή normal φορείς blue για τα θηλυκά.

ΥΓ:Τώρα που και τα δυο πουλιά είναι blue,ξεχνάμε το green και μένει μόνο η διάκριση των αρσενικών ως φορέων.
 
Ευχαριστώ. Είναι η πρώτη γέννα της θηλυκιάς. Ελπίζω να εκκολαφθεί τουλάχιστον ένα αυγό. Σήμερα είναι η 17η μέρα γέννησε πρώτη Φεβρουαρίου. Και από ότι είδα σε site μέγιστο 23 μέρες για το πρώτο αυγό?
[automerge]1582039819[/automerge]
Βέβαια να επισημάνω ότι μέχρι που να κάνει το τρίτο αυγό δεν έμπαινε και πολύ στη φωλιά... Από το δεύτερο τρίτο άρχισε να μένει μέσα
 
Από το δεύτερο τρίτο άρχισε να μένει μέσα
Επομένως από το τρίτο αυγό μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις να υπολογίζεις τις ημέρες. Καλώς να τα δεχθείς τα μικρά.
 
γεια σα παιδιά. έχει εδώ και 2 μέρες η παπαγαλίνα μου, με το που βραδιάζει κάνει υπερωρίες ξύνοντας την φωλια... λογικό?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πόσα αυγά έχει τώρα μέσα στη φωλιά; Τι σημαίνει ξύνει, με το με το ράμφος ή με τα πόδια σαν να σκαλίζει; Η φωλιά έχει υπόστρωμα μέσα; Αν όχι σκέψου μήπως αγοράσεις να προσθέσεις πολύ λίγο πριονίδι σε μια πλευρά για να το διαχειριστεί όπως θέλει αυτή.
 
εχει 4 Αυγα. Ξυνει με το ραμφος. Πριονίδι το εχει βγαλει μονη τησ απο το ξυσιμο. η φωλια δεν εχει υποστρωμα
 
Back
Top